Ana Sayfa Kent-Yaşam yazıları Saadet Erciyas 39 muhtarlık binasında kütüphane açıldı

39 muhtarlık binasında kütüphane açıldı

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nce başlatılan “her mahalleye bir kütüphane” kampanyasında başvuruda bulunan muhtarlıklara açılan kitaplık sayısı 39 oldu. Kampanyaya bağışlanan kitap sayısı ise 45 bine ulaştı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer kampanyaya destek olanlara teşekkür etti, “Okuyamayan, bilgiye erişimde güçlük çeken kim varsa var gücümüzle onun yanında olacağız. İlk etapta hedefimiz olan 50 kütüphaneyi tamamlamaya çok az kaldı” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nce 2022 yılının Nisan ayında başlatılan “her mahalleye bir kütüphane” kampanyasına ikinci el kitapla da destek verilebiliyor. Kampanya kapsamında ansiklopedi kabul edilmiyor. Bağışçılar yıpranmamış, yırtılmamış ve okunabilir kitaplarını kitap teslim noktalarına bırakarak ya da kitap kumbaralarına atarak kampanyaya destek olabiliyor. 

Bağışlanan kitaplar İzmir Büyükşehir Belediyesi Kütüphaneler Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından sınıflandırılıyor ve muhtarlık kitaplıklarına gönderilmek üzere hazırlanıyor. Muhtarlıklardaki kitaplıklar İZBETON tarafından hazırlanıyor. Kampanya kapsamında Buca Dicle, Çiğli Maltepe, Karabağlar Cennetçeşme ve Bornova Koşukavak mahallelerinde çalışmalar sürüyor.

* * *

Yaşar Ürük “Bilmediğimiz İzmir” kitabını anlattı

İzmir tarihine ilişkin araştırmaları ve kitaplarıyla tanıdığımız Yaşar Ürük’ün “Bilmediğimiz İzmir” kitabı İzmir Büyükşehir Belediyesi İzelman AŞ tarafından yayımlandı. Ürük, İzmir tarihiyle ilgili bazı bilgilerin yeniden yazılmasını gerektirecek bilgi ve belgeler içeren kitabını APİKAM’daki İzelman Kitap Kafe’de düzenlenen “Bilmediğimiz İzmir” konulu söyleşi ve imza etkinliğinde buluştuğu okurlarla paylaştı. 

Etkinliğe katılanlara İzmir’in bilmediğimiz ya da yanlış bildiğimiz yönlerini anlatan Yaşar Ürük, 1973 yılında öğrenciliği döneminde başlayan İzmir araştırmalarını sürdürürken Milli Kütüphane’nin yanı sıra Başbakanlık Osmanlı Arşivi’nden yararlandığını söyledi. Bu önemli arşivden üç yıllık süreçte İzmir’le ilgili yaklaşık 128 bin belgeyi edindiğini anlatan Ürük, “Bu belgeler arasında İzmir’le ilgili müthiş planlar, kayıtlar, yanlış bildiğimiz bilgiler, yapı, bina, olaylar ve olaylara ilişkin devletin verdiği tepkilerin kayıtları var. Her bir bilgi İzmir için son derece önemli ve değerli” dedi.

Yaşar Ürük, “Bilmediğimiz İzmir” kitabında 60’a yakın bölüm, 400 dolayında belge ve fotoğraf ve bine yakın dip not kullanmış. İki bölümden oluşan kitabın ilk bölümü “Konak ve Çevresi”, ikinci bölümü Körfezin güney kıyısını içeren “Diğer yerler” başlığını taşıyor. Kitap internette yapılan aramalarda karşımıza çıkan ve kentin tarihine ilişkin yanlış bilgileri de çürüten bir çalışma olarak kitaplıklarda yerini aldı…

* * *

İzmir Kent Kitaplığı’ndan iki yeni kitap

İzmir Kent Kitaplığı’ndan çıkan iki yeni kitap kent tarihine ilgi duyanlar için iki önemli kaynak niteliğinde. Tarihçi Siren Bora’nın “Çöküşten Yükselişe İzmir Yahudileri” kitabı ve Dr. Metin Özer’in “İzmir Tarihi ve Kültürüne Dair…” adını taşıyan kitapları kısa bir süre önce yayımlandı. Her iki kitap da tamamı renkli ve birbirinden özel fotoğraflar içeriyor. 

Batı Anadolu Yahudileri konusunda çalışan, çok sayıda bilgi ve belgeyi kente kazandıran tarihçi Siren Bora’nın kaleme aldığı son çalışma “Çöküşten Yükselişe İzmir Yahudileri – Rav Hayim Palaçi ve Dönemi” adını taşıyor. Kitap İzmir’de Yahudi Cemaati’nin hem dini lideri hem de yöneticisi konumunda bulunan ve önemli bir din adamı olan Rav Hayim Palaçi’yi anlatıyor. Bora’nın, İzmir Yahudi Cemaat Vakfı’nın Yahudi kültürünü korumak ve tanıtmak projesi kapsamında hazırlanan kitabı ilk kez yayımlanan çok sayıda belge, fotoğraf ve haritayı içeriyor. Palaçi’nin kişiliği, yaşam öyküsü, eğitim, sağlık alanında yaptığı çalışmalar kitapta detaylarıyla yer alıyor. 

Kent kitaplığından çıkan diğer kitap kent tarihine ilişkin çalışmalarıyla tanıdığımız Dr. Metin Özer’in “İzmir Tarihi ve Kültürüne Dair…” çalışması. Özer’in İzmir’le ilgili Kent Konak (KNK) Dergisi’nde, İzmir Life Dergisi’nde ve www.kentyasam.com haber bilgi sitesindeki köşesinde yayımlanmış çok sayıda yazısı bulunuyor. Yazarın İzmirle ilgili unutulmaya yüz tutmuş değerlerini içeren blgilerin, kişilerin ve yerlerin yer aldığı kitabı “Portreler”, “Yerler ve Mekanlar”, “Sosyal Yaşam” ve “Sanayi ve Tarım” başlıklarını içeriyor. Kitapta Uzman Hekim Metin Özer’in İzmir’in sağlık yaşamına ilişkin gündeme getirdiği bilmediğimiz ya da unuttuğumuz ama kent için önemli çalışmaları olan ilginç kişiler, mekanlar renkli fotoğraflarıyla dikkat çekiyor. Kitabın kapağında yer alan Basmane’deki ünlü Kocakapı’ya ilişkin illüstrasyon Ressam Bedriye Gülay Beşikçi tarafından çizilmiş.

* * *

Yeni çıktı

Nejat Turunç / “…Mış” Gibi Yapmadan Nasıl Yaşanır? / Meşe Kitaplığı

Kişisel gelişim eğitim uzmanı Nejat Turunç’un “…Mış” Gibi Yapmadan Nasıl Yaşanır?” adlı kitabı Meşe Kitaplığı’nca yayımlandı. Yazar Turunç, kitabın girişinde okura, “Aldığımız ilaçların kutularında prospektüsler, edindiğimiz elektrikli/elektronik cihazların ambalajları içinde kullanma kılavuzları vardır. Hepsinde amaç, doğru ve yararlı kullanmamız için gereken kuralları öğretmektir. Peki yaşamımız bunlardan daha önemliyken neden böyle bir “yaşam kılavuzu”na doğarken sahip olmamışız?” diye soruyor. 

Kitapta “mış gibi” yapmadan, yaşama sanatının belli temel prensipler üzerinden nasıl gerçekleşebileceği ayrıntılı biçimde anlatılıyor. Okurun yaptığı tercihlerle kaderini belirleyebileceğine dikkat çeken Nejat Turunç, “Gördüklerinizi ve öğrendiklerinizi yaşamınıza uygulamalı olarak aktarmak ya da aktarmamak sizin tercihinizdir” diyor. Kitap “zihin dili”, “iletişim”, “iletişim türleri”, “stres yönetimi ve öfke kontrolü”, “zaman yönetimi”, “motivasyon”, “bizi tanımlayan değerlerimiz”, “mutluluk”, “dürüstlük”, “saygı”, “sevgi” ve “güven” başlıklarından oluşuyor. Kitabın sayfalarını çevirdikçe kendinizi daha iyi tanımanızı sağlayacak çok sayıda alıştırma ve testle de buluşacaksınız.

* * *

Ben ne okudum?

Eser Çelik Avcı / Başıma Güller Taksam / Kitapol 

Eser Çelik Avcı’nın kaleme aldığı Kitapol Yayınları’ndan çıkan “Başıma Güller Taksam” özellikle kadınlara dokunan bir öykü kitabı. Öykülerle buluştuğumda gözlemlerini, tertemiz duygularını içten bir üslupla kaleme almış bir genç kızın güncesini okuyormuş hissine kapıldım. Kimi öykülerin sıradan bir olayı sıradan bir anı anlatır gibi başlayan kurgularına karşın insanı sarsan gelişme ve sonuç bölümleri etkileyiciydi. “Başıma Güller Taksam” yazarlık serüvenini uzun süredir edebiyat dergilerinde ve internet sitelerinde sürdüren Kadın Yazarlar Derneği üyesi Avcı’nın ilk kitabı. Kitaba adını da veren “Başıma Güller Taksam” öyküsünün yanı sıra “Süleyman’ın Duvarları” ve özellikle de “Vapur” sizi de etkileyecek öyküler arasında. 

* * *

Kabartma harflerle nasıl okunur öğrendiler

Atatürk İl Halk Kütüphanesi’nde öğrenciler için “Braille Atölyesi” düzenlendi. Atölye çalışmasında 10-12 yaş grubundaki ilkokul öğrencileri kabartma harflerle basılmış kitaplarla tanıştı. Görmeyen bireylerin nasıl okuduğuna ilişkin bilgi edindi. Çalışma kütüphanenin Görme Engelliler Birimi yetkilisi Yasemin Yazar’ın eğitmenliğinde gerçekleştirildi. Atatürk İl Halk Kütüphanesi İzmir’de kabartma harflerle basılmış kitapların basıldığı ve görme engellilere ödünç kitap verilen üç kurumdan biri.

* * *

İmza etkinlikleri

• 4 Şubat 2023 Cumartesi / Saat 14.00-16.00 / Yakın Kitabevi’nde yazar Buket Uzuner “Hava”, “Su”, “Toprak”, “Ateş” kitaplarını imzalayacak.

• 4 Şubat 2023 Cumartesi / Saat 14.00 / Zorba Kitabevi Edebiyat Kulübü’nde Nobel Ödüllü yazar Annie Ernaux’un “Seneler” kitabı konuşulacak.

• 11 Şubat 2023 Cumartesi / Saat 16.00 / Zorba Kitabevi

Yazar Şenay Eroğlu Aksoy okurlarla Özgür Çırak moderatörlüğünde son kitabı “Sardunyaların Kışı”nı konuşacak.

• 15 Şubat 2023 Çarşamba / Saat 18.00 / Zorba Kitabevi Edebiyat Kulübü’nde Çevirmen Nuray Önoğlu, okurlarla çevirisini yaptığı Omer Friedlander’in “Kutsal Topraklarda Hava Satan Adam” kitabını konuşacak.

İLİŞKİLİ YAZILAR
- Advertisment -
 

EN ÇOK OKUNANLAR