Ana Sayfa Güncel Haberler İAOSB Başkanı Karace: OSB'yi genişletme hayalimiz var

İAOSB Başkanı Karace: OSB’yi genişletme hayalimiz var

İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi’nin (İAOSB) Yönetim Kurulu Başkanlığı’na seçilen Cenk Karace, en büyük hayallerinden birinin bölgeyi genişletmek olduğunu, OSB’yi Çiğli Arıtma Tesisi’nden Kaklıç Havaalanı’nı kapsayacak şekilde genişletmeyi hayal ettiklerini söyledi.

İAOSB’nin 27 Şubat 2023 tarihinde gerçekleşen olağan genel kurulunda başkanlık görevine seçilen Cenk Karace, yeni yönetimin hedeflerini, hayallerini düzenledikleri basın toplantısında paylaştı. Karace, Swissotel Büyük Efes Oteli’ndeki toplantıda İAOSB’nin İzmir’in en çok firması bulunan organize sanayi bölgesi olduğunu belirtti. Bölgede 45 bin çalışan bulunduğunu, yıllık 2,5 milyar dolar ihracata ulaştıklarını dile getiren Karace, iç piyasayla beraber 8 milyar dolarlık ticaret hacmine sahip olduklarını ve cari açık vermeyen bir OSB olduklarını anlattı.

Konuşmasında önceki dönem başkanlarına teşekkür ederek, 607 parsel bulunan OSB’yi genişletme hayalleri bulunduğunu söyledi. Kaklıç Havaalanı’nı da kapsayan bir planları olduğunu dile getiren Cenk Karace sözlerini şöyle sürdürdü: “Hayallerimizden biri bölgeyi genişletmek. Çiğli Arıtma Tesisi’nden Kaklıç Havaalanı’nı da kapsayan bir plan var. Tabi ki ordu, Hava Kuvvetleri de çok önemli. Eğitimlerimiz de çok önemli. Milli mutabakat içinde, hükümetin de desteğiyle böyle bir genişlemeyi planlıyoruz. Sözlü müracaatlarımız oldu, olumlu karşılandı. OSB’mizi genişletmek en büyük hayal ve hedeflerimizden birisi” diye konuştu.

Ar-Ge merkezlerini önemsiyoruz

OSB içindeki yeşil alanları, parkları geliştireceklerini, artık hizmet destek alanı satmayı planlamadıklarını söyleyen Karace, projelerini “yap, işlet” mantığıyla gerçekleştirmek istediklerini belirtti. Ar-Ge merkezlerini çok önemsediklerine değindi. OSB içindeki hizmet destek alanlarında Teknopark, AR-GE Merkezi kurmak, home office gibi yapıları inşa etmek istediklerini söyledi. Karace “Çünkü fabrikalardaki AR-GE personelini fabrikada tutmak çok zor; fabrika ortamında rahat çalışamıyorlar. Onlara farklı mekanlar yaratmak için bu tür projeler yapıp firmalara kiraya vereceğiz” dedi.

OSB içinde enerji kümelenmeleri yapmayı planladıklarını söyleyen Karace, OSB de güneş enerji santralleri, rüzgar enerji santralleri yapacaklarını, güneş enerjisi tarlaları oluşturacaklarını anlattı.

“Sanayide etkin insan kaynakları birimi oluşturmalıyız” diyen Cenk Karace ara eleman konusunda sanayide büyük sorun olduğunu dile getirdi. “Bir kaynak elemanı, CNC operatörü bulmak bir işletme ve makine mühendisine ulaşmaktan çok daha zor” diyen Karace, sözlerini “Mavi yaka istihdamında hem eğitim hem de bu personelin kazandırılmasında önemli bir rol oynayacağız” diye sürdürdü.

OSB olarak biraz sosyalleşmeye de ihtiyaçları olduğunu belirten Cenk Karace, sanayide çok sayıda duayen çınarlar bulunduğunu, onları onore etmek istediklerini söyledi. Ayrıca bir genç sanayiciler kulübü kurmak istediklerini belirterek “Genç sanayicilere çok güveniyor ve inanıyoruz” dedi.

Projeleri arasında yüksek okul ve üniversitelerle işbirliğinde bulunmanın da olduğuna dikkat çeken Cenk Karace, “Bir teknopark projemiz var. Yapmak, çağa ayak uydurmak zorundayız. Teknolojik değeri yüksek ürünlere odaklanmalıyız” diye konuştu.

OSB ile Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) arasında geçmiş yıllarda imzalanan protokolü de anımsatan Cenk Karace, “EBSO’nun genel merkez binasını İAOSB içinde inşa edeceğiz. Bununla ilgili bir para sorunumuz da yok.Bunun bölgemize önemli bir prestij de kazandıracağını düşünüyoruz” dedi.

Karace konuşmasının ardından toplantıya katılan ekibindeki yönetim ve denetim kurulu üyelerini tanıttı.

İLİŞKİLİ YAZILAR
- Advertisment -
 

EN ÇOK OKUNANLAR