Ana Sayfa Güncel Haberler Mübadelenin acı yüzü foto-belgeselle anlatılıyor

Mübadelenin acı yüzü foto-belgeselle anlatılıyor

Fotoğraf sanatçıları Aylin Telef ve Ayşegül Çetinkalp ile Mert Rüstem’in çalışmalarından oluşan “Tek Yön Bilet” adlı foto-belgeseli Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi Alt Galeri’de açıldı. 100 yıl önce gerçekleşen mübadeleye ilişkin hüzünlü bir göç öyküsünü konu alan ve 30 Ocak 2023 gününe kadar açık kalacak sergi hafta içi ve Cumartesi 09.30-17.30, Pazar 12.00-17.00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek.

Proje günümüzden 100 yıl önce, 30 Ocak 1923 tarihinde, Lozan Barış Konferansı kapsamında imzalanan “Türk ve Yunan Nüfus Mübadelesine İlişkin Sözleşme ve Protokol” ile evlerinden, topraklarından, komşularından, kültürel yaşam alanlarından iradeleri dışında değişime tabi tutulan, geri dönme umutları “tek yön” alınan biletlerle tükenen mübadil ailelerin öyküsü anlatılmış.

Proje kapsamında 11 aile ile gerçekleştirilen röportajlar ve sergide yer alan fotoğraflardan oluşan 160 sayfalık bir kitap yayımlanmış. Çetinkalp, Telef ve Rüstem’in yaptığı röportajlardan oluşan kitap, aynı zamanda bir sözlü tarih çalışması. İki bölümden oluşan kitap, mübadelenin tanığı ailelerin öykülerini geleceğe taşıyan bir miras olarak kayda geçirmiş. “Tek Yön Bilet” adlı foto-belgeselle mübadeleyi bilmeyen, hiç duymamış kişilerde bir farkındalık oluşturulması amaçlanıyor.

İLİŞKİLİ YAZILAR
- Advertisment -
 

EN ÇOK OKUNANLAR