Ana Sayfa Güncel Haberler Alzheimer Derneği'nden farkındalık yürüyüşü

Alzheimer Derneği’nden farkındalık yürüyüşü

Alzheimer Derneği İzmir Şubesi 21 Eylül Dünya Alzheimer Günü’nde hastalığa dikkat çekmek ve farkındalık yaratmak için Konak Atatürk Meydanı’nda yürüdü. İzmir Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle yapılan yürüyüş Konak Pier önünden başladı, Tarihi Saat Kulesi’nde son buldu.

“Demansı tanı, alzheimeri tanı” temasıyla yapılan yürüyüşe katılanlar toplumda farkındalık oluşturmak amacıyla, üzerinde “Ninem beni unuttu, ben torunumu unutmayacağım”, “Aklına gelir miydi, hiç aklıma gelmeyeceğin”, “Bir şeyler değişmeliydi, değişen ben oldum” yazılı dövizler taşıdı.

Karavaş: Bu artık halk sağlığı sorunu

Yürüyüşün ardından Saat Kulesi önünde kısa bir açıklama yapıldı. Alzheimer hastalığının toplum açısından risklerinın anlatıldığı açıklamada Türkiye Alzheimer Derneği İzmir Şube Başkanı Belgin Karavaş, dünyanın ve Türkiye’nin yaşlandığına dikkat çekti. İleri yaşla birlikte alzheimer hastalığının da çığ gibi büyüdüğüne değinen Belgin Karavaş, “Alzheimer çok yaygın bir hastalık oldu. Bu sadece hastayı ve hasta yakınını ilgilendiren bir hastalık olmaktan çıktı. Artık bu bir halk sağlığı sorunu. Eğer sizin yaşadığınız apartmanda bir alzheimer hastası varsa bütün apartman bu durumdan etkilenebilir. O nedenle bu hastalığa karşı farkındalık önemli” dedi.

Dölek: Önleyici hizmetler sunuyoruz

İzmir Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Dairesi Başkanı Orhan Sertaç Dölek de bu hastalığın farkına varılmasının önemine değindi. Dölek “Sağlıklı birey, sağlıklı İzmir ve sağlıklı dünya için” koruyucu, önleyici, geliştirici, destekleyici sağlık hizmeti verdiklerini anımsattı. Dölek, “Hastalık oluşmadan alınabilecek önlemleri bilmeliyiz. Sağlıklı birey, sağlıklı toplum demek. Biz de bireylerin farkındalık düzeyini daha da artırarak, daha sağlıklı bir toplum inşa etmek istiyoruz” diye konuştu.

İLİŞKİLİ YAZILAR
- Advertisment -
 

EN ÇOK OKUNANLAR