Yaşar Ürük

1952 yılında İzmir’de doğdu. Ankara Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü Yüksek Devre Mezunu. 1967 – 2017 yılları arasında Devlet Tiyatroları’nda görev yaptı. 
Devlet Tiyatroları’nda en genç yaşta yönetmenlik yapmasının yanı sıra taşradan merkeze gelerek oyun sahneleyen ilk yönetmen oldu. Bu güne kadar 50’den fazla oyunda rol aldı ve 20’nin üzerinde oyun sahneledi. 
Salihli Belediyesi Şehir Tiyatrosu’nda kuruculuk görevi yaptı. Devlet Tiyatroları’nın İzmir, Elazığ, Konya, Aydın sahnelerinin açılışına katkı koydu. 
Opera eğitimi de gören yazar, 1981-1983 yılları arasında Atatürk Çocuk Korosu, 1989-1991 yılları arasında Salihli Belediyesi Çocuk Korosu ve 1992-2006 yılları arasında da İzmir Büyükşehir Belediyesi Çocuk Korosu’nun kurucu – yönetmenliğini de yaptı. 
1973 yılında başladığı İzmir ve Batı Anadolu tarihi araştırma çalışmalarını sürdürüyor. Yedi yetişkin, dört çocuk oyunu bulunuyor. 
“Kanlı Nigâr”, “Toros Canavarı”, “Mendilimde Gül Oya”, “Mavi Masal”, “Küçük Nasrettin”, “Barış Gezegeni” başta olmak üzere 25 oyuna sahne müziği yazdı. Beş televizyon ve video filminin müziklerini hazırladı. Solo ud, timpani, ksilofon ve yaylı çalgılar orkestrası için “Ud Konçertosu” besteledi. On iki senfonik orkestra eseri var. 
“Başlangıçtan Günümüze Türk Giyim Kuşam ve Süslenme Ansiklopedik Sözlüğü”nü yazmayı sürdürüyor. “Karşıyaka Şiirleri”, “Şu Bizim Karşıyaka”, “Mustafa Diye Biri”, “Ah, Güzel İzmir”, “Savaş Denilen Eski Şarkı”, “Martı Sevdalısı Bergama Vapuru’nun 50. Yaşına Merhaba”, “İzmir Müzik Tarihine Kısa Bir Bakış”, “İzmir’i İzmir Yapan Adlar”, “Adım Adım İzmir”, “Adım Adım Basmane”, “Göztepe’den Güzelyalı’ya”, “İzmir’de Hayat” adlı kitapları bulunuyor. 
1996’dan bu yana çeşitli gazete, dergi ve web sayfasında 1200’den fazla İzmir araştırma yazısı yayınlandı. Tiyatro, müzik ve diğer alanlarda toplam 36 ödülü var.