Ana Sayfa Güncel Haberler Ekonomik koşullar engelli bireylerin hayatını daha da zorlaştırıyor

Ekonomik koşullar engelli bireylerin hayatını daha da zorlaştırıyor

Türkiye Sakatlar Derneği İzmir Şubesi tarafından yapılan yazılı açıklamada ekonomik kriz nedeniyle engelli bireylerin yaşadığı ağır hasara dikkat çekildi. Derneğin İzmir Şubesi Başkanı İlknur Peder yaptıkları açıklamada şunları söyledi:

“Ülkemizde yaşanan ekonomik sorunlar ve durmaksızın devam eden zam furyası en çok engelli bireyleri, dezavantajlı gruplar ile ailelerini zor durumda bırakmaktadır. Yaşama tutunmak, sosyal, kültürel ve ekonomik hayattan kopmamak için olağanüstü çaba sarfeden engelli bireyler için, zamların, artan bürokrasinin ve halen devam eden ötekileştirmenin baskısıyla hayat daha da zorlaşmaktadır.

Bazı örnekler sunacak olursak;

• Engelli bir bireyin, eli, kolu, ayağı yaşam kaynağı işlevi gören akülü tekerlekli sandalyenin ortalama fiyatı 15 bin – 50 bin lira dolayındadır. SGK bunun sadece 2 bin 750 lirasını karşılamaktadır.

• Sayıları on binlerle ifade edilen omurilik/ felçli hastaların hava kadar, su kadar gereksinim duydukları büyük boy hasta bezinin fiyatı her gün yükselmektedir. Bir hastanın ortalama aylık bez gideri 500 lira ile 2 bin lira dolayındadır. SGK bunun sadece 243 lirasını karşılamaktadır.

• Sosyal ve ekonomik hayatın içinde olan özellikle de sporla ilgilenen engelli bireylerin kullanmak zorunda oldukları aktif tekerlekli sandalyelerin fiyatı ise markalarına, fonksiyonlarına göre 15 bin ile 50 bin lira arasında değişmektedir.SGK bunun sadece 2 bin 250 lirasını ödemektedir.

• Dizaltı protez fiyatı 20 bin liradan başlamaktadır. SGK desteği ise 2 bin 500 lira civarıdır. Dirsek altı kol protezlerinin fiyatı 20 bin liradan başlamaktadır. SGK ise bunun 2 bin 700 lirasını karşılamaktadır. Bu koşullar altında bir çok engelli vatandaşımız kırık bozuk protezleri kullanmak ya da koltuk değneği ile yetinmek durumunda kalmaktadırlar.

• Terörle mücadele gazilerimizin ve engelli vatandaşlarımızın kullandığı ortez ve protezler için hazırlanan SUT listesi yıllardır güncellenmemiştir. SGK’nın ödediği protez ve ortez fiyatları enflasyon ve kur artışı karşısında çok düşük oranda kalmıştır. Ortaya çıkan binlerce liralık fark gazi ve engellilerimize ciddi mağduriyet oluşturmaktadır.
Sağlık kurulu raporları konusundaki farklı uygulamalar/raporlamalar bizleri günlerce uğraştırmakta bazen de hak etmediğimiz uygulamalara, kararlara muhatap olmamıza neden olmaktadır. Yaşanan bu karmaşa sağlık kurulu raporlarıyla ilgili standart bir mevzuatın olmadığı izlenimini vermektedir.

• Evde Bakım Parası ve engelli maaşlarında yapılan haksız kesintiler engelli vatandaşlarımızı ciddi şekilde mağdur etmekte, bir çok engellimiz evinin kirasını ödeyemez hale düşüp evden çıkarılmak gibi durumlara maruz kalmaktadır.

• Tüm taleplerimize rağmen, engelli bireylerin şehirlerarası otobüslerden/toplu taşımadan yararlanma imkanları maalesef pek mümkün olmamaktadır. Bu konudaki duyarsızlık en temel anayasal haklardan olan ulaşım imkanımızı da engellemektedir.

• Ülkemizde yaşayan 12 milyon dolayında engelli vatandaşa yönelik kapsamlı veri tabanının yıllardır oluşturulmaması dezavantajlı grupların sorunlarının, önceliklerinin belirlenmesinde gecikmelere ve yanlış kararlara neden olmaktadır. Örneğin; (Engel türü, sağlık sorunu, kullandığı medikal cihazlar, gelir durumu, hanede birlikte yaşadığı kişiler v.b başlıklar altında), bir veri tabanının olmaması üzücüdür.

Yaşadığımız bu ekonomik krizin engelli bireyler üzerindeki ağır hasarını azaltmak mağduriyetleri ortadan kaldırmak adına yetkililerin ivedilikle harekete geçmesini, bu konuda yeni politikalar geliştirmesini önemle rica ediyoruz.”

İLİŞKİLİ YAZILAR
- Advertisment -
 

EN ÇOK OKUNANLAR