Ana Sayfa Güncel Haberler Uçak: Katma değeri yüksek ürünler önemli

Uçak: Katma değeri yüksek ürünler önemli

Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği (EYMSİB) Yönetim Kurulu Başkanı Hayrettin Uçak, 2023 yılında 1 milyar 400 milyon dolar ihracat hedeflediklerini söyledi. 2023 yılında katma değeri yüksek ürünlere daha çok önem vermek, bu ürünleri göz önüne çıkarmak istediklerini anlatan Uçak, “İhraç miktarını artırmaktansa ihraç değerini artırmayı önemsiyoruz” dedi.

Ekonomi gazetecileriyle 2022 yılı ihracatı değerlendirme toplantısında bir araya gelen EYMSİB Yönetim Kurulu Başkanı Hayrettin Uçak, 2022 yılının yaş meyve sebze ve meyve sebze mamulleri sektörü için tatmin edici bir yıl olduğunu söyledi. Uçak, geçen yıl 797 ihracatçı firmanın 189 ülke ve bölgeye ülkeye yaş meyve sebze ihraç ettiğini dile getirdi.

Hayrettin Uçak’ın verdiği bilgiye göre, 2022 yılında Türkiye genelinde 3 milyar dolarlık taze meyve sebze, 2,5 milyar dolarlık meyve sebze mamulleri ihraç edildi. Toplam 5,5 milyar dolarlık ihracatın 1 milyar 250 milyon doların Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği üzerinden gerçekleşti. Almanya, ABD, Rusya, İngiltere ve Hollanda 2022 yılında en fazla ihracat yapılan pazarlar oldu. 

Birliğin 2022 yılı ihracatının 2021 yılına göre yüzde 6 oranında artığını belirten Hayrettin Uçak, “Özellikle meyve sebze mamulleri sektöründeki yüzde 12’lik artış bizleri memnun etti” dedi. Yaş meyve sebze ürünlerinde 2022 yılında en çok sofralık üzüm ihraç edildiğini söyleyen Uçak, 53 milyon dolarlık üzüm ihracatını 41 milyon dolarla domates, 36 milyon dolarla kiraz, 33 milyon dolar ile mandalina ve 29 milyon dolarla kestanenin izlediğini anlattı.

“Meyve sebze mamullerinde ise 2022 yılı ihracat şampiyonu 2021 yılında olduğu gibi turşular oldu” diyen Hayrettin Uçak, “EİB üzerinden yapılan turşu ihracatı ilk kez 250 milyon doları geçti ve 257 milyon dolar olarak gerçekleşti” dedi. Uçak, “İkinci sırayı 149 milyon dolar ile kurutulmuş domatesler alırken kurutulmuş domatesleri, meyve konserveleri, dondurulmuş meyveler ve sebze konserveleri takip etti” bilgisini paylaştı. 

Kalıntı ile mücadele konusunda “kullandığımız pestisitleri biliyoruz” projesinin iki yılı geride bıraktığını anlatan Hayrettin Uçak, bu proje sürdürülürken devamı niteliğinde köy bazlı eğitim faaliyetlerine başlayacaklarını duyurdu. Uçak, köy bazlı üretici toplantıları yanında işletme ve bahçede de hasat ve depolamaya ilişkin iyileştirme faaliyetlerine başladıklarını dile getirdi.

2023 yılında yurtdışı tanıtım ve pazarlama faaliyetlerini artırarak sürdürmeyi düşündüklerini belirten EYMSİB Yönetim Kurulu Başkanı Hayrettin Uçak, bu kapsamda Almanya, Rusya, İngiltere, İspanya gibi ülkelerde fuarlara katılacaklarını söyledi. Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi projesi kapsamında bu yıl yeni rota olarak Endonezya ve Singapur’u belirlediklerini anlatan Uçak, bu yolla Asya pazarında da güçlerini artırmak istediklerini sözlerine ekledi.

Balık: 2023 yılı da zor bir yıl olacak

2022 yılının zor bir yıl olduğunu vurgulayan Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cengiz Balık, “2023 yılı daha da zor bir yıl olacak. Ekonomik sorunlar, covid, enerji fiyatlarının artması ve enflasyonun neticelerini göreceğiz” dedi. Dünya genelinde resesyon beklendiğini belirten Balık, “Yeni pazarlar konusunda daha çok çalışmalıyız ve mevcut pazarlardaki payımızı düşürmememiz için pestisitlere dikkat etmeliyiz” diye konuştu.

Ege İhracatçı Birlikleri Genel Sekreteri Cumhur İşbırakmaz, Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği’nin önümüzdeki dönemde uzak pazarlara yoğunlaşacağını belirterek Mart ayında Malezya ve Kolombiya’ya sektörel ticaret heyeti düzenleneceğini söyledi. Türkiye Meyve Sebze Mamulleri Sektör Kurulu Başkanı Türkmen Türkmenoğlu, sahada pestisitler üzerine çalışırken bir yandan da mamul ürünler gibi katma değerli ürünlere odaklandıklarını dile getirdi.

Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Taze Meyve Sebze Alt Komite Başkanı Makbule Çiftçi, üretimden paketlemeye kadar olan tüm değer zincirinde daha kaliteli ihracat için uğraştıklarını belirterek 2023 yılında üniversitelerle birlikte yeni projeler gerçekleştirileceğini söyledi. 

İLİŞKİLİ YAZILAR
- Advertisment -
 

EN ÇOK OKUNANLAR