Ana Sayfa Güncel Haberler Karşıyaka Belediyesi'nden ücretsiz yapı durumu belirleme hizmeti

Karşıyaka Belediyesi’nden ücretsiz yapı durumu belirleme hizmeti

Karşıyaka Belediyesi, ilçe genelinde ücretsiz yapı durum belirleme hizmeti vermeye başladı. Bu hizmetten Karşıyaka’daki tüm ruhsatlı yapılar yararlanabileceği belirtildi.

Karşıyaka Belediyesi’nden yapılan açıklamaya göre, başvurular bireysel veya bina yönetim kararıyla yapılabilecek. Bireysel başvurularda yapının projeye uygunluğu incelenecek, yönetim kararıyla başvurulduğunda ise binanın taşıyıcı yapısının sağlamlığı üzerine testler yapılacak.

İncelenmesi istenen binalar, teknik ekip tarafınca hızlı tarama yöntemleriyle denetimden geçirilecek. Değerlendirme sonuçları mülk sahipleri ile paylaşılarak yapılarının depreme dayanıklılığıyla ilgili bilgi sahibi olmaları sağlanacak. 

Uygulamada, apartmanlar için yönetim kurulu kararı, müstakil evler için de mülk sahibinin onayı isteniyor. Başvurular belediye ana hizmet binası girişinde oluşturulan özel masalar üzerinden yapılabiliyor. Vatandaşlar burada yapı inceleme talep formunu doldurarak incelenmesini istedikleri binanın yapım yılı, kolon kesme şüphesi, rutubet, çatlak oluşumu ve imar affı olup olmadığı gibi konulardaki sorulara yanıt veriyor.

Masaya teslim edilen formlar teknik ekip tarafından incelenerek kısa süre içinde yapı taraması gerçekleştiriliyor. Uygulama öncelikle vatandaşı bilgilendirme ve gerekli görülürse riskli yapı tescili sürecine yönlendirme amacını taşıyor. Çok riskli görülen binalara resen işlem yapılabileceği de dile getiriliyor.

İLİŞKİLİ YAZILAR
- Advertisment -
 

EN ÇOK OKUNANLAR