Ana Sayfa Güncel Haberler İzmir’de hasta çocuklara ve ailelerine dört yeni ev açtılar

İzmir’de hasta çocuklara ve ailelerine dört yeni ev açtılar

Tedavi için İzmir’e gelen ve yaklaşık bir yıl süren tedavileri boyunca İzmir’de kalan kanser hastası çocuklara ev açan İzmir Hasta Çocuk Evleri Derneği, Bayraklı’da dört yeni evi hizmete sundu. Açtıkları ev sayısının 13’e yükseldiğini belirten İzmir Hasta Çocuk Evleri Derneği Başkanı Sevil Ozan, 19 yılda bini aşkın aileye hizmet verdiklerini söyledi.

Kanserli çocuklar ve aileleri, 6 – 15 ay arasında değişen tedavi süreleri boyunca İzmir Hasta Çocuk Evleri Derneği’nin açtığı evlerde ücretsiz konaklıyor. Hasta çocuklar için hijyen kurallarına uygun şekilde donatılan evlerde ailelerin gıda, elektrik, su, doğalgaz, temizlik giderleri de tedavileri süresince dernek tarafından karşılanıyor.

Derneğin İzmir’in çeşitli semtlerinde toplam 13 evi bulunuyor. Bu evlerde 23 aile kanser tedavisi gören çocuklarıyla birlikte konaklıyor. Her bir evin gönüllü bir sorumlusu bulunuyor ve acil durumlarda aileleri hastaneye ulaştırmaktan evin onarım işlemlerine kadar tüm ihtiyaçlarında yanlarında yer alıyor. İzmir Hasta Çocuk Evleri’nde konaklayan aileler arasında tedavisine İzmir’de devam eden depremzedeler de bulunuyor.

Osmangazi’de hizmete giren dört yeni evde Van, Kırgızistan ve Mersin’den gelen ailelerin konaklayacağını belirten İzmir Hasta Çocuk Evleri Derneği Başkanı Sevil Ozan, kuruluşundan bu yana, 19 yılda bini aşkın aileye hizmet veren derneğin gönüllü ve bağışçılar sayesinde kanserli çocuklara umut olmayı sürdürdüğünü söyledi. Yeni evlerin açılış töreninden konuşan Ozan, şu görüşleri dile getirdi:

“Onlar bu ağır hastalıkla mücadele ederken bir yandan da yoksullukla mücadele etmesinler istiyoruz. Bir küçük tüpün etrafında hastane bahçesinde beklemesinler, sıcak bir yuvaları olsun ve aile bütünlükleri korunsun istiyoruz. Bilmedikleri bir şehirde, kalacak yerleri ve uzanacak elleri olmadan, sıfır moralle iyileşmeleri ne kadar zorsa, onlara bu alt yapıyı sağlayarak iyileşmelerinin bir o kadar kolay hale geldiğini görüyoruz, yaşıyoruz. Daha fazla aileye umut olmak için daha fazla gönüllü ve bağışçının katkısına ihtiyacımız var.”

İLİŞKİLİ YAZILAR
- Advertisment -
 

EN ÇOK OKUNANLAR