Ana Sayfa Güncel Haberler EÜ Gözlemevi'nden uzay meraklılarına gözlem daveti

EÜ Gözlemevi’nden uzay meraklılarına gözlem daveti

Ege Üniversitesi (EÜ) Gözlemevi Uygulama ve Araştırma Merkezi “Cumhuriyetin 100. Yılı Etkinlikleri” kapsamında “Gökyüzü Gözlem Kampı” düzenleyecek. Kamp, Nif Dağı eteklerinde bulunan Ege Üniversitesi Gözlemevi yerleşkesinde gerçekleştirilecek. Gökyüzü Gözlem Kampı, 23-24 Eylül 2023 tarihleri arasında ücretsiz olarak düzenlenecek.

Bilim ve uzay tutkunlarını buluşturacak kampta teleskopla Güneş, Ay, Jüpiter, Satürn gözlemleri, Güneş Saati yapımı, su roketi yapımı, Mars yüzey aracı yapımı, usturlap yapımı, takımyıldız dürbünü yapımı, Foucault Sarkacı Deneyi ve doğa yürüyüşü gibi çok sayıda etkinlik gerçekleştirilecek.

İki grubun katılacağı kampta “Cumhuriyetin 100. yılında Gözlemevi 60. Anı Kubbesi”nin açılışı yapılacak. Kampta gece boyu meraklılar için ilgi çekici etkinlikler düzenlenecek.

İlk gün saat 20.00 – 21.00 arasında Gözlemevi Müdürü Doç. Dr. Hasan Ali Dal konuklara “Gelecek hedefimiz Ay, neden bu kadar çok önemli?” başlıklı bir konferans verecek.

Saat 21.00 – 22.00 arasında “Teleskoplarla Ay” gözleminin yanı sıra, Doç. Dr. Dal “Yıldızların Altında Astronomi Sohbetleri” bölümünde “Mitolojide Ay ve Güneş hikayeleri” başlıklı bir söyleşi gerçekleştirecek.

Saat 23.00’de Gözlemevi Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Esin Sipahi “Gezegenler, Yıldızlar ve Gökadalar” başlıklı bir konferans verecek.

Saat 01.00 – 02.00’de bu kez “Teleskoplarla Satürn” gözlemi yapılacak. Doç. Dr. Dal “Gezegenlerin özellikleri” başlıklı bir söyleşi gerçekleştirecek.

Saat 02.00’de “Teleskoplarla Jüpiter” gözleminin ardından Doç. Dr. Dal bu kez “Mitolojide yıldızların hikayelerini” anlatacak.

Kamp ile ilgili bilgiler Ege Üniversitesi Gözlemevi Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin gozlemevi.ege.edu.tr sitesinde detaylı olarak yer alıyor. Ücretsiz kampa kayıt için halkilis.ege.edu.tr/tr-18143/eu_gokyuzu_gozlem_kampi_2023.html adresine başvurulması gerekiyor.

İLİŞKİLİ YAZILAR
- Advertisment -
 

EN ÇOK OKUNANLAR