Ana Sayfa Güncel Haberler "Taşlı Köprüde Yayalar" projesi göç ve hafıza üzerine düşündürecek

“Taşlı Köprüde Yayalar” projesi göç ve hafıza üzerine düşündürecek

Teos Kültür Sanat Derneği 25 Şubat – 31 Mart 2023 tarihleri arasında Manisa, İzmir, Balıkesir, Çanakkale ve Bursa’da yer alan taş köprüler üzerinde göç ve hafıza temasının işleneceği “Taşlı Köprüde Yayalar” projesini yaşama geçirecek. Proje Açık Stüdyo iş birliği ve uygulama aşaması British Council Türkiye “Creative Collaborations” 2023 hibe programı desteğiyle gerçekleştirilecek. Etkinlik kapsamında çağdaş dans performansları sergilenecek ve İzmir’de süreci anlatan bir dokümantasyon sergisi izleyicilere sunulacak.

“Taşlı Köprüde Yayalar” projesi yersiz yurtsuzlaşma, mülksüzleşme, göç ve hafıza üzerine düşünürken, “taş köprüleri” metaforik olarak ele alıyor. Köprüleri belleği taşıyan, bir yakadan diğerine aktaran, toplumlararası geçişkenliği sembolize eden ve anlık karşılaşmalara vesile olan kentsel mekanlar olarak görüyor. Proje kapsamında aile fotoğrafları ise dünle bugün arasında köprü kuran, belleğin bedende uyandırdığı duyumlara aracılık eden mecralar olarak değerlendiriliyor.

“Taşlı Köprüde Yayalar”, Batı Anadolu’da yaşayan ve aile geçmişinde göç deneyimi taşıyan bireylerle gerçekleştirilecek fotoğraf ve bellek üzerine çalışmalarda toplanan ses kayıtları, özgün kompozisyonlarla şekillenecek. Disiplinlerarası dokümantasyon pratikleri, şiirler ve hareket tasarımlarını iç içe geçirecek.

Konsept ve tasarımını Şafak Ersözlü’nün yaptığı “Taşlı Köprüde Yayalar” proje ekibi şu isimlerden oluşuyor: Uygulama, ses tasarımları, editöryel işleri Sarp Keskiner, dokümantasyon Jack Nelson, medya ve iletişim Bahar Nihal Ersözlü, grafik tasarım, baskıya hazırlık Emre Duygu, müzikal kompozisyonlar Nick Rothwell, koreografi, performans Metehan Kayan, yazı Ece Köz, şiirler Ünal Ersözlü.

Projenin sonunda Türkiye’den görsel sanatlar alanında çalışan sanatçı, küratör ve yazarların üretim ve gelişim ortamlarını destekleyen SAHA Derneği tarafından bir sanat kitabı da yayımlanacak.

İLİŞKİLİ YAZILAR
- Advertisment -
 

EN ÇOK OKUNANLAR