Ana Sayfa Güncel Haberler Çiğli Tramvayı 2023 yılının Mart ayında açılacak

Çiğli Tramvayı 2023 yılının Mart ayında açılacak

Çiğli’de 2023 yılının Mart ayında açılması planlanan “Çiğli Tramvayı” çalışmaları tüm hızıyla sürüyor. Yüzde 80’i tamamlanan Çiğli Tramvayı’ndaki çalışmaları yerinde inceleyen
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer “Çiğli’yi tramvayla buluşturuyoruz. Mart sonunda Çiğli çok daha çağdaş, temiz, konforlu bir toplu ulaşım sistemine kavuşacak. Çiğli trafiğini önemli ölçüde rahatlatacak yatırımın maliyeti 1,5 milyar lirayı bulacak” dedi.

Tunç Soyer, tramvay güzergahını İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Özgür Ozan Yılmaz ve İzmir Büyükşehir Belediyesi Raylı Sistem Dairesi Başkanı Mehmet Oğuz Ergenekon ile birlikte gezerek açıklamalarda bulundu. Tramvay hattında sona yaklaşıldığını belirten Soyer, hattın 2023 yılının Mart ayında hizmete gireceğini müjdeledi.

Deneme seferleri Aralık ayında başlayacak

İnşaat çalışmalarının en geç 1,5 ay içinde tamamlanacağını belirten Soyer, “Vatandaşlarımıza verdiğimiz sıkıntı, toz, toprak, gürültü büyük ölçüde bitmiş olacak. Ondan sonra elektro-mekanik çalışmalar başlayacak. Aralık’ta deneme seferlerini başlatıyoruz ve Mart sonu da hattı işletmeye açıyoruz. Kısacası; çok heyecanlı bir süreç. Tüm sıkıntılı dönemlere rağmen hiç hız kesmeden devam ettik. Sona çok az kaldı. Şu an itibariyle imalatların yüzde 80’inin tamamlandığını söyleyebiliriz” diye konuştu.

Soyer kentteki diğer raylı sistem yatırımlarıyla da ilgili bilgi vererek şunları söyledi: “Narlıdere Metrosu çalışmalarımız hızla sürüyor. Buca Metrosu’nda tünel kazmaya başladık. Bir kentin ne kadar gelişmiş olduğunun en önemli göstergelerinden biri toplu ulaşımda ne kadar yoğun bir biçimde raylı sistemlerin kullanıldığıyla ilgilidir. O nedenle İzmir yine Türkiye’ye örnek bir kent olma yolunda gidiyor. İzmir’i demir ağlarla örmeye devam ediyoruz.”

Tramvay hattı Organize Sanayi Bölgesi’ne kadar uzanacak

Çiğli Tramvayı hattının temeli geçen yılın Şubat ayında atıldı. Hat 11 kilometre olarak tasarlandı. 14 istasyondan oluşacak hat, Çevreyolu İstasyonu’ndan başlayacak ve viyadük ile Çiğli Ataşehir Mahallesi’ne bağlanacak. Hattın güzergahı Çevreyolu İstasyonu, Ataşehir, Çiğli Ataşehir Mahallesi, Çiğli İZBAN Durağı, Çiğli Bölge Eğitim Hastanesi, Ata Sanayi Bölgesi, Katip Çelebi Üniversitesi ve Atatürk Organize Sanayi Bölgesi’ne hizmet edecek şekilde planlandı. Çiğli Tramvayı ile trafiğin rahatlatılması, bölgedeki hastane, üniversite ve sanayiye ulaşımın kolaylaştırılması hedefleniyor.

İLİŞKİLİ YAZILAR
- Advertisment -
 

EN ÇOK OKUNANLAR