Ana Sayfa Kent-Yaşam yazıları Uzm. Dr. Metin Özer İsrail’de Basmane’den bir komşu

İsrail’de Basmane’den bir komşu

 6. Basmane Günleri Bıçakçı Han’da sürüyor. Konferans salonunun bir köşesinde çiçekler içersinde altında “Moshico Cohen (1953-2022)” ve “Sevgili İzmir seneler geçse bile sensiz olamam. Seni kalpten sevmek en büyük zevktir” yazan bir fotoğraf var. 

Kim olduğunu merak edip, internette şöyle bir dolaşınca; İsrail’de çok sevilen şarkıcı, öykücü, yazar ve şair olduğu bilgisine eriştim. Orhan Beşikçi 21 Ekim 2022 günkü söyleşilerin arasında Cohen’in 7 yaşında İsrail’e gitmeden önce Bıçakçı Han’ın arka sokağında yaşadığını, Basmane Günleri’ne katılmak için uçak biletinin ve otelinin ayarlandığını, Eylül ayının son günlerinde ölüm haberini aldığını üzüntüyle anlattı. 

“Cohen” soyadını dedesi Haham Yitsak Efendi’den almış olmalıdır. “Biz bu dünyada misafiriz, o yüzden her anın tadını çıkar. İnsan hayatı ciddiye alıyor, sanki buradan canlı çıkmış gibi, vesselam” dediği söylenmektedir. Bu sözüne uygun bir şekilde yaşayıp, hayata veda ettiği anlaşılmaktadır.

İnternette yaptığım taramalara göre her fırsatta İzmir’de geçen çocukluk günlerini, ailesinin fotoğraflarını paylaşmıştı. Repertuarında Türkçe şarkılar hiç eksik olmamıştı. Moshico Cohen Basmane Günlerine bedensel olarak gelemese de, bizler bu komşumuzun varlığını konferans salonunda sürekli hissettik. 

İLİŞKİLİ YAZILAR
- Advertisment -
 

EN ÇOK OKUNANLAR