Ana Sayfa Güncel Haberler İzmir'in su mirası Suyun Zamanı fotoğraf sergisinde

İzmir’in su mirası Suyun Zamanı fotoğraf sergisinde

Ege Derneği’nin Goethe Enstitüsü İzmir desteğiyle yaşama geçirdiği “Suyumuz-İzmir Su Günleri” projesi kapsamında “Suyun Zamanı” fotoğraf sergisi açıldı. Mimarlık Merkezi’nde açılan serginin fotoğraflarını Fotoğraf Sanatçısı Birol Üzmez çekti. Serginin bilgi, belge ve görüşlerden oluşan metinleri Sanat Tarihçi Ayşegül Güngören tarafından hazırlandı.

Ege Derneği yürütücülüğündeki proje kapsamında iki ayrı rota izlendi. İzmir’in su mirasına dikkat çekilerek; çeşme, tulumba ve sarnıçları ele alındı. Proje için Saat Kulesi’nden başlayan Kemeraltı turu Prof. Dr. Eser Gültekin danışmanlığında gerçekleştirildi. Dönertaş Sebili önünden başlayan Basmane ve Agora bölgesinin su mirasına ilişkin bilgiler ise yerel tarih araştırmacısı Orhan Beşikçi tarafından anlatıldı. Su kültürünün kente ve kentlilerin yaşamına kattığı zenginlik ve yokluğunda hayatımızdan eksilenler tüm katılımcıların katkılarıyla değerlendirildi.

Mimarlık Merkezi’ndeki “Suyun Zamanı” adlı fotoğraf sergisi 24 Mayıs-8 Haziran 2023 tarihleri arasında izlenebilecek. Sergide İzmir’in kent merkezindeki bir çoğu akmayan, onarım ihtiyacı olan tarihi çeşmeler fotoğraflarla anlatılıyor. Kentin su mirasına ilişkin farkındalık oluşturan serginin metinlerinde çeşmelerin mimari özellikleri de belirtiliyor.

İLİŞKİLİ YAZILAR
- Advertisment -
 

EN ÇOK OKUNANLAR