Ana Sayfa Güncel Haberler Mübadelenin 100'üncü yılında “Koridor” açıldı

Mübadelenin 100’üncü yılında “Koridor” açıldı

Mübadelenin 100’üncü yıldönümü nedeniyle Ahmet Piriştina Kent Arşivi ve Müzesi’nde (APİKAM) “Hatırlıyorum” yürüyüşü ve “Koridor” enstalasyonu (yerleştirme) açıldı. Mübadeleyi yaşamış ailelerin fotoğraf, ses ve görüntülerine yer verilen enstalasyon, 10 Şubat 2023 tarihine kadar görülebilecek.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, 30 Ocak 1923’te Türkiye ile Yunanistan arasında yapılan mübadele anlaşmasının 100’üncü yıldönümü etkinlikleri kapsamında “Hatırlıyorum” yürüyüşü düzenledi. Yürüyüş mübadeleye dair hafıza mekânlardan biri olan Pasaport Gümrük’ten başlayıp, Ahmet Piriştina Kent Arşivi ve Müzesi’nde (APİKAM) tamamlandı. Yürüyüşün ardından APİKAM bahçesinde kurulan “Koridor” enstalasyonu açıldı. Enstalasyonda mübadeleyi yaşamış ailelerin fotoğraf, ses ve görüntüleri yer aldı.

“Koridor”un açılışında konuşan İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mustafa Özuslu, “Bazı tarihi olaylar üzerimizde kalıcı etki yaratır. Dünya tarihindeki en önemli olaylardan biri de hiç kuşkusuz Birinci Dünya Savaşı ve onun mühim sonuçlarından biri mübadele olmuştur. Nüfus değişimleri dramdır, büyük yara izleri kalır. Yerinden yurdundan ayrılmanın, vatanından uzak kalmanın acısını sadece yaşayanlar bilir. Bizler bir arada yaşamanın önemini daha iyi anlamalıyız. Toplum olarak birlikte yaşamaya, huzura ihtiyacımız var. Kavgalar acılarımızı körüklüyor. Birlikte kardeşçe bir arada yaşayabiliriz” dedi.

Mübadelenin 19. Yüzyıl’ın sonlarından itibaren travmatik bir gelişme olarak karşımıza çıktığını belirten Dr. Erkan Serçe de “Mübadelenin tarihsel kökenlerinin yanı sıra insani yönü var” dedi. Serçe “Yer değiştiren insanlar misafir olarak kaldıkları yerleri değil, doğup büyüdükleri yerleri bıraktılar. O güne kadar yaşadıkları yerlerde yabancı görünenler gittikleri yerlerde de yabancı oldular. Bu Türkiye’de de Yunanistan’da da yaşandı. Ama şimdi üçüncü kuşak, kökenini aramaya çalışıyor. Bundan sonra bu olayların bir daha tekrarlanmaması için ayrımcılığı ortadan kaldırmaya yönelik bilinç oluşturmak gerek” diye konuştu.

İLİŞKİLİ YAZILAR
- Advertisment -
 

EN ÇOK OKUNANLAR