Ana Sayfa Güncel Haberler İzTO'nun Türk Basınında 9 Eylül 1922-1939 kitabı yayımlandı 

İzTO’nun Türk Basınında 9 Eylül 1922-1939 kitabı yayımlandı 

İzmir Ticaret Odası (İZTO), İzmir’in kurtuluşunun 100. yılında “Türk Basınında 9 Eylül 1922-1939” adlı kitabı okuyucuyla buluşturdu. İzmir Ticaret Odası Kültür, Sanat ve Tarih Yayınları’nca yayımlanan kitap Dokuz Eylül Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Erkan Serçe tarafından hazırlandı.

432 sayfalık eserde, 9 Eylül 1922’nin öncesinde ve sonrasında yaşananlar, 15 yıllık gazete kupürleriyle ele alındı. Cumhuriyet’in ilk 15 yılında Türkiye’de yayınlanan gazete ve dergilerde yer alan 9 Eylül ile ilgili görsel ve yazılı belgeler Dr. Erkan Serçe tarafından bir araya getirildi.

Çalışmaya konu olan 9 Eylül’le ilgili gazete ve dergi haber ve makaleler, Merve Nur Karagül tarafından eski harflerden günümüz alfabesine aktarıldı. Dönemi yaşayanların anlatımları kitabı zenginleştirdi. İzmir Ticaret Odası tarafından desteklenen çalışmalar sonucunda döneme ışık tutan kaynak niteliğinde bir eser ortaya çıktı.

İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, kurtuluş mücadelesinin, bağımsızlık ve vatanseverliğin sembol şehri olan İzmir’in dün olduğu gibi bugün de Türkiye’nin gelişimi için kilit rol oynadığına dikkat çekti. Özgener, “İzmir Ticaret Odası olarak, kentimizin, ülkemizin varoluş mücadelesini gelecek nesillere aktaran, değerli bir eseri sunmanın mutluluğu içerisindeyiz. Heyecanlıyız, çünkü tarihimizden aldığımız güç ve motivasyonun bizleri çok daha ileri noktalara taşıyacağına inanıyoruz” dedi.

Mahmut Özgener, kitabın hazırlanmasında başta DEÜ Öğretim Üyesi Dr. Erkan Serçe ve DEÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümü Öğretim Görevlisi Ömer Durmaz olmak üzere emeği geçenlere teşekkür etti. Özgener, “İzmir’imizin düşman işgalinden kurtuluşunun 100’üncü yılında başta Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, tüm şehitlerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum” diye ekledi.

Dr. Erkan Serçe, yayına hazırladığı kitapta İzmir’in Kurtuluşu olan 9 Eylül’ün sadece İzmir ve İzmirliler için değil, bütün Türkiye için öne çıkan tarihlerden biri olduğunun görüldüğünü söyledi. Dr. Serçe, “İçinde bulunduğumuz yıl 137. kuruluş yıldönümünü yaşayan ve bu bakımdan İzmir’in en köklü kurumlarından biri olan İzmir Ticaret Odası’yla, İzmir’in kurtuluşunun 100. yılında kalıcı bir çalışma yapmak benim için önemli bir gurur duyma vesilesi oldu. Bu nedenle, İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Mahmut Özgener’e ve Yönetim Kurulu Üyelerine müteşekkirim” diye konuştu.

İLİŞKİLİ YAZILAR
- Advertisment -
 

EN ÇOK OKUNANLAR