Orhan Beşikçi

Sirkeci’de sirke tattım
Sütlüce sütsüz
Gülhane gülsüz 
Topu atmış Topkapı
Bulunmaz Erenköy’de eren
Moda rüküş
 dediğim yıllar bir haber üzerine eşim ressam Gülay Bedriye Beşikçi’nin anneannesinden kalma eski bir İzmir evini yıkımdan kurtarmak için İzmir’e geldim ve kurtardım.
O yıllar kuyusunda su olan cumbalı ev Kültür Bakanlığı’nın gözünden kaçmış olacak ki tescil edilmemişti. Şimdi kuyusunda bir gram su yok, ancak bina tescilli.

Çevrede kaderine terk edilmiş kültür varlıklarının bulunduğunu fark etmekte gecikmedim. Bir çok kuruma mektup ve dilekçeler yazarak başta vali, kaymakam, belediye başkanları, iş adamları ve binlerce İzmirliye tarihi dokuda bulunan kültür varlıklarımızı tanıtmaya çalıştım. “Kent Gözlemcileri” adıyla kültür varlıklarımızın korunması konusunda birçok etkinliklerde görev aldım.

Ahmet Piriştina Kent Arşivi ve Müzesi’ne kentin tarihine ışık tutacak yüzlerce belge ve fotoğrafın bağışlanmasında tuzum oldu. Araştırma ve yazılarım 2003 tarihinde İzmir Büyükşehir Belediyesi’nce düzenlenen “Tarihe Saygı ve Yerel Koruma” ödülüyle değerlendirildi. Akşam gazetesinde haftalık köşe yazılarımın dışında başta “İzmir İzmir” olmak üzere çeşitli dergilerde yazılar yazdım, yazmaya devam ediyorum.