Ana Sayfa Güncel Haberler Beydağ'da özel bireylere yönelik "Gelişim Destek Merkezi" açıldı

Beydağ’da özel bireylere yönelik “Gelişim Destek Merkezi” açıldı

Beydağ Belediyesi’nce hazırlanan “Gelişim Destek Merkezi” 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde hizmete açıldı. Aktepe Mahallesi Baraj Yolu üzerindeki merkez, engelli bireylerin ücretsiz olarak spor eğitimi alabilmesi amacıyla tasarlandı. İlçede ve çevre ilçelerde yaşayan “özel bireylerin” katılımıyla açılan merkezden yararlanacak vatandaşlar, yaş grupları ve seviyelerine göre bireysel ve grup eğitimi alacak.

Yılmazlar: Hayalimizi birlikte kurguladık

Merkezin açılışında konuşan Beydağ Belediye Başkanı Feridun Yılmazlar, tesis hazırlanırken sivil toplum kuruluşlarından ve ailelerden görüş aldıklarını söyledi. Yılmazlar, “Özel bireylerimiz için bu alanda hizmet sunmanın büyük bir ihtiyaç olduğunu ortadadır. Bu merkezimizi açarken de konunun ilgilileri ile görüştük. Özel bireylerimiz hakkında çalışmalar yürüten sivil toplum kuruluşları ve aileler ile görüşmeler gerçekleştirdik. Hayalimizi birlikte kurguladık ve bu güzel merkezi ortaya çıkarttık. Bu merkezde öğretmenlerimizle özel çocuklarımıza ve ailelerimize fırsat eşitliği çerçevesinde tüm imkanlarımızı seferber edeceğiz. Bu tesisi meclis üyelerimizle birlikte ilçemize kazandırmış olmaktan dolayı büyük bir mutluluk ve onur duyuyorum” dedi.

Eğitim ve spor bir tedavi yöntemi

Merkezden yararlanacak özel bireyler adına konuşan Gülperi Şahan konuşmasında emeği geçenlere teşekkür etti, herkesin birbirine saygı içinde yaşaması gerektiğini söyledi. Bu özel günde bu tesisin onlar için yapılmış olmasından mutluluk duyduğunu belirtti.

Beydağ Belediyesi Gelişim Destek Merkezi’nin yapımından mutluluk duyduklarını belirten öğrenci Velisi Cemile Kaçar ise duygularını şu sözlerle dile getirdi: “Çocuklarımız için kurduğumuz hayallerimizin bir tanesinin daha gerçekleştiğini görmek bizler için mutluluk verici. Böyle güzel merkezler açıldıkça bizim de umutlarımız artıyor. Çocuklarımızın hepsinin farklı ilgi alanları ve yetenekleri var. Yeter ki biz onları fark edelim, yeter ki biz engel olmayalım. Kızım Burçin bugün bu tesisin açılışından bile büyük mutluluk duydu.”

Merkeze gelecek bireylere spor eğitimi verecek öğretmenler Özer Çizer ve Erdem Çakal da eğitim ve sporun her birey için tedavi demek olduğunu söyledi. Öğretmenler “Belediyemizin bizler için yaktığı ışık içimizi ısıtarak geleceğe daha güvenle bakmamızı sağlayacak. Belediye Başkanımıza böyle bir merkez açma fikrini söylediğimizde bizim yanımızda oldu ve bu merkezi Beydağ’a kazandırdık” dedi.

Hizmetlerin ücretsiz olarak verileceği merkezde otizm spektrum bozukluğu, gelişim geriliği, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, ince ve kaba motor çalışmaları, koordinasyon çalışmaları, denge çalışmaları, hareket eğitimi ve spor, temel spor becerileri gelişimi ve psikomotor gelişim desteği verilecek. Gelişim Destek Merkezi’nden yararlanmak isteyen bireyler belediyenin 0.232.592 60 05 numaralı telefonundan bilgi alabilirler.

İLİŞKİLİ YAZILAR
- Advertisment -
 

EN ÇOK OKUNANLAR