Ana Sayfa Güncel Haberler ESİAD’dan İzmir’in kültür mekanlarına ziyaret

ESİAD’dan İzmir’in kültür mekanlarına ziyaret

Ege Sanayici ve İş İnsanları Derneği (ESİAD) üyeleri, Alsancak’ta kısa süre önce açılan İzmir Kültür Sanat Fabrikası ile İzmir Müzik ve Müzik Enstrümanları Müzesi’ni (MÜZİKSEV) ziyaret etti. İzmir’in çok zengin bir tarihi mirasa sahip olduğunu belirten ESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Sibel Zorlu, “Kentimize yeni müzeler ve sergi alanlarının kazandırılması, bu olağanüstü mirasın gelecek kuşaklara aktarılması açısından çok anlamlı. Tüm İzmirlileri bu müzelerimizi görmeye davet ediyorum” dedi.

ESİAD Sosyal Etkinlikler, Kültür ve Sanat Yuvarlak Masası’nın katkılarıyla düzenlenen gezinin ilk durağı, İzmir Kültür Sanat Fabrikası oldu. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 140 yıllık Tekel Fabrikası’nın restore edilmesiyle kente kazandırılan kompleksi gezen ESİAD üyeleri ve eşlerinden oluşan grup, Müze Müdürü Şirin Ertem, Konak Müze Müdür Yardımcısı Elif Erginer ve Resim Heykel Müzesi Müdür Vekili Ayşe Caman’dan bilgi aldı.

ESİAD üyeleri daha sonra İzmir Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı (İKSEV) tarafından kurulan Türkiye’nin ilk Müzik ve Müzik Enstrümanları Müzesi’ni (MÜZİKSEV) ziyaret etti. İKSEV Yönetim Kurulu Başkanı Filiz Eczacıbaşı Sarper ve Yönetim Kurulu Üyesi Ayşe Tatari tarafından karşılanan ESİAD grubu, geleneksel Türk sazları koleksiyonunun yanı sıra müzik kütüphanesini gezdi. Müze Müdürü Sirel Ekşi, en eskisi 245 yaşında olan, kaybolmaya yüz tutmuş 300’ün üzerinde geleneksel Türk çalgısının yer aldığı koleksiyon hakkında bilgi verdi. ESİAD üyeleri ve eşleri; efsaneye göre Dede Korkut’un rüyasında görerek yaptığı kıl kopuzdan kemençeye, iklığdan kabak kemaneye kadar sergilenen eserleri ilgiyle izledi.

Filiz Eczacıbaşı Sarper – Sibel Zorlu

Sarper’den İzmir Festivali’ne davet

Ziyaretin ardından ESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Sibel Zorlu, kentin kültür ve sanat yaşamına yaptıkları katkı nedeniyle İKSEV Yönetim Kurulu Başkanı Filiz Eczacıbaşı Sarper’e genç ve yerel sanatçılar tarafından hazırlanan bir armağan sundu. ESİAD üyelerini, bu yıl 36. kez düzenlenecek İzmir Festivali’ne davet eden Sarper, “Festivale Dr. Nejat Eczacıbaşı Beste Yarışması ile başlıyoruz. Bu yıl finale iki keman konçertosu kaldı. Seçilen konçerto Cumhuriyetimizin 100. yılına ithaf edilecek. 11 Temmuz’a kadar sürecek festivalimizde iki dünya prömiyeri olacak. Hepinizi bekliyoruz ve desteğiniz için şimdiden teşekkür ediyoruz” dedi.

Zorlu: Kent kültürüne sahip çıkmayı önemsiyoruz

ESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Sibel Zorlu, İzmir’in çok zengin bir tarihi ve kültürel mirasa sahip olduğunu belirtti. ESİAD olarak, İzmir’in kültür sanat yaşamına katkı koyacak çalışmaların içinde yer almayı önemsediklerini kaydeden Zorlu “İzmir’de müze ve sergi alanlarının sayısının artması, turizme katkısının yanı sıra özellikle öğrenciler ve genç araştırmacıların tarih, sanat, arkeoloji ve diğer alanlardaki çalışmalarını desteklemesi açısından da büyük önem taşıyor. Aynı zamanda İzmir kimliğini güçlendirerek, kentimizin kültürel çeşitliliğini de vurguluyor” dedi. Zorlu etkinliği düzenleyen ESİAD Sosyal Etkinlikler, Kültür ve Sanat Yuvarlak Masası’ndan sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Barış Hitay’a teşekkür etti.

İLİŞKİLİ YAZILAR
- Advertisment -
 

EN ÇOK OKUNANLAR