Ana Sayfa Güncel Haberler Tunç Soyer: Zeus Sunağı'nı geri istiyoruz

Tunç Soyer: Zeus Sunağı’nı geri istiyoruz

İzmir Büyükşehir Belediyesi 1869-1878 yılları arasında Bergama Antik Kenti’nden yurt dışına kaçırılan Zeus Sunağı’nın anavatanına getirilmesi için çalışmalarını sürdürüyor. Konuya ilişkin farkındalık oluşturmak amacıyla projelendirilen ve Zeus Sunağı’na atfen bestelenen Bergama Oratoryosu “Sunağın Gözyaşları” eserinin dünya prömiyeri Bergama’da Asklepion Antik Tiyatrosu’nda gerçekleşti.

Etkinlikte konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Başkanı Tunç Soyer, “Sunağımız, anasından ayrılmış bir çocuk ve biz onu geri istiyoruz. Çok sesli olarak haykırmaya devam edeceğiz. Göreceksiniz, o sağır kulaklar bunu duyacak” dedi.

Dünyanın her yerinde seslendirilebilecek

Oratoryo Zeus Sunağı’na atfen 21. Dönem İzmir Milletvekili ve eski Kültür Bakanı Suat Çağlayan tarafından İngilizce olarak kaleme alındı. Çağlayan’ın iki şiirden ilhamla yazdığı, besteci ve orkestra şefi Tolga Taviş tarafından bestelenen Bergama Oratoryosu’nun librettosunu ise Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü dramaturgu Gülümden Alev Kahraman yazdı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kendi projesi olarak tüm haklarına sahip olduğu eser, çok sesli formu sayesinde dünyanın her yerinde seslendirilebilecek.

Eser Ahmed Adnan Saygun Senfoni Orkestrası ve Korosu eşliğinde ünlü oyuncu Hakan Gerçek’in anlatımıyla sunuldu. 65 orkestra sanatçısı, 57 koro sanatçısı ve 4 solistin yer aldığı prömiyer, izleyenlere unutulmaz dakikalar yaşattı. Programın sonunda sanatçılar ayakta alkışlandı.

Soyer: Bu bir uyanık olma hali

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, sanatçılara teşekkür ederek, “Helal olsun size, harikasınız. Bu bir hak mücadelesi ve bu bir uyanık olma hali. Hikayenin başından beri öncülük eden Bergama’nın önceki dönem belediye başkanı Sefa Taşkın’ı, bu yolculuğu başlattığı için tebrik ediyorum. Sunağımız, anasından ayrılmış bir çocuk ve biz onu geri istiyoruz. Ana kucağına, ana yurduna dönsün istiyoruz. Bu akşam yaptığımız gibi çok sesli olarak haykırmaya devam edeceğiz” dedi.

Çalışmaların başarıya ulaşacağına inandığını kaydeden Tunç Soyer, sözlerini şöyle sürdürdü: “Göreceksiniz, o sağır kulaklar bunu duyacak. Ve sonunda anasına dönecek. Bunu hep birlikte başaracağız. Hiç kuşkunuz olmasın. Çünkü haklıyız, kazanacağız. Sadece sunağımızı değil, bu güzelim toprakların ürettiği ne kadar zenginlikte payımız, hakkımız varsa, hepsini teker teker geri alacağız.” Başkan Soyer, gecenin mimarı dediği Suat Çağlayan’a da teşekkür etti.

Başkan Soyer’den zeytin dalı

Başkan Soyer ayrıca Suat Çağlayan, Tolga Taviş, Gülümden Alev Karaman, koro şefi Çiğdem Aytepe, anlatıcı Hakan Gerçek, solistler Eylem Dorukhan Duru (Soprano), Ferda Yetişer (Mezzo Soprano), Erdem Erdoğan (Tenor) ve Engin Suna’ya (Bas) barış ve ölümsüzlüğün sembolü zeytin fidanı verdi.

Zeus Sunağı Berlin’de Pergamon (Bergama) Müzesi’nde

2014 yılında Dünya Kültür Mirası listesine giren Bergama Zeus Sunağı ya da Zeus Altarı, Pergamon Krallığı’nı yöneten Attalos Hanedanı tarafından M.Ö.2. Yüzyıl’da yaptırıldı.

Dışında ve iç mekanlarında bulunan mermer kaplama üzerindeki freskler sanat tarihinin en önemli yapıtları arasında sayılıyor. Bu görkemli yapının kalıntıları 1870’li yıllarda Almanya’ya götürüldü. Bugün ise Berlin’de Müzeler Adası’ndaki Pergamon (Bergama) Müzesi’nde sergileniyor.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, 25 Şubat 2021’de Bergama Kültür Merkezi’nde Zeus Sunağı’nın anavatanı Bergama’ya getirilmesi için yol haritasını belirlemek üzere geniş katılımlı bir toplantı yapmıştı.

İLİŞKİLİ YAZILAR
- Advertisment -
 

EN ÇOK OKUNANLAR