Ana Sayfa Güncel Haberler Milletvekilleri ve Cumhurbaşkanı Erdoğan yemin etti

Milletvekilleri ve Cumhurbaşkanı Erdoğan yemin etti

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) 28. dönemde görev yapacak milletvekilleri ve Cumhurbaşkanlığına yeniden seçilen Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan törenle yemin etti. TBMM Genel Kurulu, Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı ve Osmaniye Milletvekili Devlet Bahçeli’nin başkanlığında toplandı.

600 milletvekilinden 581’inin katıldığı yemin töreni yaklaşık 10,5 saat sürdü. Sekiz milletvekilinin yinelemek zorunda kaldığı yemin metni şöyle:

“Devletin varlığı ve bağımsızlığını, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünü, milletin kayıtsız ve şartsız egemenliğini koruyacağıma; hukukun üstünlüğüne, demokratik ve lâik Cumhuriyete ve Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı kalacağıma; toplumun huzur ve refahı, millî dayanışma ve adalet anlayışı içinde herkesin insan haklarından ve temel hürriyetlerden yararlanması ülküsünden ve Anayasaya sadakattan ayrılmayacağıma; büyük Türk Milleti önünde namusum ve şerefim üzerine and içerim.”

TBMM Genel Kurulu daha sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yemin töreni için yeniden toplandı. Cumhurbaşkanı seçilmesine ilişkin tutanağın sunulduğu törende Erdoğan şu yemini etti:

“Cumhurbaşkanı sıfatıyla; devletin varlığı ve bağımsızlığını, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünü, milletin kayıtsız ve şartsız egemenliğini koruyacağıma, Anayasaya, hukukun üstünlüğüne, demokrasiye, Atatürk ilke ve inkılaplarına ve laik Cumhuriyet ilkesine bağlı kalacağıma, milletin huzur ve refahı, milli dayanışma ve adalet anlayışı içinde herkesin insan haklarından ve temel hürriyetlerinden yararlanması ülküsünden ayrılmayacağıma, Türkiye Cumhuriyetinin şan ve şerefini korumak, yüceltmek ve üzerime aldığım görevi tarafsızlıkla yerine getirmek için bütün gücümle çalışacağıma Büyük Türk Milleti ve tarih huzurunda, namusum ve şerefim üzerine ant içerim.”

TBMM Genel kurulunun birleşimi Meclis Başkanı seçimi için 7 Haziran 2023 Çarşamba saat 14.00’te toplanmak üzere sona erdi.

İLİŞKİLİ YAZILAR
- Advertisment -
 

EN ÇOK OKUNANLAR