Ana Sayfa Güncel Haberler Karaburun'dan İzmir'e nergis kokusu yayıldı

Karaburun’dan İzmir’e nergis kokusu yayıldı

Karaburun Belediyesi tarafından düzenlenen 5. Karaburun Nergis Festivali, İzmir’in yanı sıra farklı illerden ve hatta yurt dışından binlerce kişinin ilçeye akın etmesini sağladı, ciddi ekonomik hareketlilik yarattı. 21-23 Ocak 2023 tarihlerinde düzenlenen ve büyük ilgi gören festival güzel havanın etkisiyle bölge halkına ve nergis üreticisine nefes oldu.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin de destek verdiği nergis üretim sektörünün büyük ivme kazandığı Karaburun’da gerçekleşen etkinlik pandemiden sonra yaşanan en hareketli nergis festivali oldu. Ziyaretçiler hem nergislere hem de yerel üreticilerin el emeklerine büyük ilgi gösterdi.

İzmir’den kaldıraç olmaya çalışıyoruz

Üretime dayalı festivallerin kentte büyük bir ekonomi yarattığını vurgulayan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Karaburun Nergis Festivali bu sene hiç yaşamadığı kadar yoğun bir tempo yaşıyor. Adeta insanlar akın akın Karaburun’a geliyor. İzmir yüzünü yerelde kalkınmaya döndürdü, emeklerinin karşılığını topluyor. Bugün Nergis Festivali’ni görmeye yurt dışından vatandaşlar geliyor. Turlar düzenleniyor. Tüm hemşerilerimizle birlikte üretiyoruz, birbirimizi destekliyoruz. Ülkemizin kalkınmasına İzmir’den kaldıraç olmaya çalışıyoruz” dedi.

İlk günde 100 bini aşan ziyaretçi

Festivalin ilk günü 100 bini aşkın ziyaretçiyi ağırladıklarını anlatan Karaburun Belediye Başkanı İlkay Girgin Erdoğan “Bugün Karaburun’da Türkiye’nin her yerinden misafirleri ağırlıyoruz. Ünümüz sadece ülkemizle sınırlı kalmadı, yurt dışından da yoğun katılım var. Büyükşehir Belediye Başkamız Tunç Soyer’in destekleriyle nergis hak ettiği değeri bulacak. Karaburun hak ettiği değeri bulacak” diye konuştu.

Nergis: Adını efsaneden alan çiçek

Tarladan koparıldıktan sonra 10-12 gün canlı kalabilen ve buram buram kokusuyla bilinen Karaburun nergisi, adını mitolojik bir hikayeden alıyor. Halk arasında nesilden nesile aktarılarak bu güne ulaşan efsane şöyle biliniyor: Bugün Karaburun Yarımadası olarak adlandırılan bölge ve bu bölgede yer alan Bozdağ, eski Yunan ve Roma tarihinde “Mimas” olarak geçer. Efsaneye göre, bu bölgede Narkissos adında bir avcı yaşar. Orman perisi Ekho bir gün onu görür ve aşık olur. Ancak Narkissos bu aşka karşılık vermez. Ekho bu aşkla eriyip gider. Bu duruma çok öfkelenen aşk tanrıçası Afrodit de Narkissos’tan intikam almak için onu kendi kendine aşık olması için büyüler. Narkissos sularda kendi suretini gördükce karşılık alamamanın acısını çeker. Sonunda orman perisi Ekho gibi eriyip gider. Narkissos’un eriyip yok olduğu yerde bir çiçek yeşerir. İşte bu çiçek, nergistir.

İLİŞKİLİ YAZILAR
- Advertisment -
 

EN ÇOK OKUNANLAR