Ana Sayfa Güncel Haberler Aşık Veysel sözcükleri, dizeleri ve türküleriyle anıldı

Aşık Veysel sözcükleri, dizeleri ve türküleriyle anıldı

Halk ozanı Aşık Veysel ölümünün 50. yılında İzmir Büyükşehir Belediyesi Türkiye Görme Özürlüler Kitaplığı (TÜRGÖK) işbirliğiyle, “Dostlar Seni Unutmayacak” söylemiyle düzenlenen töreniyle anıldı. Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde düzenlenen ve yazar Yunus Bekir Yurdakul’un sunduğu etkinlikte sanatçı ve akademisyenler Aşık Veysel’in dizelerini seslendirdi.

2023 yılının UNESCO tarafından “Aşık Veysel Yılı” ilan edildiğini belirten İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, yarım asır önce yaşama veda eden ozanın ardında ölmez bir eser bıraktığını söyledi. “Onun eserleri birer tohum olup bu topraklarda yaşayan herkesin kalbinde kök saldı. İnsan ve doğa sevgisi olarak yeşerdi. Tüm Türkiye’ye ve dünyaya yayıldı” diyen Soyer, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Çünkü evrensel olan, hangi fikirden olursak olalım hepimizin ihtiyacı olan, bizi birleştiren yegâne şey sevgidir. Biz de tıpkı Aşık Veysel’imiz gibi gönül insanlarıyız. Parada pulda gözümüz yok. Biz bu topraklarda korkunun yerine sevgiyi çoğaltmak için çalışıyoruz. Hepsi bu. Bu bizim Yunus’a, Karacaoğlan’a, Aşık Veysel’e gönül borcumuz. Çünkü onlar böyle yaptı.”

TÜRGÖK kurucu üyesi Tülay Yazgan, TÜRGÖK’ün Gültekin Yazgan tarafından kurulduğunu belirterek bu kitaplığı daha da büyüterek sürdürdüklerini, 7 bin 500 üyeye sesli ve kabartmalı kitaplar ürettiklerini söyledi. Eşi Gültekin Yazgan’ın yıllar önce körler okulunda öğretmenlik yaparken Aşık Veysel ile karşılaştığını, onu hem çalıp hem de söylemesinden tanıdığını anlatan Yazgan, “Birlikte anımız olmasından ötürü bugünü düzenlemek, birlikte bu önemli günde bir arada olmak bizim için oldukça önemli” diye konuştu.

Aşık Veysel’in torunu Gündüz Şatıroğlu ise dedesi ile olan anıları anlatarak, “Dedem herkesle aynı dili kullanırdı. Üstenci bir dil kullanmazdı. Dedem hayata ince bir mizahla bakardı” dedi. Şatıroğlu, “Yaşarken onurlandırılmış bir aşık olan dedem sadece Türkiye’de değil dünyada da birçok ülkede yaptıklarından dolayı, insanlığa katkılarından dolayı UNESCO 2023 Aşık Veysel Yılı olarak ölümünün 50. yılında da onurlandırıldı” diye ekledi.

Halk ozanı Aşık Veysel’i anma etkinliği “Veysel İçin Sözcükler”, “Veysel’den Dizeler” ve “Veysel Türküleri” bölümlerinden oluştu.

İLİŞKİLİ YAZILAR
- Advertisment -
 

EN ÇOK OKUNANLAR