Ana Sayfa Güncel Haberler İzmir Kız Liseliler lokma gününde buluşacak

İzmir Kız Liseliler lokma gününde buluşacak

Kuruluşunun 100. yılını kutlayacak olan İzmir Kız Lisesi mezunları okulda düzenlenecek lokma gününde bir araya gelecek. 20 Mayıs 2023 Cumartesi günü saat 14.00’de başlayacak etkinlikler okul bahçesinde gerçekleşecek.

100. yıl buluşmasında İzmir Kız Lisesi Mezunları Derneği’nin katkısıyla düzenlenen lokma gününde okulun 1963 mezunları 60, 1973 mezunları 50,1983 mezunları ise 40. yıllarını kutlayacak.

Geçmiş yıllara göre daha kalabalık olması beklenen lokma gününde okulun günümüz öğrencileri de bir konser de verecek.

Okul bahçesinde aile birliğinin hazırladığı hediyelik ürünlerin satılacağı sergilikler de düzenlenecek.

Tarihi çok daha eski

İzmir Kız Lisesi, Cumhuriyet döneminde ülkemizde ve İzmir’de açılmış ilk kız okullarından biri. Logosunda kuruluş yılı 1923 yazsa da okulun eğitim tarihinin 1915 yılında açılan İzmir İnas İdadisi’ne kadar gittiği biliniyor. Bugün Karataş’ta hizmet veren tarihi binaya gelene kadar Birinci Dünya Savaşı’nı, Yunan işgalini, sonrasında kurtuluş dönemini yaşayan öğrenciler bu süreçte eğitimlerini bir çok kez farklı okullarda sürdürmek zorunda kalmış. Karataş’ta eğitim verilen binaya 1936 yılında nakledilen okul, 1917 yılında inşa edilmeye başlanan, korunması gerekli taşınmaz kültür varlığı olarak tescilli bugünkü tarihi binasında 87 yılı geride bırakmış.

Atatürk İzmir Kız Lisesi’ni 13 Ekim 1925 ve 1 Şubat 1931 tarihinde iki kez ziyaret ediyor. Atatürk ilk ziyaretini Karataş’taki köşke, ikinci ziyaretini ise okul öğrencilerinin Alsancak’ta Namık Kemal Lisesi’nde eğitim verdiği tarihi binaya yapıyor.

İLİŞKİLİ YAZILAR
- Advertisment -
 

EN ÇOK OKUNANLAR