Ana Sayfa Kent-Yaşam yazıları Saadet Erciyas “İzmir’in 100 Yılına İz Bırakanlar” kitaplaştı

“İzmir’in 100 Yılına İz Bırakanlar” kitaplaştı

Gazeteci Elçin Demirtaş tarafından hazırlanan İzmir’in 100. kurtuluş yıldönümüne armağan niteliğindeki “1922-2022 İzmir’in 100 Yılına İz Bırakanlar – Geleceğe Örülen Kilit Taşları” anı kitabı yayımlandı. İzmirli markasıyla yayımlanan kitapta Cumhuriyet dönemi İzmir tarihinde kültür, sanat, spor, siyaset ve iş dünyası gibi çeşitli alanlarda “kilit taşı” görevini üstlenen isimlere yer veriliyor.  Demirtaş, kitapta kurtuluş kuşağı ile İzmir’i ikinci yüzyıla taşıyan kuşağın buluştuğunu söyleyerek şu bilgileri paylaşıyor:

 “Kente yaptığı katkılarla kurtuluş-kuruluş dönemine damga vurmuş yüzlerce değerli isim arasından; mümkün olduğunca farklı alanlardan ve etkisini halen hissettiren kişiler özenle seçildi. Gönül isterdi ki hepsine yer verelim ancak, bir kitaba sığmayacak kadar değerli insanları var İzmir’in. Söz konusu kişileri kaleme alacak yazar kadrosu da bayrağı ikinci yüzyıla taşıma görevini üstlenen, kendi alanında başarılı çalışmalarıyla örnek olan kişilerden, aynı özenle oluşturuldu. Anılan isimlerin doğum tarihlerinden yola çıkarak oluşturulan kronolojik sıralamayla hazırlanan bu kitap sizleri, 1922’den günümüze, yüzyıllık bir yolculuğa çıkaracak” diye konuştu. 

İzmir’e armağan olarak hazırlanan kitapta Gabriel J.B. Arcas, Halit Ziya Uşaklıgil, Aleksandro Gagin, Süleyman Ferit Eczacıbaşı, Durmuş Yaşar, Cevat Şakir Kabaağaçlı, Behçet Uz, Yorgo Seferis, Adnan Saygun, Dido Sotiriyu, Ekrem Akurgal, Samim Kocagöz, Ayşe Mayda, Salah Birsel, Selmi Andak, Necati Cumalı, Dario Moreno, Turgut Pura, Attila İlhan, Şeref Bigalı, Şükran Kurdakul, Avni Anıl, Ayhan Işık, Tekin Çullu, Tarık Dursun K., Halit Refiğ, Metin Oktay, Dinçer Sümer, Tanju Okan, Gürhan Tümer, Ahmet Piriştina ve Noyan Özkan’ın yaşamından kesitlere yer veriliyor.

Kitabın yazar kadrosu Lucien Arkas, Efdal Sevinçli, Selim Bonfil – Sarit Bonfil, Özden Toker, Filiz Eczacıbaşı Sarper, Hasan Denizkurdu, Semih Çelenk, İlhan Pınar, Hayri Yetik, Sirel Ekşi, Zeynep Oral, Ersin Doğer, Haluk Işık, Raşel Rakela Asal, Hülya Soyşekerci, Ümit Tunçağ, Asuman Susam, Avram Ventura, Lale Temelkuran, Özkan Mert, Reyhan Abacıoğlu, Yaşar Aksoy, Nihat Demirkol, Oğuz Makal, Uğur Yüce, Şükran Yücel, Atilla Dorsay, Mustafa Denizli, Hülya Savaş, Ali Kocatepe, Hikmet Sivri Gökmen, Ünal Ersözlü, Şehrazat Mercan’dan oluştu. Kitapta son söz İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı
Tunç Soyer’in imzasını taşıyor.

* * *

Köy Köy Ege’nin ikincisi yayımlandı

Yazar Semra Yeşil’in (Kadaifçioğlu) 2018 yılında yayımlanan “Adatepe’den Bozburun’a Köy Köy Ege” kitabının devamı niteliğinde olan ikinci kitabı “Kozak Yaylası’ndan Işıklı’ya Köy Köy Ege 2” Yakın Kitabevi’nden çıktı.  Yeşil’in Ege köylerinde halen yaşatılan gelenekleri, tatları, yaşam biçimini keyifli bir dille anlattığı kitaptaki fotoğrafları eşi Doç. Dr. Murat Yeşil çekmiş. 

Semra Yeşil’in tamamı renkli ve kuşe kağıda baskılı kitabında Kozak Yaylası’ndan başlayan Işıklı’ya kadar uzanan keyifli, lezzetli, efsaneler, masallar, gelenekler ve bilgilerle yüklü bir rota okuyucuyla buluşuyor. Köylerde düzenlenen festival, müze, ören yerleri de anlatılıyor. Bölümlerin sonunda İzmir, Manisa, Aydın, Denizli ve Muğla’nın bu şirin köylerine nasıl ulaşılacağına dair pratik bilgiler de veriliyor.

Sosyolog Engin Önen, önsözünü kaleme aldığı kitabın köylerdeki zenginliği arayan, yeniden keşfetmeye ihtiyaç arayışında olanlar için yardımcı olduğunu belirtiyor.  Yakın Kitabevi’nde 3 Aralık 2022 Cumartesi günü kitabını okurları için imzalayan yazar Semra Yeşil yeni kitapların yolda olduğu müjdesini paylaşıyor.

* * *

Türkan Şoray’dan Yaşar Kemal anıları

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Yaşar Kemal Vakfı ile birlikte düzenlediği “Yaşar Kemal ile Bin Bir Çiçekli Bahçede” sempozyumu 2-3 Aralık 2022 günlerinde Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde düzenlendi. “Türk sinemasının sultanı” Türkan Şoray, sempozyumun açılış toplantısına konuk oldu ve Yaşar Kemal’in “Yılanı Öldürseler” romanından aynı adla sinemaya uyarlanan filme ilişkin anılarını paylaştı. 

Filmin hem yönetmenliğini hem de başrol oyunculuğunu üstlendiğini anlatan Şoray, “Benim için Yaşar Kemal’in bir eserini filme almak büyük sorumululuk ve mutluluktu” dedi. “Yaşar Kemal kitaplarıyla ve kocaman yüreğiyle, sevecenliğiyle, insanları kucaklamasıyla her zaman anılarımızda ve kalbimizde yer alacak” diyen Türkan Şoray, duygularını şu sözlerle anlattı:

Bir yandan kamera önü, bir yandan da yönetmen olarak kamera arkasındaydım. Film bittikten sonra İstanbul’a döndüğümde, ‘Acaba becerebildim mi?’ diye bir ay boyunca evden dışarı çıkmadım. Çünkü o günün koşullarında şimdiki gibi dijital sisteme geçilmediği için çektiğinizi göremiyordunuz. Film laboratuvardan çıktığında çok iyi çekildiğini söylediklerinde çok mutlu olmuştum. Filmi birlikte izledik, Yaşar Kemal ‘Yahu ben beğendim’ dedi omzuma vurarak. Çok rahatlamıştım.” 

* * *

Şoray’dan belgesel kitap: “Sinemam ve Ben”

Türk sinemasının en deneyimli ve usta oyuncularından Türkan Şoray, kendisinin kaleme aldığı ve anılarını anlattığı İş Bankası Kültür Yayınları’ndan çıkan kitabı “Sinemam ve Ben”de de “Yılanı Öldürseler” filminde yaşadıklarına yer vermiş. Şoray’ın 2017 yılında basılan kitabı sadece oyuncuyu sevenler için değil özellikle sinema alanında eğitim gören, bu konuda çalışanlar için bir belge kitap.

Sanatçı çocuk belleğinde kalan aile anılarıyla yaşamını anlatmaya başladığı kitabında, yaşamı boyunca oynadığı, yönetmenlik yaptığı tüm filmlere yer vermiş. Kitap sanatçının Türk sinemasına adım attığı ve 1960 yılında çekilen ilk filmi “Köyde Bir Kız Sevdim”den başlayarak Yeşilçam’ın gelişimini de ele alıyor. 

Sanatçının kitabı sinemanın o yıllardaki olanakları, setlerdeki çalışma ortamını, teknik ekibin yaratıcılığını, kostüm ve makyaj konusundaki çabaları, tasarım yönünü, dönemin en ünlü kadın ve erkek oyuncularına ilişkin detaylarıyla anlatan bir belgesel kitap niteliğinde. “Sinemam ve Ben” nehir söyleşi tadında sinemaseverlerin, Türkan Şoray hayranlarının ve sinema öğrencilerinin okumaktan keyif alacağı içten bir kitap.

* * *

İzTo’dan İzmir’in kültürel mirasına katkı

İzmir Ticaret Odası (İzTo), İzmir’in tarihi değerlerine dikkat çekmek amacıyla çocuklar için “Homeros’un Kenti Smyrna’da” adlı kitabı yayımladı. İzmir Ticaret Tarihi Müzesi’ni ziyarete gelen ilkokul çağındaki çocuklar için tasarlanan kitap “Çocuklar için İzmir Kültür Turizmi Haritası”yla birlikte ücretsiz olarak dağıtılıyor. 

İzmir Ticaret Tarihi Müzesi ve Arkeolojik Hizmetler Yönetmeni Ayşegül Selçuki, kitabın müzedeki tarihi eserlerin yanı sıra cam eserlere ilişkin farkındalık oluşturmak amacıyla hazırlandığını belirtti. Selçuki, İngilizce ve Türkçe hazırlanan kültür turizm haritasının ise farklı okullarda okuyan ilkokul öğrencileri tarafından sosyal sorumluluk projesi olarak çizilip içeriklerinin oluşturulduğunu söyledi. Haritada kent merkezinde ve çevre ilçelerde bulunan 36 arkeolojik alan ve kültürel mekan tanıtılıyor.

İzmir Ticaret Tarihi Müzesi’nin kentin kültürel mirasına katkılı olan ve sikke koleksiyonunu tanıtan “Antik Dönem Sikke Koleksiyonu” 2011 yılında, “Seramik Eserler Koleksiyonu” kitabı ise 2020 yılında yayımlanmıştı. Önümüzdeki günlerde müzenin cam eserlerini tanıtan bir kitabın daha yayımlanacağı belirtiliyor.

* * *

Tattersall’in kitabı: Hayattan Daha Fazlasını İste

Gazeteci Aynur Tattersall’in “Hayattan Daha Fazlasını İste” kitabı Destek Yayınları’ndan çıktı. Yayınevi’nin kişisel gelişim kitapları arasında yayımlanan kitap yaşamını İngiltere’de uluslararası alanda çalışan bir gazeteci, iletişim danışmanı ve yaşam koçu olarak sürdüren Tattersall’ın liderlikle ilgili deneyimlerini içeriyor.

Kitabının girişinde “Hayattan daha fazlasını istemenin tam da bir liderlik konusu” olduğunu belirten yazar, “Biz hayattan daha fazlasını istedikçe kendimizi keşfedip kendimize daha çok yaklaşıyoruz” diyor, herkesin kendi ölçeğinde bir lider olduğunu kaydediyor. Tattersall, altı bölümden oluşan kitabında toplumda öne çıkan kadın liderlerin, rol model olmuş kişilerin yaşam öykülerine, yaşam felsefelerine, liderlik sırlarına ve bu liderlerle yaptığı söyleşilere de yer veriyor. 

* * *

İzmir Art Kitap Kulübü meraklıları bekliyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nce yönetilen dijital kültür sanat alanı “İzmir.art” kitap dostları için bir kitap kulübü kurdu. Kasım ayında ilk toplantısını Tarihi Havagazı Fabrikası Gençlik Araştırması Kütüphanesi’nde oluşturulan kulüpte her ay bir kitap değerlendirilecek, incelenen kitabın değerlendirme yazısı aylık olarak İzmir Art’ta blog kategorisinde yayınlanacak.

 İzmir Art Kitap Kulübü’nde Hermann Hesse’nin “Siddhartha”, Dostoyevski’nin “Yeraltından Notlar”, Nastassja Martin’in “Vahşi Hayvanlara İnanmak”, Milan Kundera’nın “Yaşam Başka Yerde”, Sema Kaygusuz’un “Yüzünde Bir Yer”, Jose Saramago’nun “Kabil”, John Berger’in “Bento’nun Eskiz Defteri”, Latife Tekin’in “Zamansız”, Franz Kafka’nın “Dava” adlı kitapları değerlendirilecek. İzmir Art’ın ücretsiz atölyelerinin ilki 18 Ocak 2023 günü saat 19.00’da düzenlenecek. Kitap kulübüyle ilgili ayrıntılı bilgi için 0 232 293 60 41 numaralı telefon aracılığıyla alınabilir.

* * *

KOSBİ’nin kuruluş hikayesi kitaplaştı

Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi’nin (KOSBİ) kuruluş ve gelişiminin anlatıldığı ”Plansız Sanayileşmeden Türkiye’nin Parlayan Yıldızına” başlıklı kitap  yayımlandı. “İzmir’in sanayi üssü KOSBİ” söylemiyle yayımlanan kitapta organize sanayi bölgesinin kuruluşunda emeği geçen sanayiciler, yöneticilerle yapılan söyleşilere ve gazete haberlerine yer veriliyor.

Yazımına benim de katkılı olduğum kitap Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi tarafından Şiir İletişim Ajansı tarafından hazırlatıldı. Ekim ayında yayımlanan kitapta KOSBİ’nun kurucuları, yöneticileri, sanayici ve yerel yöneticileriyle yapılmış söyleşiler, gazete arşivlerinden yararlanılarak hazırlanan tarihçesi, bugünkü durumu, gelecek hedefleri anlatılıyor.

KOSBİ’nin bu günü ve geleceğine ilişin hedefler, 2023 yılında ilk mezunlarını verecek Zülfü Mevlüt Çelik Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ne ilişkin bilgiler kitapta yer verilen konular arasında. Kitap, 13 organize sanayii bölgesi bulunan İzmir’de bir organize sanayi bölgesinin kuruluş tarihçesinin anlatıldığı ilk kitap olma özelliği taşıyor.

* * *

İLİŞKİLİ YAZILAR
- Advertisment -
 

EN ÇOK OKUNANLAR