Ana Sayfa Güncel Haberler EBOSHERDER'in 1. Olağan Genel Kurulu yapıldı

EBOSHERDER’in 1. Olağan Genel Kurulu yapıldı

Ege Bosna Hersek Kültür ve Dayanışma Derneği’nin (EBOSHERDER) 1. Olağan Genel Kurulu Çiğli’de yapıldı. Tek listeyle gidilen genel kurulda Kurucu Başkan Kasım Bakırcı ve yönetimi güven tazeledi.

EBOSHERDER’in Çiğli’de Elit Düğün Salonu’nda yapılan 1. Olağan Genel Kurulu’na dernek üyeleri yoğun ilgi gösterdi. Genel kurula CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay, Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü, eski İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Yüksel Çakmur da konuk oldu.

Genel kurulda konuşan EBOHESDER Kurucu Başkanı Kasım Bakırcı “Derneğimizi birlik beraberlik olsun diye kurduk. Yerimiz Çiğli’de. Ben ölene kadar burada ben öldükten sonra da oğullarım bu mekanda yapacak toplantılarımızı” dedi. EBOSHERDER Kurucu Başkan Yardımcısı, İzmir Büyükşehir Belediyesi Balkan Masası Sorumlusu Mehmet Atilla Baysak derneğin gecikmeyle kurulduğunu belirterek şunları söyledi:

“Her yeni dernek kuruluşunda İzmir’deki Balkanlar olarak ‘Bir bölünme mi yaşıyoruz?’ diye endişe duyulur. Ancak bu dernek Küçük Çiğli’de kurulması gecikmiş bir dernektir. Tamamen birleştirici, kaynaştırıcı olmayı amaçlayan bir dernek olarak yola çıktık. Bu günü görmeyi çok isteyen ancak kısmet olmayan büyüklerimizi rahmetle anıyorum.”

Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay da sözlerine eski Karşıyaka Belediye Başkanı Bosna Hersek Fahri Başkonsolosu Ahmet Kemal Baysak’ı anarak başladı. Tugay, “Karşıyaka’da büyük izler bırakmış değerli büyüğümüzü şükranla anıyoruz. Onların ruhlarının rahat etmesi için hepimizin üstüne düşen görevler var. Bu görevlerden biri de bu derneği kurmaktı” diye konuştu. Geçen yıl Bosna Hersek’e yaptıkları ziyarete ilişkin izlenimlerini paylaşan Tugay, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Orada bize ait, burada da Bosna’ya ait olan değerli şeyler var. Maalesef olması gereken kadar yakın değiliz. Bosna ile Türkiye ve İzmir daha yakın olmalı. Türkiye’ye karşı sevgi duyuyorlar ama aynı zamanda biraz da kırıklık duyduklarını hissettim. Bugün Bosna’dan alabileceğimiz şeyleri Sırbistan’dan alıyorsak bunu sorgulamak lazım. Bu hatanın düzeltilmesi lazım. Biz Bosna Hersek ile kardeşiz, bunun gereğini yerine getirmek zorundayız.”

Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü de derneğe başarılar dilerken bu çalışmanın yıllardır beklendiğini belirtti. “Kurulan derneğimizle Balkanlarla ilişkilerimizi daha da geliştireceğiz, Bosna ile dostluğumuzu pekiştireceğiz, kültürel, sosyal etkinlikler düzenleyeceğiz” diyen Gümrükçü gelecek yıl Boşnakların unutulmaz önderi Ahmet Kemal Baysak adına Küçük Çiğli’de bir park açacaklarını söyledi.

CHP İzmir Milletvekili Kani Beko kısa bir süre önce Balkanları dolaştığını ve buradaki bakanlarla belediye başkanlarıyla bir araya geldiğini anlattı, buralardaki belediyelerle daha fazla iyi ilişkilerimiz olması gerektiğini söyledi. Dernek üyelerine seslenen Beko, “Biliyorum ki siz Balkanlar’dan gelenler olarak Cumhuriyeti çok seviyorsunuz bir de Mustafa Kemal Atatürk’e aşıksınız. Bu güzel topraklarda bölüşürsek tok oluruz, bölünürsek yok oluruz. Her zaman birlik olmak için çalışmalıyız” dedi.

Toplantıya katılan eski İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Yüksel Çakmur ise “Bu gün aramızda olmayan Ahmet Kemal Baysak’ı büyük bir sevgiyle anıyorum. Dürüst ve duyarlı bir insandı. Bu duyarlılığı ömrünün sonuna kadar sürdürdü. Dilerim herkes onun bu sevgisini her zaman taşır” diye konuştu.

Konuşmaların ardından EBOSHERDER Yönetim Kurulu Üyesi Şengül Baysak faaliyet raporunu okudu. Faaliyet raporunun okunmasının ardından tek listeyle gidilen seçimde EBOSHERDER’in yeni yönetimi Kasım Bakırcı’nın başkanlığında Ferhat Ersay, Murat Pazarcı, Hakan Karahan, İlkay Güleç, Mehmet Atilla Baysak, Şengül Baysak, Bahattin Kılıç, Nihal Ersoy, Muammer Diyar ve Erdal Babaoğlu’ndan oluştu.

Tayfun Güleç, Ayın Aksu ve Harun Evrener de EBOSHERDER Denetim Kurulu’nu oluşturdu.

İLİŞKİLİ YAZILAR
- Advertisment -
 

EN ÇOK OKUNANLAR