Ana Sayfa Kent-Yaşam yazıları Saadet Erciyas Yazar Aytül Akal adına İzmir’de iki anı kitaplığı 

Yazar Aytül Akal adına İzmir’de iki anı kitaplığı 

Yazarlık yaşamında 50 yılı geride bırakan, çocuk ve gençlik edebiyatı alanında 30 yıldır eser veren Aytül Akal anısına mezun olduğu iki okulda kitaplık açıldı. Yazar Akal İzmir Amerikan Koleji bünyesindeki SEV İlköğretim Okulu ile Karşıyaka Ankara İlkokulu’ndaki anı kitaplıklarının açılışına katıldı, öğrenciler için kitaplarını imzaladı. 

İzmirli yazar Aytül Akal’ın adını taşıyan ilk kitaplık 1 Haziran 2023 Perşembe günü SEV İlköğretim Okulu’nda açıldı. Açılışta ilköğretim öğrencileriyle söyleşen Akal, “Ben ortaokul ve liseyi bu okulda okudum. Bu güzel okulun kütüphanesinde kendi adımı taşıyan bir bölüm açılması benim için çok değerli. Burada benim sizler için yazdığım çok sayıda kitabım bulunuyor. Umarım onları keyifle okur ve bana görüşlerinizi yazarsınız” dedi. 

Söyleşide akran zorbalığı konusuna değinen Aytül Akal, öğrencilere “Çocuklar, sakın arkadaşlarınızı kırmayın, birbirinize kötü davranmayın, olur mu?” öğüdünde bulundu. Akal, “Yoksa aradan 50 yıl da geçse bir arkadaşınızı kırmışsanız o sizi öyle anımsayacak. Ama tatlılıkla davranırsanız 50 yıl sonra karşılaştığınızda o zaman çok tatlı arkadaşımdı diyeceksiniz. Bakın benim burada şu anda bir okul arkadaşım var. Biz birbirimizi hep öyle tatlılıkla hatırlıyoruz. Siz de öyle olun” diye ekledi. 

Yazar Aytül Akal, öğrencilerin yazdığı masalları nasıl kurguladığına, kahramanları nasıl yarattığına ilişkin sorularına da yanıt verdi. Çocukların ünlü olmakla ilgili bir sorusunu Akal, “Ben ünlü değilim, kitaplarım ünlü. Beni sokakta kimse tanımaz, ama kitaplarımın kahramanlarını sizler tanırsınız” diye yanıtladı. SEV İlköğretim Okulu Müdürü Özlem Altay Yücesoy ise okulun mezunu yazar Aytül Akal’ın adına kütüphanede bir bölüm açılmasının büyük onur olduğunu söyledi.

Okul kitaplıkları zenginleşmeli

Aytül Akal adını taşıyan ikinci kitaplık 2 Haziran 2023 Cuma günü Karşıyaka’da mezunu olduğu Ankara İlkokulu’nda açıldı. Açılışa Ankara İlkokulu yönetici ve öğretmenleri, Akal’ın yakınları, sınıf arkadaşları, yazar arkadaşları ile öğrenciler katıldı. Okul Müdürü Selim Göksel Ayık, açılış öncesi yazara okul diplomasını ve kayıt defterindeki fotoğrafının bulunduğu belgeyi sundu. Aytül Akal’a okulun “Geleceğin Yazarları” projesinde görevli, yazar olmak isteyen 16 öğrencinin hazırladığı kitap da armağan edildi. Akal, kitaplığın açılışında şu görüşleri dile getirdi:

(Fotoğraf: Osman Akbaşak)

“Adımı taşıyan kitaplığın açılışı için yaptığınız tüm hazırlıklar için teşekkür ederim. Öğrenciler ne kadar güzel hazırlanmışlar. Benim Ankara İlkokulu’nda okuduğum dönemde yararlanabileceğimiz bir kütüphanemiz yoktu. Ben ve ablam kitap okumayı çok sevdiğimiz halde ancak bayram harçlıklarımızla, bir kitapçıdan ikinci el kitapları kiralayarak okuyabilirdik çocukluğumuzda. Sizler için, içinde benim 184 kitabımın bulunduğu bir kitaplık açılmasından büyük mutluluk duyuyorum. Burada her kitabımdan çok sayıda olduğu için onları ödünç alıp evde de okuyabileceksiniz. Bu kitapları okuyup bana görüşlerinizi yazmanızı istiyorum sizlerden. Siz bana yazın ki ben de sizler için daha çok yazabileyim”.

(Fotoğraf: Osman Akbaşak)

Okul ve özellikle sınıf içi kitaplıklarının çok önemli olduğunu söyleyen Akal, “Anneniz, babanız ya da öğretmeniniz sizin kitap okumanızı söylediğinde onlar için bir şey fark etmez, onların hayatında bir değişiklik olmaz. Ama sizin için olur. Kitap okumak sizlerin yaşamını değiştirir” dedi. Kitap okumanın bir seçim olduğunu vurgulayan Aytül Akal, “Gelecek yaşantınızda kitap okuyan ile okumayanın bir olmadığını çok daha iyi anlayacaksınız. Onun için okul kütüphanelerinin zenginleşmesi çok değerli ve önemli” diye konuştu. Kitaplığın açılışının ardından Akal öğrenciler için kitaplarını imzaladı. 

•••

Kültür Sanat Fabrikası’nda ilk kitap kulübü toplantısı

Alsancak’taki eski Tekel Sigara Fabrikası alanında oluşturulan ve İzmirliler tarafından büyük ilgiyle karşılanan İzmir Kültür Sanat Fabrikası’nın kütüphanesi kitap kulübü toplantılarına ev sahipliği yapmaya başladı.

Kütüphanenin ilk kitap okuma etkinliği Güzelyalı Kitap Okuma Dostları Grubu’nun buluşması oldu. Yazar Handan Gökçek’le bir araya gelen grup üyeleri, bir ay öncesinde okumaya karar verdikleri “Elenika” adlı romanı tartıştı. Yazar Gökçek toplantı sonrası Yakın Kitabevi’nden çıkan kitabını okurları için imzaladı.

•••

Sadık Uygun Yayınları’ndan iki macera kitabı 

Eğitimci Sadık Uygun tarafından kurulan ve 26 yıldan bu yana okul öncesinden lise dönemine kadar eğitim kitaplarıyla adından söz ettiren Sadık Uygun Yayınları, yazın alanında da eserler yayımlamaya başladı. Yayınevi’nin Kültür Yayınları kapsamında çıkan kitaplarının genel yayın yönetmenliğini çocuk ve gençlik edebiyatı alanında verdiği eserler ve deneyimiyle tanınan Yunus Bekir Yurdakul üstlendi. 

Yayınevi’nin ilk çocuk kitapları “Toprağın Altındaki Sır” ve “Beter Hafiyeler” kitaplarının imza günü Yakın Kitabevi’nde gerçekleşti. Tufan Çapar’ın kaleme aldığı “Toprağın Altındaki Sır”, kitabın kahramanının arkadaşlarıyla gittiği bir antik kentteki okul gezisinde başına gelenler anlatılıyor. Heyecanlı bir zaman yolculuğu, sırlarla dolu antik kentin altın madencilerinin eline geçmesini önlemek amacıyla yaşadıkları macera 9-13 yaş aralığındaki okura sesleniyor. Çevre değerlerine, arkeolojik alanlara ve dostluğa dair mesajlar içeren kitap toprağın altındaki sırrı keşfetmek isteyenler için. 

Ayşen Aydoğan’ın kaleme aldığı “Beter Hafiyeler” ise en az “Toprağın Altındaki Sır” kadar ilginç bir temaya sahip. 10-14 yaş aralığındaki okurlar için kaleme alınan bilim-kurgu türündeki kitabın kahramanları gerçekten şaşırtıcı, zaman zaman kafa karıştıran absürt bir macera içinde paralel evrenler arasında koşuşturuyor.  Her iki kitap da macera sever genç okurlara, geleceğin teknolojisine dair sorular sorduran, dinamik akışıyla okuru da öyküye dahil eden türden.

•••

Ben Ne Okudum?

Cumhuriyetin İlk Kız Okulu Ankara Kız Lisesi

Kız çocuklarının eğitimine büyük önem veren Mustafa Kemal Atatürk’ün Ankara’da bir çok kez ziyaret ettiği, öğrencilerini Çankaya Köşkü’nde ağırlayarak sohbet ettiği Ankara Kız Lisesi’nin 1923-1977 yılları arasındaki eğitim-öğretim sürecinin öyküsü çok değerli bir kitaba dönüştü. Tarih öğretmeni Gülnaz Gezer’in 2020 yılında tamamladığı doktora tezi çalışması olan ve “Cumhuriyet’in İlk Kız Okulu Ankara Kız Lisesi (1923/1977)” adını taşıyan kitap yayımlandı.

Palme Yayınevi tarafından geçtiğimiz yıl basılan kitap, sadece okulla ilgili değil, aynı zamanda Cumhuriyetin kız okullarına, köklü liselerine ilişkin de değerli bilgiler içeren çok detaylı bir araştırma. Tarih öğretmeni Gezer Ankara Üniversitesi Türk İnkılap Tarihi Enstitüsü’ndeki tez çalışmasını dört yılda tamamlamış. Liseye ilişkin ilk kez gerçekleşen tez çalışması, Ankara Kız Lisesi Mezunlar Derneği’nin desteğiyle kitap olarak basılmış. Kitap, okulun mezunu olan Cumhuriyetin ilk kuşak genç kızlarının Türkiye’nin sosyo-kültürel ve bilimsel gelişimine verdiği katkıyı da irdeliyor. Ankara Kız Lisesi’nin tarihini anlatan kitap okulun mezunlar derneğinden (www.aklmezunlari.org.tr) sağlanabiliyor. 

•••

İmza günü

Aşçı Fok’tan Antik zaman Sofraları kitabı

“Aşçı Fok” adıyla tanınan araştırmacı yazar Nurdan Çakır Tezgin’in kaleme aldığı “Antandros’tan Günümüze Antik Zaman Sofraları” kitabı Arkeoloji ve Sanat Yayınları’ndan çıktı. Kitap başta Altınoluk beldesindeki mozaikleriyle ünlü Antandros Antik Kenti olmak üzere, zaman içinde antik kentlerde kurulan sofraların toprak altında kalan zengin kültürünü ortaya çıkarıyor. Antandros Derneği ve Antandros Antik Kenti kazı ekibi kitabın hazırlık aşamasında Tezgin’e büyük destek vermiş. Alanında bir ilk olma özelliği taşıyan kitabın astronomi ve arkeoloji öğrencileri için de değerli bir kaynak olacağı belirtiliyor. Yerel mutfak ve otlar konusundaki araştırmalarıyla da tanınan Nurdan Çakır Tezgin’in ilk imza günü 6 Haziran 2023 Salı günü Balıkesir Kuvayi Milliye Müzesi’nde düzenlenecek.  

İLİŞKİLİ YAZILAR
- Advertisment -
 

EN ÇOK OKUNANLAR