Ana Sayfa Güncel Haberler Karşıyaka Spor Kulübü Müzesi Mavişehir'de kapılarını açtı

Karşıyaka Spor Kulübü Müzesi Mavişehir’de kapılarını açtı

İzmir’in 110 yıllık köklü spor kulübü Karşıyakaspor’un başarılarının, bilgi ve belgelerinin yer aldığı Karşıyaka Spor Kulübü Müzesi (KSK) Mavişehir’de açıldı. Müzenin yapımına Karşıyaka Spor Kulübü Tarih Kurulu’nun yanı sıra, Divan Kurulu, yönetim, Karşıyaka Belediyesi ile özel kurum ve kuruluşlar destek verdi.

Müzede Atatürk’ün kulüple bağlarını aktaran bilgi, belge, fotoğraflar, kupalar, şiltler, spor malzemeleri, rozetler, flamalar ve çeşitli objelerden oluşan çok sayıda tarihi materyale yer verildi. Anılar, yazılar ve basında çıkan haberlerle, kulübün başarı öyküleri ve değerleri müzeye yansıtıldı. Uzun yıllar kulübün hekimliğini gönüllü olarak yapan merhum Dr. Bülent Zeren’in kendi çalışma ofisinde biriktirdiği materyaller ile Ahmet Diker başkanlığındaki Tarih Kurulu’nun sağladığı objeler, müzenin kaynağını oluşturdu. Karşıyaka’nın sembol ismi Ekrem Güçsav da birbirinden değerli objeler, materyallerin tasnifi, değerlendirmeleri ile müzenin kuruluşuna öncülük eden isimler arasında yer aldı.

Karşıyaka Spor Kulübü Müzesi, Mavişehir 2040 Sokak No:19 (Albatros Blokları karşısı) adresinde taraftarlarını ve sporseverleri ağırlayacak. Müzenin çalışma saatleri ve ziyaret günleri daha sonra duyurulacak.

Ahmet Diker: 110 yıllık ulu çınarın onurlu tarihi

Karşıyaka Belediye Başkan Yardımcısı ve KSK Tarih Kurulu Başkanı Ahmet Diker, müzenin açılışında yaptığı konuşmada “Büyük Karşıyakalılar, büyük Kaf Sin Kaf’lılar, yaşantımızın en güzel günlerinden birini yaşıyoruz. Bir karış vatan toprağı için isyanın, direnişin ve özgürlüğün simgesi olarak Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün yol arkadaşlarının kurduğu 110 yıllık ulu çınarın onurlu tarihini sizlerle buluşturmanın gururunu yaşıyoruz. Karşıyakalı olmanın ayrıcalığını yaşıyoruz. Müzeler geçmişle geleceği birleştiren hafıza merkezleridir. Bu nedenle bugün açılışını yaptığımız bu müze de büyük bir anlam ve değer taşıyor. Karşıyaka ve Kaf Sin Kaf yaşadıkça bu müze de gelişerek yaşayacak. Onur abidesi olarak gelecek kuşakların birbirine armağanı olacak. Bu müze atalarımızın büyük emekleriyle, unutulmaz başarılarla, ter ve gözyaşı ile geleceğe dair büyük umutlarla donatılmıştır. Bizlere düşen bu umutlar uğruna çalışmak ve başarmak bu olağanüstü tarihe yakışmaktır. Bu tarihi yazanları saygı ve vefa ile anıyorum. Bu tarihi yaşatmak için emek veren herkese çok teşekkür ediyorum. Yaşasın Karşıyaka, yaşasın Kaf Sin Kaf, yaşasın Gazi Mustafa Kemal Atatürk!” dedi.

Dr. Bülent Zeren’in koleksiyonu da müzede

Merhum Dr. Bülent Zeren’in oğlu Can Zeren “Karşıyaka Spor Kulübü’ne 25 yıl aralıksız ve gönüllü olarak, bilabedel hekimlik hizmeti vermiş Dr. Bülent Zeren’in kulüp tarihine de aynı cerrahi hassasiyetle yaklaştığı siz değerli katılımcıların malumudur. Kendisine duyulan güven ve kendisinin gösterdiği yüksek ihtimam sonucu meydana gelen kıymetli kulüp tarihi koleksiyonuna elbette ben de aynı bilinçle yaklaşmaya çalıştım. En üst düzeyde özeni göstererek, uzun soluklu bir çalışma sonucu 310 adet çerçeveli fotoğraf, 176 adet obje ve 17 adet albümden oluşan toplam 503 adet eşyayı tek tek kodlayıp açıklamalarının yer aldığı envanterini çıkartmış ve kulübe ulaştırmak üzere başkanımıza teslim etmiştim. Bu koleksiyon dışında yine Bülent Zeren’e emaneten teslim edilmiş ve kulübe ait olan 9 adedi çerçeveli, 8 adedi çerçevesiz 17 eski flama teslim alındığı haliyle uygun koşullarda muhafaza edilmiş envanter kayıtlarıyla teslim edilmiştir” diye konuştu.

KSK Müzesi’nde 110 yıllık kulübün tarihinden objeler, kupalar, belge ve fotoğraflar yer alıyor.

Ekrem Güçsav: Burası dijital müzeler gibi değil

KSK’nin sembol isimlerinden Ekrem Güçsav duygularını şu sözlerle aktardı: “Bülent kardeşimin değerli oğlu Can’ın söylediği sözler benim gözlerimi yaşarttı. Tam 12 sene Bülent Zeren’le iğne oyası gibi bu müzedeki objeleri topladık. Kendisi o kadar müstesna bir adamdı ki kibrit kutusu üzerinde yeşil kırmızıyı görse ‘Aman Ekremciğim saklayalım’ diyordu. Bu envanterleri hazırlarken üzüldüğüm nokta şu, şimdi biraz evvel içeriye girdiğinizde öyle dijital müzeler gibi görmeyeceksiniz. İçeride omuz omuza vermiş insanların sararsa da kararmayan fotoğraflarını göreceksiniz. Ben 12 yaşından beri Karşıyaka sahasında bulunduğum için bu içerideki abilerimin ne kadar büyük adam olduklarını bildiğim için onlara olan borcumu ödemek için de bunu yaptım.”

Atakan Karakaplan: Bu müze bir takım çalışması

KSK Divan Kurulu Başkanı Atakan Karakaplan ise “Bundan beş ay evvel terk edilmiş bir binayı teslim aldık. Etraftan geçen herkesin yatıp da uyuyabileceği bir bina. Komple yeniledik, ortak akıl ve emeklerimizle ekonomik şekilde, özveriyle tam bir takım çalışması yaparak müzemizi hazırladık. Böyle müzeler profesyonellere teslim edilerek yapılıyor, biz Kaf Sin Kaf’ımızın özelliği olan zor şartlarda başarılı olabilme destanı ve takım ruhuyla hallettik. Hiçbir profesyonel buraya girmedi. Müze binasının güzel bir mimarisi var ama 110 yıllık tarihe sahip Kaf Sin Kaf’ımıza ait bir alan ve hacim olarak çok kısıtlı. Bu müze ulvi bir düşünceyle rahmetli Dr. Bülent Zeren tarafından yerini tahsis ederek, yaklaşık 14 yılda topladığı birikimlerini müzemize teslim etmesiyle oluşmuştur. Dr. Bülent Zeren’i minnet ve rahmetle anıyorum. Bu müze kısıtlı olduğu için koyduğumuz bir takım kriterler var. Bu kriterlere göre en az Türkiye şampiyonu olan veya ikincisi yani final oynamış olan Avrupa ve Dünya şampiyonu olmuş takım ve sporcularımıza yer verildi” bilgisini paylaştı.

Turgay Büyükkarcı: Bu bizim geçici müzemiz

Karşıyaka Spor Kulübü Başkanı Turgay Büyükkarcı da “Bu sadece bir müze değil, birlik olduğumuz zaman neler yapabileceğimizin en güzel örneklerinden birisidir. Bu müze için çok kişiye minnet duymamız lazım. Başta Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’e çok teşekkür etmemiz lazım, bu kulübü defalarca onurlandırdı, şereflendirdi. Kurucumuz Zühtü Işıl’a minnet duymamız lazım, bugüne kadar bu kulübü getiren tüm yöneticilerimize, başkanlarımıza, emeği olan tüm sporcularımıza teşekkür etmemiz lazım. Bence çok güzel bir müze oldu. Burası bizim geçici müzemiz, yönetim olarak söz veriyoruz ki bu müze bizim kendi stadımız da olacak. Biliyorsunuz bugüne kadar verdiğimiz her sözü teker teker tuttuk, sıra geldi stadımıza. İki güzel haberle bu konuşmamı bitirmek istiyorum. Yüz dönüm işi oldu, Allah kısmet ederse bu ayın sonu ya da en geç Şubat ayı içerisinde biz devrimizi alacağız. Kulübümüzü yeni ikinci yüzyıla taşıyoruz. İkinci bir bilgi daha vermek istiyorum. Biz bu kulübü devraldığımızda beş sene önce ben kulüp başkanı olarak bu kapıdan girdiğimde yaklaşık 20 milyon dolar borcumuz vardı. Şimdi yeni bir projeyle kulübe milyonlarca dolar sokmak üzereyiz. Bunu da Şubat ayı içerisinde açıklayacağız. Bundan sonra kulübümüzün inşallah önü açıktır, bu müzeyi hep beraber daha da büyüterek stadımıza taşıyacağımız günleri bekliyoruz” dedi.

KSK Müzesi’nde 110 yıllık kulübün tarihinden belgeler yer alıyor.

Cemil Tugay: Kulübümüzü iyi günler bekliyor

Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, “Burada, Karşıyaka Spor Kulübü’ne gönül vermiş yüzlerce insan bir arada. Özellikle Atakan ağabeye çok teşekkür ederim. Divan Kurulu Başkanı olduktan sonra çok önemli bir irade ortaya koydu ve sevgili Belediye Başkan Yardımcımız, KSK Tarih Kurulu Başkanı Ahmet Diker ile birlikte büyük emekler vererek bu güzel müzeyi açtılar. Huzurlarınızda değerli büyüğüm Dr. Bülent Zeren’i de minnetle anıyorum. Kulüp Başkanımız Turgay Büyükkarcı’ya teşekkür ederim. Transfer yasağını açtıran iradeli bir yönetim anlayışı gösteriyor. Kulübümüzü iyi günler bekliyor. Karşıyaka Spor Kulübümüz hak ettiği çok büyük başarılara umarım erişecek. Karşıyaka Spor Kulübü’ne sahip çıkmanın gerekli olduğunu söylüyorum. Her türlü kişisel hesabın ve siyasi çıkarın da dışında bunun yapılması gerektiğini, bu kentin belediye başkanı olarak söylemek istiyorum. Statla ilgili çok haklı bir eleştiri yapıldı. Bugün yapılması için mücadele eden insanlardan birisiyim. Uygulama projelerini yaptırdık, bitti. Yakında kamuoyuna onları sunacağız. Herkesi bu yönde irade ortaya koymaya davet ediyorum. Bu stadın yapılması için dimdik durmak gerekir. Henüz yeni göreve gelmiş olan ama ilk günden beri enerjisiyle Karşıyaka’yı da etkisi altına alan, yeni İl Başkanımız Şenol Başkanımızı da hem selamlamak, hem de kendisine teşekkür etmek istiyorum. Başkanım Karşıyaka’ya bu şekilde sahip çıkmaya devam edin, emin olun Karşıyakalılar üzerlerine düşecekleri yapacaktır. Burayı birkaç yıl önce TOKİ özel bir kişiye satmıştı. Bizler Karşıyakalılarla birlikte direndik, o yüzden katkı veren herkese teşekkür ediyorum. Bu müzeye emek harcayan herkese de şükranlarımı sunuyorum” diye konuştu.

Okan Kırmacı: İtibarlı bir kulüp her zaman ayakta durur

Karşıyaka Taraftarlar Derneği ve Çarşı Grubu adına konuşan Okan Kırmacı da konuşmasında Dr. Bülent Beren’i saygıyla andı. Kırmacı “Karşıyaka Spor Kulübü’nün belki de tarihinde şampiyonluklar, kupalar çok azdır ama her zaman her yerde Kaf Sin Kaf’ın manevi değerleriyle, büyüklerimizden dinlediğimiz hikayelerle bugüne geldik. Ne mutlu ki bizlere Karşıyakalı olduk. İtibar her şeyden önemlidir, ben hepinizin huzurunda Karşıyaka Spor Kulübü’nün 23 senesinin geriye dönük bir takım eksikliklerini giderdiği için sayın başkanımızın önünde de saygıyla eğliyorum. Belki şampiyonluk gelir gelmez ama itibarlı bir kulüp her zaman ayakta durur” dedi.

Mustafa Özuslu: KSK direnişin, başkaldırının da timsalidir

İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Özuslu “Şu anda kendileri İstanbul’da olduğu için bu törene katılamadılar ama bilin ki Sayın Başkanımız Tunç Soyer’in kalbi de gönlü de fikri de aklı da burada. Büyükşehir Belediyesi olarak biz İzmir’in aynı zaman bir spor kenti olmasını da savunuyoruz ve bu spor kenti olmaya en çok yakışan ilçemiz de Karşıyaka’dır” dedi. Karşıyaka Spor Kulübü’nün sadece bir spor kulübü olmadığını belirten Özuslu “Karşıyaka Spor Kulübü kurulduğu yıllarda o günkü ülkemize kasteden düşmanlara ve emperyalistlere karşı bir örgütlenmenin de aslında yuvasıdır. Direnişin, başkaldırının da timsalidir. O açıdan Karşıyaka Spor Kulübü’nün önemini hepimiz, her Karşıyakalı derinden idrak etmeliyiz ve bunu Türkiye’nin ve dünyanın bilmesini sağlamalıyız. Eğer bugün bu inanç, sevgi, direnç ve Cumhuriyet’e olan aşkıyla Karşıyaka Spor Kulübü ve Karşıyakalılar varsa Türkiye Cumhuriyeti de ilelebet payidar kalacaktır” diye konuştu.

İLİŞKİLİ YAZILAR
- Advertisment -
 

EN ÇOK OKUNANLAR