Ana Sayfa Güncel Haberler Yukarıköy Narlıdere'nin yeni turistik rotası

Yukarıköy Narlıdere’nin yeni turistik rotası

Narlıdere Belediyesi, bölgenin ilk yerleşim yeri olan Yukarıköy’ü turizm sektörüne kazandırmak için çalışmalarını sürdürüyor. Kilit parke ve arnavut taşları döşenen, peyzaj ve ışıklandırma çalışmaları tamamlanan Yukarıköy’ün özgün evleri, sosyal dokusu ve yeme-içme alanlarıyla kentin yeni çekim merkezi olması hedefleniyor. Bölgenin sahip olduğu kültürel mirasın yöre halkı için ekonomik değere dönüşeceği alanda, yerel üreticiler için haftanın belirli günlerinde bir pazar kurulması da planlanıyor.

Narlıdere Belediye Başkanı Ali Engin Yukarıköy’de yerel halkın istek ve önerileriyle aslına uygun olarak yapılan restorasyonun çok yönlü olarak düşünüldüğünü söyledi. Engin, “Yukarıköy’de gerçekleştirdiğimiz restorasyonla sadece binaları dönüştürmüyoruz. Geleneksel kültürümüzü koruyor ve geleceğe taşıyor, İzmirimize yeni bir turizm noktası kazandırıyoruz. Tüm bunları yaparken bölge halkına ekonomik değer de yaratıyoruz. Yukarıköy’ün restorasyonu ile birlikte yerel halka girişimcilik ruhu kazandıracak, kadın istihdamının desteklenmesine olanak sağlayacağız” dedi. Engin, İzmir Valiliği’nin katkılarıyla başlatılan Yukarıköy Sokak Sağlıklaştırma ve Kentsel Tasarım Uygulama Projesi’nin büyük oranda tamamlandığını, küçük detayların bitirilmesi ile birlikte bölgenin turizme hizmet vermeye başlayacağını kaydetti.

Narlıdere Belediyesi ve İzmir Valiliği’nin koordinasyonu ile hayata geçirilen Narlı Mahallesi Yukarıköy Sokak Sağlıklaştırma ve Kentsel Tasarım Uygulama Projesi, toplamda 10 bin 646 metrekare alanı kapsıyor. Kentsel sit alanı olan Yukarıköy’de yaklaşık üç yıl süren çalışmayla tarihi yapılar, ekleri ile birlikte korunarak çatı, cephe ve duvarları aslına uygun olarak restore edildi. Proje, toplamda 122 binayı kapsıyor.

İLİŞKİLİ YAZILAR
- Advertisment -
 

EN ÇOK OKUNANLAR