Ana Sayfa Kent-Yaşam yazıları Saadet Erciyas Alzheimer hastalarına adanan kitap: "Yakından Geçen Alzheimer Öyküleri"

Alzheimer hastalarına adanan kitap: “Yakından Geçen Alzheimer Öyküleri”

Toplumda alzheimer konusunda farkındalık oluşturmak, hastalara ve bakım verenlere destek olmak, yol göstermek amacıyla çalışan Türkiye Alzheimer Derneği İzmir Şubesi yararına kısa bir süre önce çok özel bir kitap yayımlandı. Derneğin Karşıyaka Belediyesi ve Yakın Kitabevi ile birlikte hazırladığı “Yakından Geçen Alzheimer Öyküleri – Ama Hala Benimle” adını taşıyan kitap Handan Gökçek tarafından derlendi. 

22 yazar tarafından kaleme alınan kitap alzheimer hastalığına ilişkin farkındalık oluşturmayı amaçlıyor. Tanıtımı “Alzheimer Günü” olarak anılan 21 Eylül’de Karşıyaka’da Alzheimer Evi’nin açıldığı gün yapılan kitap için 12 Kasım 2022 Cumartesi günü yazarların katılımıyla ilk imza günü düzenlenecek. Alsancak’ta Yakın Kitabevi’nde yapılacak etkinlik 16.00-18.00 saatleri arasında gerçekleşecek.

Unutanları unutmuyoruz

Türkiye Alzheimer Derneği İzmir Şube Başkanı Belgin Karavaş, yaşam süresinin uzamasıyla birlikte alzheimer hastalığının daha fazla görüldüğüne dikkat çekti. Dernek olarak toplumda bu hastalığa dikkat çekmek amacıyla “unutanları unutmuyoruz” sloganıyla çok sayıda etkinlik düzenlemeye çalıştıklarını anlatan Karavaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Dernek çalışmalarımız süresince gönüllülerimizle yaşadıklarımızı paylaşmak ve farkındalık yaratmak için hep bir kitabımız olsun istedik. Yaşadıklarımızdan esinlenen bu öyküleri okurken, belki biraz hüzünlenecek belki gözyaşlarınızı tutamayacaksınız. Ama inanıyorum ki çoğu zaman yazılanlar üzerine düşüneceksiniz de.”

Kitabın hazırlık aşamasında yazar Handan Gökçek başta olmak üzere kitaba katkılı olan tüm yazarlarla bir araya geldiklerini söyleyen Belgin Karavaş, şu bilgileri paylaştı:

“Yazarlarla yaptığımız buluşmalarda Ege Üniversitesi Geriatri Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sevnaz Şahin hastalık konusunda detaylı bilgiler verdi, soruları yanıtladı. Arkadaşlarımızla örnek hasta öykülerini, gönüllelerimizle ilgili deneyimleri paylaştık. Yazar arkadaşlarımız da çevrelerinden duydukları öyküleri, kendi deneyimlerini ve anlatımlarımızı derleyerek büyük emekle bu kitabı hazırladı.” 

Kitabın Karşıyaka Belediyesi desteğiyle yayımlandığını ve tüm gelirinin dernek çalışmalarına aktarılacak olmasından büyük mutluluk duyduklarını anlatan Türkiye Alzheimer Derneği İzmir Şube Başkanı Belgin Karavaş, “Tüm alzheimer hasta yakınlarımızı, gönüllülerimizi, gönüllü gençlerimizi 12 Kasım günü Yakın Kitabevi’nde yapılacak imza günümüze bekliyoruz” dedi. Karavaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Toplumda gündüz bakımevlerinin yaygınlaşmasına da ayrıca dikkat çekmek istiyorum. Hastaların ve hastalara bakım veren yardımcıların, aile bireylerinin yararlanacağı bu evlerin yaygınlaşması çok çok önemli. Sanırım kitabımız farkındalığı artıracak ve toplumda duyarlılık daha da artacak. Dernek olarak amacımız yaşlı sayısı hızla artan ülkemizde tüm yerel belediyelerin bu konuya gereken duyarlılığı göstermesi. Biz elimizden gelen katkıyı vermeye hazırız.”

Yakın Yayınları’ndan çıkan, yazar Handan Gökçek’in derlediği “Yakından Geçen Alzheimer Öyküleri – Ama Hala Benimle” adlı kitapta Aysel Hakçı Kocadağ, Derya Mengücük, Duygu Özsüphandağ Yayman, Duygu Harmancı Karagülle, Elif Eda Doğan, Erol Dikicioğlu, Ekin Gökalp, Faden Müge Mersin, Gamze Yayık, Gönül Çatalcalı, Gülhan Çiçen, Kumru Eğrilmez, Mine Sıraçe, Murat Cem Miman, Nalan Yılmaz, Nilüfer Yıldız Şendur, Nihal Tanyel, Polat Özlüoğlu, Sevla Çakır ve Zerrin Saral’ın öyküleri yer alıyor.

* * *

İmza etkinlikleri

12 Kasım 2022 Cumartesi : Nevzat Süer Sezgin’in Elif Çelebi ve Yusuf Çağlayan ile derlediği  “Kentini Arayan Çocuk” kitabının imza etkinliği Alsancak’ta Yakın Kitabevi’nde 13.00 – 15.00 saatleri arasında gerçekleşecek. 31 yazarın öykülerinden oluşan kitabın imza gününe tüm yazarların katılması bekleniyor.

***

Iraz Şensöz kitabı “Sincaplı Buda”yı saat 15.00’de Alsancak Zorba Kitabevi Kafe’de imzalayacak. 

***

Türkiye Alzheimer Derneği İzmir Şubesi yararına basılan “Yakından Geçen Alzheimer Öyküleri – Ama Hala Benimle” kitabının yazarları Alsancak’ta Yakın Kitabevi’nde bir araya gelecek, kitabı imzalayacak. İmza etkinliği saat 16.00-18.00 arasında.

***

13 Kasım 2022 Pazar : Deniz Eldam “Bunu Kimseye Anlatma” kitabını saat 15.00’de Alsancak’ta Zorba Kitabevi Kafe’de okurları için imzalayacak.  

***

19 Kasım 2022 Cumartesi : Yunus Nadi 2022 En İyi Roman Ödülü sahibi Belgin Bıyıkoğlu son kitabı “Dünya Döner Renkler Kalır” üzerine okurlarıyla söyleşecek. Alsancak Zorba Kitabevi Kafe’de saat 15.00’de.

İLİŞKİLİ YAZILAR
- Advertisment -
 

EN ÇOK OKUNANLAR