Ana Sayfa Güncel Haberler 7.7 büyüklüğünde deprem can alarak yıktı

7.7 büyüklüğünde deprem can alarak yıktı

Doğu Anadolu fay hattı üzerinde meydana gelen şiddetli depremler on il merkezinde ve çevresinde yıkıma, yüzlerce can kaybına ve binlerce kişinin yaralanmasına yol açtı. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Bölgesel Deprem-Tsunami İzleme Ve Değerlendirme Merkezi, 06 Şubat 2023 Pazartesi günü saat 04.17’de meydana gelen ilk depremin 7.7 büyüklüğünde olduğunu belirledi.

Gaziantep’in 30 kilometre kuzeybatısı merkezli, 5 kilometre derinlikte meydana gelen deprem yıkıcı etkisiyle Kahramanmaraş, Kilis, Diyarbakır, Adana, Osmaniye, Gaziantep, Şanlıurfa, Adıyaman, Malatya ve Hatay’da etkili oldu. Bölgede çeşitli büyüklüklerde onlarca artı deprem meydana geldi. Saat 13.24’te meydana gelen Kahramanmaraş / Elbistan merkezli 7.6 büyüklüğündeki deprem yeni yıkım, can kaybı ve yaralanmalara yol açtı.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nın (AFAD) yanı sıra çeşitli kurum ve kuruluşların arama kurtarma ekipleri ile itfaiye ve sağlık ekipleri enkaz altında kalanları kurtarmak için seferber oldu. AFAD Başkanlığı’ndan 07 Şubat 2023 günü saat 04.30’da yapılan açıklamaya göre, on ilde 2 bin 824 yapının çökmesine neden olan şiddetli deprem, 2 bin 921 vatandaşın yaşamını yitirmesine, 15 bin 834 vatandaşın da yaralanmasına yol açtı. Artçı sarsıntıların sürdüğü bölgede vatandaşlardan hasarlı evlere girmemeleri istendi.

AFAD’dan yapılan açıklamada, Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP) kapsamında il müdürlükleri bünyesinde kurulan ekiplerin bölgeye yönlendirildiği, bölgede 13 bin 740 arama ve kurtarma personelinin ve 320 araçla 3 bin 361 iş makinasının görevlendirildiği belirtildi.

İLİŞKİLİ YAZILAR
- Advertisment -
 

EN ÇOK OKUNANLAR