Ana Sayfa Kent-Yaşam yazıları Zeynep Su Erdoğan Sazova Bilim, Kültür ve Sanat Parkı çok güzel

Sazova Bilim, Kültür ve Sanat Parkı çok güzel

Merhaba, bugün sizlere ailemle gittiğimiz Sazova Bilim, Kültür ve Sanat Parkı’ndan bahsetmek istiyorum. Eskişehir’in en büyük parkı ve çok güzel bir yer. Sazova Parkı’ndaki Kalyon Gemisi, Bilim Deney Merkezi, Sabancı Uzayevi, Hayvanat Bahçesi ve Eti Su Altı Dünyası görülmeye değer. Biz bunların arasından Masal Şatosu, Kalyon Gemisi ve Bilim Deney Merkezi’ne gittik. 

Masal Şatosu’nu seans dışı gezdik ama yine de çok etkileyiciydi. İlk başta masal deyince aklımıza Walt Disney’in filmleri ve Disneyland geldi. Ama Masal Şatosu, Türk ve Dünya masallarını konu edinmiş bir şato. Disneyland ile hiç benzeşmiyor. 

Şatonun sekiz ana kule ve on sekiz küçük kule olmak üzere yirmi altı kulesi var. Bu kuleler: Galata Kulesi (İstanbul), Burgulu Kule (Amasya), Sinderella Kulesi (İstanbul-gravür), Kız Kulesi (İstanbul), Adalet Kulesi (İstanbul-Topkapı Sarayı), Ulu Kule (Mardin), Çan Kulesi (Diyarbakır) ve Yivli Kule (Antalya).

Masal Şatosu’na geldiğimizde iki farklı seans konsepti vardı: Efsaneler Diyarı ve Gizemli Yolculuk. Ayrıca bir seansa girmeden şatonun üçüncü kata kadarını gezebiliyorsun.

Efsaneler Diyarı’nda Nasreddin Hoca, Dede Korkut’un robotları sana masal anlatıyormuş, Gizemli Yolculuk’ta -tam bilmiyorum ama- hikaye anlatılıyormuş. Gizemli Yolculuk’un 6-11 yaş sınırı var, ama Efsaneler Diyarı’na herkes girebiliyor. Biz seanslara giremedik.

Bilim Deney Merkezi’nde birçok deney vardı ve hepsini biz kendimiz denedik. Bu deneylerden bazıları: Sesli borular, Sonsuzluk köprüsü, Zoetrop, Temiz enerji ev, Güneş pilli uçaklar, Bernoulli Prensibi, Hava davulu ve Fısıltı Çanakları.

* * *

Kitap:

Beyaz Diş / Jack London
İskele Yayınları

Çok güzel bir kitap. Bir vahşi kurdun gözünden doğal hayatı ve insanların acımasız dünyasını anlatıyor. Bir kurdun sert doğa koşullarında verdiği hayatta kalma mücadelesi ve maceraları heyecan verici. 

* * *

Müzik:

Deniz Üstü Köpürür – Tolga Çandar

Zülüf Dökülmüş Yüze – Neşet Ertaş

İLİŞKİLİ YAZILAR
- Advertisment -
 

EN ÇOK OKUNANLAR