Ana Sayfa Güncel Haberler Bornova’da park ve budama atıkları kompost gübreye dönüşüyor

Bornova’da park ve budama atıkları kompost gübreye dönüşüyor

Bornova Belediyesi, iklim krizi ile mücadele için başlattığı “organik atık yönetimi eylem stratejisi” kapsamında, park ve bahçe budama atıklarını, yeni bitkilerin yetiştirilmesinde kullanılacak kompost gübreye dönüştürüyor.

Park ve bahçe budama atıklarının yanı sıra pazar yeri atıklarını da yenilikçi kompost konteynerler ile hacimli atık toplama sistemi kullanarak, atığı toplandığı yerde kompostlaştırıyor. Bu yöntemle toplama, taşıma, depolama ve bertaraf maliyetlerinden tasarruf ediliyor. Kullanılan teknik ile budama atıkları, atık depolama sahalarına taşınmak yerine budamanın yapıldığı mahallelerde oluşturulan “atık getirme noktalarında” yongaya dönüştürülüyor. Tam otomatik konteyner sisteminde üretimi tamamlanan kompost gübre, doğrudan kullanılacağı fidanlık ya da tarım sahasına, arada başka bir işleme gerek olmadan taşınabiliyor.

Bornova Belediye Başkanı Mustafa İduğ, kullanılan çevreci yöntem sayesinde Bornova Belediyesi’nin yeni bitkilerin yetiştirilmesinde kullandığı ürünlerin doğal yollardan elde edildiğini söyledi. İduğ “Üretim için karbon kaynaklı hava kirletici enerji ve yakıtların kullanılmaması sayesinde hem ekonomik hem de ekolojik olması kullandığımız yöntemi ön plana çıkarıyor. ‘Dönüştürülebilir ise atık değildir’ anlayışıyla gereken alt yapı yatırımlarını yapmaya devam edeceğiz” dedi.

İLİŞKİLİ YAZILAR
- Advertisment -
 

EN ÇOK OKUNANLAR