Ana Sayfa Güncel Haberler İzmir Mizah Festivali’nin teması siyaset

İzmir Mizah Festivali’nin teması siyaset

Bu yıl altıncı kez gerçekleştirilecek İzmir Uluslararası Mizah Festivali 20-26 Aralık 2022 tarihlerinde İzmir Büyükşehir Belediyesi’nce yapılacak. Festival Türk edebiyatının usta mizah yazarı Aziz Nesin’in doğum günü olarak kabul edilen 20 Aralık gününde Metin Uca’nın sunumuyla başlayacak. Açılış töreninde Feridun Andaç ve Zeynep Oral, Aziz Nesin ve Haldun Taner’i anlatacak, iki ustanın oyunlarından bölümler sunulacak.

Festivalde karikatür ustası Eray Özbek ve Nezih Danyal’e ve Devekuşu Kabare’nin kurucularından değerli sanatçı Ahmet Gülhan’a 2022 Aziz Nesin Mizah Ödülü verilecek. Ödül töreni festivalin ilk günü Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde olacak.

Festivalde bu yıl yitirdiğimiz karikatürist Latif Demirci ve İzmirli yönetmen Oğuzhan Tercan, karikatür sanatının öncüsü Cemal Nadir Güler, popüler mizah alanında dünya çapında bir konuma sahip Gırgır’ın yaratıcısı Oğuz Aral, sahne ve televizyonda siyasi mizah örnekleri ile tanınan Ferhan Şensoy, Levent Kırca, Turgay Yıldız ile “Zübük” filminin artık aramızda olmayan yaratıcıları Atıf Yılmaz, Kartal Tibet, Kemal Sunal, Metin Serezli de anılacak.

Üç karikatür sergisi var

Festivalin uluslararası bölümünde bu yıl, sinema dünyasından bir seçki gerçekleştirilecek. Türk, Amerikan, Macar, Fransız ve İngiliz ustaların beyazperdedeki siyasi mizah örnekleri gösterilecek.

Festivalde Latif Demirci’nin “Eyy… Siyaset” sergisi ile karikatür ustaları Eray Özbek ve Nezih Danyal’ın sergileri de yer alacak.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Ahmet Piriştina Kent Araştırmaları Merkezi ve Müzesi (APİKAM), Kültürlerarası Sanat Derneği ve İZELMAN işbirliği ile yapılacak festivalin tüm etkinlikleri ücretsiz.

Festival mekânları ise Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi, İzmir Sanat, APİKAM Kitap Kafe, İzmir Mimarlar Odası Mimarlık Merkezi, Fransız Kültür Merkezi (Institut français) ve Çetin Emeç Sanat Galerisi. Ayrıntılı programa kultursanat.izmir.bel.tr ve izmir.art sitelerinden erişilebilir.

İLİŞKİLİ YAZILAR
- Advertisment -
 

EN ÇOK OKUNANLAR