Ana Sayfa Güncel Haberler İzmir Kız Lisesi mezunları Anıtkabir'de buluştu

İzmir Kız Lisesi mezunları Anıtkabir’de buluştu

Kuruluşunun 100. Yılı’nda İzmir Kız Lisesi’nden mezun gönülüler Ankara’ya, Mustafa Kemal Atatürk’ün kabrine iade-i ziyarete gitti. Tarihi okulun mezunu gönüllülerden oluşan “100. Yıl Komitesi” üyelerinin içinde bulunduğu grup 1 Şubat 2023 günü Ankara’da buluştu. Atatürk’ün okulun Namık Kemal Lisesi’nde eğitim verdiği 1 Şubat 1932 Cumartesi günü, okul merdivenlerinde çekilen fotoğrafı tam 92 yıl sonra bu kez Anıtkabir’de çektirdiler. Mozoleye çiçeklerini bırakan mezunlar, duydukları mutluluğu dile getirdiler.

İzmir Kız Lisesi mezunu emekli Edebiyat Öğretmeni Yıldız Tokeri, “100. Yıl Komitesi’ndeki gönüllü arkadaşlarımızla Ankara’ya iade-i ziyarete gitme fikrini konuştuğumuzda hepimiz çok heyecanlanmıştık. Buraya gelince ne kadar iyi yaptığımızı bir kez daha gördük. Yaklaşık 50 kişilik bir mezun grubuyla ziyaretimizi gerçekleştirdik. Aramızda 1955 yılından mezun arkadaşlarımız da vardı 1980 yılından mezunlarımız da. Ata’mızla 1931 yılında okul merdivenlerinde fotoğraf çekilen büyüklerimizi sevgiyle saygıyla andık. Biz bugün iş güç sahibi, iyi eğitim görmüş, özgür ve bağımsız kadınlar olarak ayaktaysak, bunu Ata’mızın bizlere verdiği haklara borçluyuz. Onun özgürlük yolumuz için döşediği taşlar olmasa hiçbirimiz bugün özgürce buralara gelemezdik. Hatta tek başımıza seyahat bile edemezdik. 100 yıl önceki aynı ruhla İzmir Kız Lisesi mezunları olarak Atamızın izinde olduğunu bir kez daha göstermek istedik. Burada bulunduğumuz için çok mutluyuz” dedi.

Anı Defteri’ne mesaj

Anıtkabir’i ziyaret eden grup duygularını Dijital Anı Defteri’ne yazdıkları şu sözlerle anlattı: “Cumhuriyetimizin kurucusu Aziz Atatürk, 1 Şubat 1931 yılında okulumuzu ziyaret etmiş, okulumuzda düzenden ve eğitimden övgü ile söz etmiştiniz. Biz de okulumuzun 100, Yıl etkinlikleri kapsamında size iade-i ziyarette bulunmak istedik. Huzurunuza geldik. Bizler emanet ettiğiniz Cumhuriyeti korumak için var gücümüzle çalışıyoruz ve çalışmaya da devam edeceğiz. Sizi, şehitlerimizi saygıyla anıyor, şükranlarımızı sunuyoruz. Daima izimdeyiz. İzmir Kız Lisesi Mezunları.”

İzmir Kız Lisesi Mezunları, Anıtkabir ziyaretinin ardından Ankara Belediyesi’nin konuğu olarak bir kent gezisi de gerçekleştirdi. Ankara’nın tarihi ve kültür mirası olan noktaları ziyaret etti.

İLİŞKİLİ YAZILAR
- Advertisment -
 

EN ÇOK OKUNANLAR