Ana Sayfa Kent-Yaşam yazıları Saadet Erciyas Yakından Geçen Alzheimer Öyküleri kitabını imzaladılar

Yakından Geçen Alzheimer Öyküleri kitabını imzaladılar

Türkiye Alzheimer Derneği İzmir Şubesi yararına basılan “Yakından Geçen Alzheimer Öyküleri – Ama Hala Benimle” kitabının yazarları Alsancak’ta Yakın Kitabevi’nde düzenlenen imza günüde okurlarla buluştu.

Türkiye Alzheimer Derneği İzmir Şube Başkanı Belgin Karavaş tüm yazarlara toplumda farkındalık oluşturmak amacıyla kaleme alınan kitaptaki öyküler için teşekkür etti.

22 yazar tarafından kaleme alınan öykülerden oluşan, Handan Gökçek tarafından derlenen “Ama Hala Benimle” kitabı kimi alzheimer hastası ya da yakını alzheimerlı kişilerin duygularını, izlenimlerini, yürek burkan deneyimlerini içeriyor.

***

Kentini Arayan Çocuklar

Yazar, eğitimci Nevzat Süer Sezgin‘in “Yetişkinler için Çocuk ve Gençlik Edebiyatı” programına katılan yazar ve eğitimcilerden oluşan Eksi 18 Edebiyat Topluluğu’nun yeni kitabı “Kentini Arayan Çocuklar” yayımlandı. Nevzat Süer Sezgin, Elif Çelebi ve Yusuf Çağlayan‘ın derlediği, 31 yazarın kaleme aldığı kitap Yakın Yayınları’ndan çıktı. Yazarların kelimelerine Hasan Karaca‘nın resimleriyle eşlik ettiği kitap kent yaşamı içinde varlığını gösteremeyen çocukların sesi olmayı ve yaşadıkları zorlukları anlatmayı, görünür kılmayı hedeflemiş. Büyüklerin dünyasına çocukların gözünden büyüklerin kalemiyle seslenmiş olan kitap ilginç ve dikkat çekici bir çalışma. 12 Kasım 2022 Cumartesi günü yazarların bir araya gelip okurları için kitabını imzaladığı etkinlik Yakın Kitabevi’nde düzenlendi.

***

Ethem Büyükışık’ın ikinci kitabı: Düzensiz Savaşlar

Emekli Tümgeneral, “Türk Silahlı Kuvvetleri Üstün Cesaret ve Feragat Madalyası” sahibi Ethem Büyükışık‘ın ikinci kitabı “Düzensiz Savaşlar” Kırmızı Kedi Yayınları’ndan çıktı.

Askerlik yaşamı 1980 yılında adım attığı Kuleli Askeri Lisesi’nde başlayan ve 2016 yılına kadar süren Büyükışık’ın komşu coğrafyalarımızdan hiç eksik olmayan savaş seslerinin yine yükseldiği bir dönemde yayımlanan kitabı 36 yıllık bir deneyimin, birikimin de özeti. 

Ethem Büyükışık, Kırmızı Kedi Yayınevi’nin Fikir Dizisi’nden yayımlanan ilk kitabı “İnsan ve Savaş”ın ardından yayımlanan bu ikinci kitabını üç amaçla kaleme aldığını belirtiyor. Amaçlarını şöyle özetliyor yazar Büyükışık: 

“Siyasi, askeri ve akademik literatüre katkıda bulunmak; düzensiz savaş formlarına ilişkin kavram karmaşasına çözüm üretmek ve doğası gereği görece gizli ve örtülü yürütülen bu mücadele türü hakkında güvenlik kurumlarını, siyasi karar alıcıları, iç ve dış güvenlik bürokrasisi mensuplarını, akademiyenleri ve konuyla ilgilenen okurları anlaşılabilir bir dille bilgilendirmek.” 

Ethem Büyükışık’ın kitabı her akşam televizyon karşısında tartışma programlarında söz alan güvenlik uzmanlarını dinleyip kafası karışan okurlar için aydınlatıcı bir kaynak niteliğinde. Yazarın her iki kitabı da Emekli Tümgeneral Ahmet Yavuz‘un önsözüyle yayımlanmış. Yavuz, Büyükışık için önsözde, “Kendisi subay denince yapılan tanımlamanın karşılığıdır; mesleki yetkinlik ve onurlu tutumla özdeştir” değerlendirmesinde bulunuyor.

***

Bir gezginin kaleminden: Dünya Miraslarının İzinde

Emekli olduktan sonra eşi ile birlikte UNESCO Dünya Kültür Miraslarını araştırmaya, gezmeye ve fotoğraflamaya yönelik seyahatlere çıkan bir gezgin Nihal Ege. 2021 yılı itibariyle dünya üzerinde 1121 tane olan UNESCO Dünya Miraslarından 874’ünü gezme olanağı bulmuş. Nihal Ege bu birbirinden özel farklı coğrafyalarda dolaştığı, ziyaret ettiği yerlerin özgün hikayelerini Varyant Yayınları’ndan çıkan kitabında derledi. Ege’nin “UNESCO Dünya Miraslarının İzinde” kitabı pandemi boyunca evinde kapalı olmak zorunda kalan ve seyahat etmeyi özleyen gezginler için ipuçlarıyla dolu bir başucu kitabı aslına bakarsanız. Hem Türkiye’den hem dünyadan birbirinden özel yerler, miras alanları yazarın rotaları üzerinde yer almış. Afrika’dan Valongo, İtalya’dan Santorini, Asya’dan Yakutistan, Baharat Adası Zanzibar, Tanzanya, Madagaskar, Filipin, Ermenistan, Hamburg, Japonya, Kuzey kore, Taj Mahal, Bali, Arnavutluk, Atlantik, Sibirya, Uganda, Slovenya Yeni Zelanda Ege’nin kitabında yer verdiği eşsiz yerlerden bazıları. Yazar kitabında Dünya Miras öyküsünü, bu öykünün nasıl bir parçası olduğunu, yaşadığı deneyimleri keyifli bir dille anlatıyor. Okuru sayfalar arasında keyifle dolaştırıyor.

***

Atatürk İl Halk Kütüphanesi inşaatı sürüyor

Deprem riski nedeniyle 2018 yılında yıkılan ve İzmir’in en büyük kütüphanesi olan Konak’taki Atatürk İl Halk Kütüphanesi’nin inşaatı sürüyor. İzmir Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı’nın (YİKOB) koordinasyonundaki inşaat 30 Mayıs 2022 tarihinde başlamıştı. İnşaatın 20 Kasım 2023 tarihinde bitirileceği, sözleşme bedelinin 41 milyon 150 bin lira olduğu belirtilmişti. YİKOB İzmir’in sosyal medya hesaplarından da duyurulan ve zemin etüt kazısı başlatılan inşaatın 540 takvim günü içinde bitirilmesi planlanıyor. 4 bin 721 metrekare alan üzerine inşa edilen ve engelli dostu olacağı belirtilen kütüphane üç kat olarak tasarlandı.

***

Karabağlar ilçesindeki okullara gezici kütüphane

İzmir’de İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’ne bağlı olarak hizmet veren iki gezici kütüphaneden biri olan Cevdet İnci Eğitim Vakfı Gezici Kütüphanesi, Karabağlar Kaymakamlığı ile protokol imzaladı. İl Kültür Turizm Müdürü Murat Karaçanta, Karabağlar İlçe Kaymakamı Cemil Özgür Öneği ve İnci Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Ece Elbirlik‘in imzaladığı protokol kapsamında gezici kütüphane haftanın üç günü Karabağlar ilçesinde hizmet verecek.

İlçedeki dezavantajlı okulların bulunduğu bölgeleri ziyaret etmesi planlanan gezici kütüphane, ödünç kitap vermenin yanı sıra çeşitli eğitim ve sosyo-kültürel etkinlikleri de gerçekleştirecek. Cevdet İnci Eğitim Vakfı Gezici Kütüphanesi Nisan 2015’ten bu yana hizmet veriyor. Çocuklarda okuma alışkanlığı geliştirmeyi amaçlayan kütüphane, yazarları öğrencilerle buluşturan Yaratıcı Düşünme Atölyeleri düzenliyor. İzmir’de 7 yıldan bu yana hizmet vermeyi sürdüren gezici kütüphane aynı zamanda “Mevsimlik Tarımda çocuk İşçiliğinin Ortadan Kaldırılması Projesi”ne de destek veriyor. “Kitap Kardeşim Olur musun?” projesiyle okul kütüphanelerine destek oluyor.

***

İmza ve söyleşiler

17 Kasım 2022 Perşembe

Nevzat Süer Sezgin söyleşisi: Çocuk edebiyatının değeri

Karşıyaka Hoca Mithat İlçe Halk Kütüphanesi “Çocuk Edebiyatının Değeri” başlıklı bir söyleşi düzenleyecek. Recai Şeyhoğlu‘nun yöneticiliğini yapacağı söyleşinin konuğu eğitimci yazar Nevzat Süer Sezgin. Karşıyaka Latife Hanım Köşkü Mehmet Atilla Kitaplığı’ndaki söyleşi 17 Kasım 2022 Perşembe günü saat 16.00’da başlayacak.

19 Kasım 2022 Cumartesi

• Saat 14.00 – 16.00 / Gönül Çatalcalı “Çöp – Kentin Efsanesi” kitabı imza günü ve söyleşisi / Yakın Kitabevi

• Saat 16.00 – 18.00 / Pınar Elmasoğlu – Yarım Kalan Hikayeler Kütüphanesi imza günü / Yakın Kitabevi

• Saat 15.00 / Söyleşi / Yunus Nadi 2022 En İyi Roman Ödülü sahibi Belgin Bıyıkoğlu’nun “Dünya Döner Renkler Kalır” kitabı söyleşisi Alsancak-Zorba Kitabevi-Kafe’de.

26 Kasım 2022 Cumartesi

• Saat 18.30 – 20.30 / Yazar ve çevirmen Fuat Sevimay ile “James Joyce Atölyesi” Alsancak-Zorba Kitabevi-Kafe’de. (Ücretli ve kontenjanla sınırlı)

27 Kasım 2022 Pazar

• Saat 15.00 / Yazar Rahel Meseri ile son kitabı “Meskûn Zaman” üzerine söyleşi Alsancak-Zorba Kitabevi-Kafe’de.

İLİŞKİLİ YAZILAR
- Advertisment -
 

EN ÇOK OKUNANLAR