Ana Sayfa Güncel Haberler Sabiha Tansuğ son yolculuğuna uğurlandı

Sabiha Tansuğ son yolculuğuna uğurlandı

Etnolog, Türk kültürü araştırmacısı, koleksiyoner Sabiha Tansuğ, son yolculuğuna uğurlandı. Tansuğ’un cenazesi Güzelbahçe Yalı Camisi’nde ikindi namazının ardından Bademler’de yapımı süren Sabiha Tansuğ Müzesi’ne götürüldü ve Bademler Köyü Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Adı “50 kuruşun üzerindeki kadın” olarak belleklere kazınan Sabiha Tansuğ, bir süredir Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde tedavi görüyordu. 90 yaşında yaşama veda eden Tansuğ’un cenaze töreni ailesi, yakınları, komşuları ve sevenlerini bir araya getirdi.

Sabiha Tansuğ 50 yılı aşkın süredir Anadolu’nun farklı yerlerinden topladığı giyim, kuşam gelin başlıkları, objeleri İstanbul Mecidiyeköy’de açtığı Sabiha Tansuğ Kültür Sanat Evi’nde sergiliyordu.

Son dönemde yaşamını İzmir’de sürdüren Sabiha Tansuğ, Türk kültürü için büyük önem taşıyan koleksiyonunun Bademler Köyü Kültür, Sanat ve Eğitim Vakfı tarafından yapılan müzede yaşatılmasına karar vermişti. İnşaatı tamamlanan ve Sabiha Tansuğ’un adını taşıyacak müzenin bu yıl içinde hizmete açılması planlanıyordu.

İLİŞKİLİ YAZILAR
- Advertisment -
 

EN ÇOK OKUNANLAR