Ana Sayfa Güncel Haberler İzmir'de toplu ulaşımda "rehber köpekler" sahibine yol gösterecek

İzmir’de toplu ulaşımda “rehber köpekler” sahibine yol gösterecek

İzmir’de engelli vatandaşların yaşamını kolaylaştırmak amacıyla yapılan çalışmalara “rehber köpek” uygulaması da ekleniyor. Engelsiz bir kent için yaşamı için çalışmalarını yürüten İzmir Büyükşehir Belediyesi Sosyal Projeler Dairesi Başkanlığı Engelsizmir Şube Müdürlüğü bu amaçla “Rehber Köpeklerle Yaşam” paneli düzenledi.

Konak Vapur İskelesi’nde Rehber Köpek Derneği iş birliği ile birlikte düzenlenen panelde uygulama İzmirlilere tanıtıldı. Görme engellilerin en sadık yol arkadaşı rehber köpeklerin toplumdaki yeri ve farkındalığı ile engellilerin yaşamına katkıları anlatıldı. Panel sonrası görme engelliler farkındalık oluşturmak amacıyla rehber köpekleri eşliğinde metro, tramvay ve vapur kullanarak seyahat etti.

Programa İzmir Büyükşehir Belediyesi Sosyal Projeler Dairesi Başkanı Mehmet Anıl Kaçar, Engelsİzmir Şube Müdürü Nilay Seçkin Öner, Rehber Köpekler Derneği Kurucu Başkanı Nurdeniz Tuncer, Rehber Köpek Hareketlilik Eğitmeni Burcu Bora, Rehber Köpekler Derneği üyesi Gökçe Şengül ve rehber köpek sahibi Kemal Görey Beydağı katıldı. Etkinlikte ayrıca rehber köpekler Bulut, Esmer ve Kara da uyuklulukları ile dikkat çekti.

Eğitim merkezi aranıyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi Sosyal Projeler Dairesi Başkanı Mehmet Anıl Kaçar, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin toplu ulaşımda rehber köpek uygulamasını 2019-2021 yıllarında başlattığını. söyledi. Kaçar “Şu an daha üst hedefleri vizyonumuza koymuş durumdayız. İzmir’de, Rehber Köpekleri Uygulama Derneği’yle birlikte eğitimleri sunabileceğimiz bir merkez, protokol arayışımız devam ediyor. Bunun da buradan müjdesini verelim. Umarım önümüzdeki sene bu uygulamayı bir eğitim merkeziyle devam ettireceğiz” dedi.

Rehber Köpekler Derneği Kurucu Başkanı Nurdeniz Tuncer derneğin kuruluşuyla ilgili bilgiler verdi. Rehber köpeklerin yetişmesi, farkındalık çalışmaları, sürdürülebilirliğin sağlanması adına yürütülen çalışmalara değindi. Tuncer, daha çok bağımsız hareket ve erişilebilirlik için rehber köpeklerin Türkiye’de hızla yayılacağını söyledi.

Rehber köpeklerin eğitim süreçlerine ilişkin teknik bilgiler veren Rehber Köpek Hareketlilik Eğitmeni Burcu Bora da can dostların görme engelli vatandaşlara kaldırımda durma, karşıdan karşıya geçme, asansör ve merdiven bulma gibi durumlara yardımcı olduklarını aktardı. Rehber köpek sahibi Kemal Görey Beydağı ise Bulut ile eşleşmesinin hayatında önemli bir dönüm noktası olduğunu söyledi. Beydağı ayrıca ilerleyen yıllarda her yerde rehber köpekler görüleceğini de belirtti.

Yönetmelikte düzenleme yapıldı

İzmir Büyükşehir Belediyesi görme engelli yurttaşların günlük yaşamda hayatını kolaylaştıracak rehber köpeklerle birlikte toplu ulaşımdan yararlanmasını sağlamak için yönetmelik düzenlemesine gitti. Toplu ulaşım araçları yönetmeliğiyle 2019 yılında ilk kez otobüsler için alınan kararın ardından metro, tramvay ve deniz ulaşımında da rehber köpek uygulamasına yer verildi.

İLİŞKİLİ YAZILAR
- Advertisment -
 

EN ÇOK OKUNANLAR