Ana Sayfa Güncel Haberler Barış Selçuk Gazetecilik ödülleri verildi

Barış Selçuk Gazetecilik ödülleri verildi

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 23. kez düzenlediği Barış Selçuk Gazetecilik Ödülleri ile pandemi sürecinde verilemeyen 21. ve 22. yarışmanın ödülleri 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nde törenle sahiplerine verildi. Tarihi Havagazı Fabrikası Kültür Merkezi’nde yapılan törende konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Gazetecilerimiz bu ülkenin vicdanıdır, sesidir ve Türkiye’nin sesini kimse susturamaz. Vicdanla yönetilen bir ülkede adalet elbet tecelli eder, edecektir” dedi.

İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Dilek Gappi, “Gazetecilik, dünyada halk adına hak arayanların mesleğidir. Gazeteciler kamuoyunun gerçekleri bilmesi için ateşten gömleği giyenlerdir” görüşünü dile getirdi. Barış Selçuk’un ağabeyi Dr. Savaş Selçuk ise “Gerçek gazetecilerle ve bu güzel şehrin yöneticileriyle Barış Selçuk ailesi olarak burada olmaktan onur duyuyoruz. Ödülleri alan tüm kardeşlerimizi içten kutluyoruz. Onurlu, şerefli, kalemine sahip gazetecilerin günü kutlu olsun” diye konuştu. 

“21. Barış Selçuk Gazetecilik Yarışması”nda “İzmir Kent Haberi” dalında Ege Telgraf Gazetesi’nden Serkan Aksüyek’in “Balkon yasal, site kaçak” haberi birinci olmuştu. Bu dalda Hande Mumcu Özendirme Ödülü’nü Dokuz Eylül Gazetesi’nde yayınlanan “Roman köyü” başlıklı haberi ile Sinan Keskin kazanmıştı.

“Ulusal Haber” dalında Cumhuriyet Gazetesi’nden Hazal Ocak’ın “Boğazda kaçak var” başlıklı haberi birinciliğe layık görülmüştü. Bu dalda Hande Mumcu Özendirme Ödülü’nü Cumhuriyet Gazetesi’nden Zehra Özdilek’in “Saray’ın Kuzu’su” haberi almıştı.

“İzmir kent televizyon haberi” dalında Demirören Haber Ajansı’ndan Nevra Uçkaç ile Ahmet Turan Altay’ın “Tarıma hobi bahçesi darbesi” başlıklı haberi birinciliğe layık görülmüştü. Bu dalda Hande Mumcu Özendirme Ödülü’nü TRT’den Sonay Teker ile Ahmet Ahmetoğlu “Suskun Keman” başlıklı haberiyle kazanmıştı.

“22. Barış Selçuk Gazetecilik Yarışması”nda İzmir kent haberi dalında Dokuz Eylül Gazetesi’nden Sinan Keskin, “Şehir hastanesi mi şehir efsanesi mi?” haberiyle birinci olmuştu. Bu dalda Hande Mumcu Özendirme Ödülü’nü Posta Gazetesi’nde yayımlanan “Bu aşka aşı gerek” başlıklı haberiyle Melis Apaydın İde kazanmıştı.

Ulusal haber dalında Cumhuriyet Gazetesi’nden Zehra Özdilek’in “Kuzu Bombası” başlıklı haberi birinciliğe değer görülmüştü. Bu dalda Hande Mumcu Özendirme Ödülü Cumhuriyet Gazetesi’nden Mehmet Kızmaz’ın “Petrol hırsızlığından parke taşı ihalesine” haberi verilmişti.

İzmir Kent TV haberi dalında İhlas Haber Ajansı’ndan Ceren Atmaca ile Sinan Yeniçeri’nin “Yaşadığını ispat etmeye çalışırken ikinci kez öldü” haberi birinciliğe layık görülmüştü.

Haber fotoğrafı dalında Hande Mumcu Özendirme Ödülü’nü “Batman’da açıklama yapmak isteyenlere polisten müdahale” başlıklı haberde yayımlanan fotoğrafıyla Anka Haber Ajansı’ndan Metin Yoksu kazanmıştı.

23. Barış Selçuk Gazetecilik Ödülleri’nde “İzmir Kent Haberi” dalında birinci olan Cumhuriyet Gazetesi Haber Müdürü Mehmet İnmez‘e ödülünü İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer verdi. Bu dalda Hande Mumcu Özendirme Ödülü’nü ise Ege Telgraf Gazetesi’nden Feyyaz Tatar aldı. Tatar, ödülünü eski İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Misket Dikmen’in elinden aldı. 

“Ulusal Haber” dalında birincilik kazanan Sözcü Gazetesi’nden Özgür Cebe‘ye ödülünü İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ertuğrul Tugay verdi. Bu dalda Hande Mumcu Özendirme Ödülü’nü kazanan Halk TV muhabiri Seyhan Avşar da ödülünü İZSU Genel Müdürü Ali Hıdır Köseoğlu’ndan aldı. 

“İzmir Kent TV Haberi” dalında birinci olan Habertürk Televizyonu muhabiri Gülçin Hacıevliyagil Ayçe ile Mustafa Kemal Kiruk’a ödülünü İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Dilek Gappi verdi. Bu dalda Hande Mumcu Özendirme Ödülü’nü Anadolu Ajansı’ndan Halil Şahin ile Onur Fatih Doğan kazandı. Şahin ve Doğan’a ödülünü İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Şükran Nurlu verdi. 

“Haber Fotoğrafı” dalında birincilik kazanan Anadolu Ajansı foto muhabiri Mehmet Emin Mengüarslan‘a ödülü Balçova Belediye Başkanı Fatma Çalkaya tarafından verildi. Bu dalda Hande Mumcu Özendirme Ödülü’nü alan gazeteci Metin Yoksu, ödülünü Barış Selçuk’un ağabeyi Dr. Savaş Selçuk’un elinden aldı. 

21, 22 ve 23. Barış Selçuk Gazetecilik Ödülleri’nin yarışma jürisi gazeteciler Pınar Türenç, Doğan Şentürk, Dilek Gappi, Halil Hüner, Şükrü Akın, Deniz Sipahi, Faruk Bildirici, Deniz Zeyrek, Barış Pehlivan, Bülent Mumay, Melis Alphan, Erdal İzgi, Merih Ak, Turan Gültekin ve Misket Dikmen’den oluştu. 

Barış Selçuk kimdir?

21 Eylül 1961’de Aydın’da doğan Barış Selçuk, ilköğretimini 1972’de Anamur’da, ortaöğrenimini Eskişehir Devrim Ortaokulu’nda, liseyi Trabzon Lisesi’nde tamamladı. 1978 yılında girdiği Ege Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nden 1983 yılında mezun oldu. 1986 yılında Yeni Asır Gazetesi’nde “ekonomi”, 1989–1990 yıllarında Günaydın Gazetesi’nde “politika”, 1991 yılında ise Hürriyet Gazetesi Ankara Bürosu’nda “Parlamento muhabirliği” yaptı.

Barış Selçuk, Tansu Çiller ve Murat Karayalçın’ın Giresun’da fındık taban fiyatını açıklamalarını izlemeye giderken trafik kazası sonucu meslektaşı Hande Mumcu, kameraman Salih Peker ve araç sürücüsü Hacı Ali Er ile birlikte yaşamını yitirmişti.

İLİŞKİLİ YAZILAR
- Advertisment -
 

EN ÇOK OKUNANLAR