Raşel Rakella Asal

1949 yılında İzmir’de dünyaya geldi. 1969’da İzmir Amerikan Kız Koleji’ni bitirdi. Aynı yıl İngilizce ve Fransızca dillerinde “Ülkesel Turist Rehberlik Kokartı” aldı. 

Lozan’da “Diavox Institut Moderne de Langues”, Paris’te “Cours de Civilisation Française de la Sorbonne”, besançon’da “Universite de Franche-Comte Cours de Français”, Royan’da ” Centre Audiovisivel de Royan pour I’etude des Langues”da kurslara devam etti. Besançon’da Açık Öğretim Üniversitesi’nin gece eğitim programında sanat tarihi derslerine, Paris’te Louvre Müzesi’nin sanat tarihi seminerlerine katıldı.

1992’de Ministere de L’education Nationale Academie de Besançon’dan “Diplome Approfondi de Langue Française” ile Fransızca yeterlik sertifikasını, 1995’de İspanya’nın Salamanca şehrinde “Escuela Salmantina de Estudios Internacionales”dan ileri düzey İspanyolca belgesini aldı.

1997-2000 yıllarında Ankara’da Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı’nda yazarlığa hazırlık, uygulamalı yazarlık, yazın-felsefe ilişkisi seminerlerine katıldı. Aynı yıllarda, Hacettepe Üniversitesinde Edebiyat Fakültesi’nin karşılaştırmalı edebiyat çalışmalarını misafir öğrenci olarak izledi.

“Volga hüznü” (Boşders Yayınları, 2003), “Duyuyor musun kalbim” (Boşders Yayınları, 2003), “Her şey sanki bir eski zaman düşünde şimdi” (Boşders Yayınları, 2003), “İşte bizim Gül Sokak” (Heyamola Yayınları, 2010), “Cecile” (Kafekültür Yayıncılık, 2012), “Tıpkı Hayat Gibi” (Şenocak Yayınları, 2012) adlı kitapları bulunuyor. Edebiyatçılar Derneği ve Pen Derneği üyesi.

Biri erkek, biri kız, iki çocuk annesi. Çalışmalarını İzmir’de sürdürüyor.