Ana Sayfa Güncel Haberler Yaşar Kemal ile "Bin Bir Çiçekli Bahçe" sempozyumu

Yaşar Kemal ile “Bin Bir Çiçekli Bahçe” sempozyumu

Edebiyat dünyamızın usta kalemi Yaşar Kemal’in anlatı dünyasındaki “doğa” ve “insan” temalarını ele alacak “Yaşar Kemal ile Bin Bir Çiçekli Bahçede” sempozyumu 2 Aralık 2021 Cuma günü, Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde Saat 11.00’de başlayacak. Sempozyuma ev sahipliği yapmanın gururunu yaşadıklarını söyleyen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “İzmirli edebiyatseverleri ama asıl gençleri bu sempozyuma katılmaya çağırıyorum. Gelin ki Anadolu kültüründen yeşeren, o kültür üzerinde yetişen koca çınarımızı, büyük ustamızı birlikte analım” dedi. Sempozyum kapsamında yazarın ilk kez İzmirlilerle buluşacak fotoğraflarından oluşan sergi de ziyaret edilebilecek.

Sanatçı dostları Yaşar Kemal’i anlatacak

İki gün sürecek ve herkesin katılımına açık olacak sempozyumun açılış konuşmalarını Yaşar Kemal’in eşi ve Yaşar Kemal Vakfı Başkanı Ayşe Semiha Baban Gökçeli ve Başkan Tunç Soyer yapacak. Sempozyum “Yaşar Kemal’e Merhaba” başlıklı ön oturum ile başlayacak. İlk oturuma Amerikalı besteci Michael Ellison, usta yazarın İsviçre’de kitaplarını basan Union Yayınevi’nin yöneticisi Lucien Leitess, şair Ataol Behramoğlu ve Yaşar Kemal’in “Yılanı Öldürseler” romanından aynı isimle beyaz perdeye aktarılan filmin yönetmeni Türkan Şoray konuşmacı olarak katılacak.

Sanatçı, edebiyatçı, gazeteci ve bilim insanları sempozyum kapsamında ön oturum da dahil olmak üzere yedi oturum düzenlenecek. Dostları, meslektaşları, gazeteciler Yaşar Kemal ve onun edebiyatı hakkında konuşacak. Sempozyum kapsamında yazarın İzmir’de ilk kez açılacak fotoğraflarından oluşan sergi de ziyaret edilebilecek. Oturumların ardından yine AASSM’de Kardeş Türküler ücretsiz konser verecek. Halkın katılımına açık konser 3 Aralık 2022 Cumartesi günü 20.00’de başlayacak.

İLİŞKİLİ YAZILAR
- Advertisment -
 

EN ÇOK OKUNANLAR