Ana Sayfa Güncel Haberler İZTO'dan ara eleman sorunu için mesleki eğitim programı

İZTO’dan ara eleman sorunu için mesleki eğitim programı

Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı’nın (WFP) Türkiye genelinde 15 ilde yaşama geçirdiği mesleki eğitim odaklı “Sosyoekonomik Güçlendirme ve Sürdürülebilirlik” Programı’nın (SES) İzmir’deki ilk eğitimi, İzmir Ticaret Odası iş birliği ile yaşama geçti. İzmir Ticaret Odası Eğitim ve Sağlık Vakfı tarafından imalat sanayi sektörüne “ara eleman” yetiştirmek için başlatılan “Deri Dikim ve Kesim Operatörü” mesleki eğitim programı kapsamında, 12 kursiyere üç hafta boyunca 120 saat teorik ve uygulamalı eğitim verildi. Programa katılan 12 kişi, İZTO üyesi firmalarda önce staj yapacak sonra istihdam edilecek.

Dünyanın en büyük insani yardım kuruluşu olan ve 80’den fazla ülkedeki çalışmalarıyla bilinen Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı (WFP) yaşama geçirdiği SES programı kapsamında İzmir Ticaret Odası (İZTO) ile geçtiğimiz Şubat ayında iş birliği protokolü imzalamıştı. Eğitimlerin ikincisi 14 kursiyerle 7 Kasım 2022 tarihinde başladı. SES Programı kapsamında ayakkabı, çanta, deri ürünleri, gelinlik/tekstil, makina ve su ürünleri sektörlerinde ihtiyaç duyulan alanlarda eğitim alacak kursiyerlerin, program sonunda özel sektör tarafından istihdamı hedefleniyor.

Eğitimleri tamamlayan kursiyerler İZTO’ya kayıtlı sektör temsilcilerinin iş yerlerinde İŞKUR aracılığıyla uygulamalı eğitim almaya başladı. Üç ay sürecek stajın sonunda katılımcılara dericilik mesleğinde yetkinlik kazandırılacak. İZTO’ya bağlı iş yerleri, katılımcının performansını değerlendirip uygun görürse sürekli istihdam edecek.

Özgener: Teknik ve ara eleman ihtiyacının karşılanmasında zorluk yaşıyoruz

İzmir Ticaret Odası ve İZTO Eğitim ve Sağlık Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, üyelerinin teknik ve ara eleman ihtiyacının karşılanmasında zorluk yaşadığını dile getirdi. Özgener “Bu konuyu ilgili platformlarda dile getiriyor, gerek Odamız gerekse Vakfımız aracılığı ile birçok çalışma gerçekleştiriyoruz. Bu konuda ayrıca Odamız bünyesinde bir de Mesleki Eğitim Çalışma Grubu oluşturduk. Teknik işgücü yoğun çalışan sektör temsilcilerimizin ağırlıklı olarak yer aldığı komisyonumuzun amacı iş dünyası, eğitim camiası ve kurumlar nezdinde bir iletişim ağı oluşturarak mevcut sıkıntıların çözülmesine katkıda bulunmak. İhtiyaçların birinci ağızdan yetkili makamlara iletilmesi ve tüm tarafların işbirliğiyle çözümler üretilmesi sonucunda doğru işe doğru eleman yerleştirilmesine katkı sağlayacağımıza inanıyoruz” dedi.

İLİŞKİLİ YAZILAR
- Advertisment -
 

EN ÇOK OKUNANLAR