Ana Sayfa Güncel Haberler Karaburun Yayla Mahallesi'nde RES kapasite artışına protesto

Karaburun Yayla Mahallesi’nde RES kapasite artışına protesto

Karaburun’un Yayla Mahallesi’nde (Yaylaköy) kapasite artışı ile ilgili ÇED toplantısı, köylülerin ve çevreci yurttaşların yoğun protestosu üzerine yapılamadı. Köylülerin yanında duran Karaburun Belediye Başkanı İlkay Girgin Erdoğan ise konuşma yapmak üzere belediyenin mülkü, köy odası salonuna gelen firma görevlilerine izin vermedi. Firma görevlilerinin, köy meydanı bahçede ve camii önünde çağrı yapma girişimi de köylülerin itirazıyla gerçekleşmedi. Bölgede 87 olan türbin sayısını 128’e çıkarmak isteyen firma görevlileri ile Yayla Mahallesi’ne gelen Bakanlık temsilcileri, çağrı ve toplantı yapamadan ayrıldı.

Toplantı yapılmasını istemeyen köylülerle beraber tepki veren Karaburun Belediye Başkanı İlkay Girgin Erdoğan, yenilenebilir enerjiye karşı olmadıklarını söyledi. Bilimsel bir hazırlıkla ve doğru yerde alternatif enerji yatırımına itirazlarının bulunmadığını belirtti. Erdoğan, Özel Çevre Koruma Bölgesi ilan edilen Karaburun Yarımadası için devlet kurumlarının hazırladığı biyoçeşitlilik sunumunda, ilçenin endemik zenginliğinin ve hayvancılığın tehdit altında olduğunun saptandığına dikkat çekti. İlkay Erdoğan, “Kamu kurumlarımızın tespitleri bölgenin RES ve GES yatırımına doyduğunu açıkça ortaya koyarken, firmanın büyüme ısrarı doğal yaşamı tehdit eder hale geldi. Doğa dostu bilimsel bir hazırlıkla ve doğru yerde alternatif enerji yatırımına itirazımız yok. Ancak doymak bilmez ve tüm canlılarımızın yaşamını hiçe sayan bu talana itirazımız var” dedi.

Kapasite artışına tepki verdiler

Yayla Mahallesi’nin çevre ve doğa mücadelesine, İzmir Büyükşehir Belediyesi, Karaburun Belediyesi, İzmir Kent Konseyi, Karaburun Kent Konseyi, diğer ilçe kent konseyleri, sendikalar, çevreci dernek ve platformları katıldı. RES kapasite artışı talebinde bulunarak ÇED süreciyle ilgili toplantı sahasına görüşme yapmaya gelen firma yetkililerinin yanı sıra Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı temsilcileri de köylüler ve çevrecilerin tepkisiyle karşılaştı.

Karaburun Belediye Başkanı İlkay Girgin Erdoğan, Bakanlık temsilcileri ve firma görevlilerine, toplantının köylüler ve çevrecilerin tepkisiyle yaptırılmadığını anlatan tutanağın da herkesin gözü önünde tutulması konusunda ısrarcı oldu. Bunun üzerine Bakanlık görevlilerince hazırlanan resmi tutanak “Halkın yoğun protestoları nedeniyle toplantı çağrısı yapılamadığı”, “Halk tarafından toplantının yapılmasının istenilmediği ve projeye karşı olduklarını protestolarla belirttiler” ifadeleri yer alarak imzalandı.

Erdoğan: Enerji kooperatifi hazırlığındayız

İlkay Girgin Erdoğan, Özel Çevre Koruma Bölgesi ilan edilen Karaburun Yarımadası bölgesinin Türkiye’de yenilenebilir-sürdürülebilir enerjide RES’ler ve GES’ler için tek adres olmadığını ve ülkenin çok farklı bölgelerinin buna uygun şartlar taşıdığını vurguladı. Erdoğan, çevreci nitelikli alternatif enerji kaynaklarına asla karşı olmadıklarını, hatta belediye olarak bir enerji kooperatifi hazırlığında bile olduklarını söyledi. Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü: “Doğru yer, doğal zenginliklere zarar vermeyen bir çerçevede bunu gerçekleştireceğiz. Ancak burada durum farklı. Yarımada’nın verimli toprakları göz göre göre talan ediliyor. Özel doğası, endemik zenginliği, denizi, dağ keçisiyle, nergisiyle, zeytiniyle, verimli toprağıyla Karaburunumuz ve Yarımadamız korunması gereken bir zenginliğimiz. Biz bugün geleceğimize, Yarımadamıza sarılmak için buradayız. Toprağımıza keçi inadıyla sahip çıkıyoruz, çıkmaya da devam edeceğiz” dedi.

Firmanın kapasite artışı talebinin, binlerce zeytin ağacını yok edeceğini, kıl keçilerinin strese girip, doğal yaşam dengelerinin bozulacağına dikkat çeken İlkay Erdoğan, “Karaburun olarak RESti gördük, biz de (RESte REST) dedik. Bölgemizin dokusunu bozacak, talan edecek hiçbir çalışmaya izin vermeyeceğiz ve tüm gücümüzle karşısında duracağız. Öyle yağma yok, Karaburun’da ve Yarımada’da rüzgar eken fırtına biçer” diye konuştu.

İLİŞKİLİ YAZILAR
- Advertisment -
 

EN ÇOK OKUNANLAR