Ana Sayfa Güncel Haberler Kültürpark’ın iki kapısına restorasyon

Kültürpark’ın iki kapısına restorasyon

İzmir Büyükşehir Belediyesi, kentin tarihi ve kültürel miraslarından Kültürpark’ın Türkiye Cumhuriyeti’ni simgeleyen kapılarını yenilemeyi sürdürüyor. Geçtiğimiz yıl Lozan Kapısı’nı restore eden belediye 31 Mayıs 2023 tarihinden itibaren Kültürpark’ın 9 Eylül ve Montrö kapılarında çalışma başlatacak. Çalışmaların 9 Eylül 2023 tarihine kadar bitirilmesi hedefleniyor.

İki kapı da tarihi figürüne uygun şekilde restore edilecek. Restorasyon çalışmaları sürecinde yaya trafiğinin kesintiye uğramaması için 9 Eylül kapısının yanına geçici yaya yolu yapılacak. Montrö kapısından girişler de Lozan kapısı veya eski İZFAŞ binasından sağlanacak. 2 bin 793 metrekarelik inşaat alanına sahip giriş kapılarının restorasyonu için 21 milyon lira harcanacak.

Uygulamalar kapsamında yapıların taşıyıcı sistem ve malzeme kalitesi bakımından gücünü yitiren kısımları yeniden yapılacak. Korunan kısımları da sağlamlaştırılacak ve niteliksiz eklerinden arındırılacak. Kültürpark kapılarının kapalı mekanlarında ise sergi salonu, bilet gişesi, danışma, turizm ofisi ve WC gibi kentlilerin kullanımına açık mekanlar olacak. Çevre düzenlemeleri kapsamında zemin döşemeleri farklı doğal taşlar kullanılarak yenilenecek, bisiklet park alanları ve aydınlatmalar yapılacak. Montrö ve 9 Eylül kapılarının restorasyonun ardından Cumhuriyet ve 26 Ağustos kapılarında restorasyon çalışması yapılacak.

İLİŞKİLİ YAZILAR
- Advertisment -
 

EN ÇOK OKUNANLAR