Ana Sayfa Güncel Haberler Floransa'daki sergi Türk ve İtalyan fotoğrafçıları buluşturdu

Floransa’daki sergi Türk ve İtalyan fotoğrafçıları buluşturdu

“F:3 Fotoğraf Grubu” çatısı altında bir araya gelen Gökhan Ünal, Mehmet Yasa ve Selim Bonfil‘in “Zamana Direnenler” adını taşıyan fotoğraf sergisi 8 Eylül 2023 Cuma günü İtalya’nın Floransa kentinde açıldı. Floransa Belediyesi ve İFOD’un kardeş fotoğraf grubu Cupolone’nin ev sahipliği yaptığı sergi 21 Eylül 2023 gününe kadar açık kalacak.

F:3 Fotoğraf Grubu’nun “Zamana Direnenler” ve Gf Cupolone Firenze Grubu’nun “Geçmişten Günümüze Floransa” sergileri Arno Nehri kenarında bulunan Giardino Lungarno del Tempio Kent Parkı’nda açıldı. Açık hava sergisinin açılışına Uluslararası Fotoğraf Sanatı Federasyonu (FIAP) Başkanı Riccardo Busi de katıldı.

Mehmet Yasa, Selim Bonfil ve Gökhan Ünal‘a plaketleri verildi

Sergiyi çok beğendiğini söyleyen Busi, deprem felaketi yaşayan Türkiye’den fotoğraf sanatçılarını İtalya’da ağırlamaktan çok mutlu olduğunu dile getirdi. Serginin açılış konuşmasını yapan Cupolone Fotoğraf Grubu’nun Başkanı Simone Sabatini de katılımcılara teşekkür ederek plaketlerini sundu.

Serginin açılışında F:3 grubu adına konuşan Selim Bonfil, “Bu akşam, zamana meydan okuyan, ekonomik koşullara ve teknik evrime rağmen ayakta kalmaya çalışan zanaatkârlardan oluşan sergimizi sunmak üzere sizlerle birlikte olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz” dedi. Bonfil, “Hızlı geçen zaman içinde bu zanaatkârların unutulmamasına katkıda bulunmak istedik. Önlerinde saygıyla eğiliyoruz” diye ekledi.

F:3 Fotoğraf Grubu’nun sergisinde kimi bugün tamamen yok olmuş, kimi de dönüşüme uğrayıp hala ayakta kalabilmeyi başarmış mesleklerin ustalarının iş başında çekilmiş fotoğrafları yer alıyor. Sergi aynı zamanda 50’ye yakın meslek erbabının malzemelerini, çalışma ortamını, kıyafetlerini, zamanın zanaatkarın yüzünde bıraktığı izlerini de görme olanağı sunuyor.

Gf Cupolone Firenze Grubu’nun “Geçmişten Günümüze Floransa” sergisinde Floransa’nın tarihi yapıları, sokakları ve meydanları, günümüzde çekilmiş fotoğraflarla ve geçmişte çekilmiş siyah beyaz fotoğraflarla birlikte sergileniyor. Türk ve İtalyan fotoğrafçıları bir araya getiren, iki ülke arasındaki kültürel bağları pekiştirmesi beklenen sergiler 21 Eylül 2023 gününe kadar gezilebilecek.

İLİŞKİLİ YAZILAR
- Advertisment -
 

EN ÇOK OKUNANLAR