Ana Sayfa Güncel Haberler Turizmde mesleki işaret dili rehberlere yeni iş olanağı

Turizmde mesleki işaret dili rehberlere yeni iş olanağı

İzmir Rehberler Odası’nın (İZRO) Mavi Pencere Özel Eğitim Derneği ile başlattığı, “Turizmde Mesleki İşaret Dili” (Vocational Sign Language on Tourism) Projesi kapanış toplantısı İzmir Ticaret Odası Meclis Salonu’nda gerçekleşti. Hedef kitlesi turist rehberleri olan projeden, turizm sektörünün farklı alanlarında görev alan ve mesleki işaret dilini öğrenmek isteyenler de yararlanabilecek. İZRO Yönetim Kurulu Başkanı Macit Şaşzade projenin sadece Türkiye’de değil tüm dünyada ilk kez gerçekleşen ve büyük ilgi gören bir çalışma olduğuna dikkat çekti. İZRO Yönetim Kurulu Başkan vekili Ayça Kesici ise projenin turist rehberleri için farklı iş olanakları açacağını söyledi.

Proje kapanış toplantısında dört farklı dilde hazırlanan, projeyle ilgili tüm aşamaların da izlenebildiği, uzaktan öğretim materyallerinin yer aldığı web sitesi www.vslontourism.com tanıtıldı. Eğitim modüllerinin yer aldığı sitede proje ortağı dört farklı ülkenin işaret dilinde hazırlanmış, yaklaşık 1000 ortak kelimeden oluşan “Turizm Terimleri İşaret Dili Sözlüğü” de yer alıyor. Ücretsiz olarak hizmet verecek site işaret dilini öğrenmek isteyen turizm profesyonelleri için 10 yıl boyunca kullanımda kalacak.

Erasmus+Programı Mesleki Eğitim Stratejik Ortaklıklar başlığı altında hazırlanan, Türkiye Ulusal Ajansı tarafından hibelendirilen projede Türkiye’den İzmir Turist Rehberleri Odası, Mavi Pencere Özel Eğitim Derneği, İngiltere’den Doncaster Deaf Trust, Almanya’dan Rheinisch-Westfälisches Berufskolleg (RWB) Essen, Portekiz’den Navegadores Consultores Consultore (NCA) yer aldı.

İLİŞKİLİ YAZILAR
- Advertisment -
 

EN ÇOK OKUNANLAR