Ana Sayfa Güncel Haberler Çocuk Hakları gününe gecikmeli kutlama

Çocuk Hakları gününe gecikmeli kutlama

Çocuk haklarına dikkat çekmek, çocukları korumak ve yaşam koşullarını iyileştirmek amacıyla tüm dünyada 20 Kasım günü kutlanan “Dünya Çocuk Hakları Günü”nde İzmirli çocuklar için bir dizi etkinlik hazırlandı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin “Ben çocuğum haklarımla varım” sloganıyla hazırladığı ancak olumsuz hava koşulları nedeniyle ertelenen kutlamalar 25-27 Kasım 2022 tarihleri arasında Kültürpark’ta ve Seferihisar Çocuk Belediyesi yerleşkesinde gerçekleştirilecek. Etkinlikler İzmir Büyükşehir Belediyesi Sosyal Projeler Dairesi Başkanlığı Çocuk Belediyesi Şube Müdürlüğü tarafından düzenleniyor.

Dünya Çocuk Hakları günü etkinlikleri programı şöyle:

• 25 Kasım 2022 Cuma günü 13.00 ile 17.00 saatleri arasında Seferihisar Çocuk Belediyesi’nde kukla, drama, pantomim, halk oyunları, tahta bacaklar, sirk gösterileri olmak üzere çok sayıda atölye kurulacak. Ayrıca çocuk tiyatrosu ile Şubadap Çocuk Konseri de olacak.

• 26 Kasım 2022 Cumartesi günü Kültürpark Kaskatlı Havuz yanında 12:00 – 16:00 saatleri arasında atölyeler düzenlenecek. 11.00-16.00 saatleri arasında 7-14 yaş grubundan çocuklarla birlikte “Çocuk Hakları” temalı oryantiring etkinliği olacak. Aynı gün Kadifekale’de İzmir Büyükşehir Belediyesi Çocuk Korosu’nun açılışı gerçekleşecek. Açılışa İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer de katılacak.

• 27 Kasım 2022 Pazar günü Kültürpark Kaskatlı Havuz yanında 12.00 – 15.00 saatleri arasında oyun atölyeleri düzenlenecek.

İki gün boyunca 5-14 yaş aralığındaki çocuklara yönelik bilim, ekoloji, mutfak, kültür ve sanat alanlarında toplamda 25 atölye açılacak. Atölyeler dışında kurulacak spor parkurları, farkındalık parkurları ve sokak oyunlarıyla çocukların farkındalığı yüksek, eğlenceli vakit geçirmesi amaçlandı. Her atölye “Uluslararası Çocuk Hakları Sözleşmesi” ile ilişkili olarak tasarlandı. Ayrıca dil bariyeri olan çocuklar için de atölyelerde tercüman bulunacak.

27 Kasım 2022 Pazar günü atölye alanının yanında “20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü” sahne etkinlikleriyle kutlanacak. 14:00-17:00 saatleri arasında yapılması planlanan sahne etkinliklerinde; Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği (SGDD) Alfarah Çocuk Korosu, İzelman Anaokulları Sürdürülebilirlik Korosu, Sirk Gösterileri, Mimdo’nun Aradığı Pantomim Oyunu ve Şubadap Çocuk Konseri yer alacak. Ayrıca etkinlikler süresince tahta bacaklar çocuklara eşlik edecek. Gezici Kütüphane aracılığıyla çocuklara ücretsiz çocuk kitapları dağıtılacak ve çocuklara çeşitli ikramlar sunulacak.

Otobüslerde farkındalık çalışması

Etkinliklerin yanı sıra hafta boyunca çocuk haklarına dikkat çekmek için farkındalık çalışmaları başlatıldı. İzmir’in çeşitli yerlerine ESHOT otobüslerine Dünya Çocuk Hakları Günü’ne özel giydirmeler yapıldı. Otobüsler, çocukların isim hakkı, vatandaşlık hakkı, yaşam hakkı, ifade özgürlüğü, çocuk haklarının kapsamı ve içeriği, sağlıklı yaşam hakkı, oyun hakkı ve özel hayatın gizliliğine saygı hakkı gibi bilgilendirme içeriklerinin yer aldığı görsellerle donatıldı.

İLİŞKİLİ YAZILAR
- Advertisment -
 

EN ÇOK OKUNANLAR