Ana Sayfa Kent-Yaşam yazıları Saadet Erciyas Büyükşehir'de Kütüphaneler Şube Müdürlüğü kapatıldı

Büyükşehir’de Kütüphaneler Şube Müdürlüğü kapatıldı

İzmir Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sanat Dairesi Başkanlığı’na bağlı olarak hizmet veren Kütüphaneler Şube Müdürlüğü kapatıldı. Kapatılan müdürlük tarafından yürütülen hizmetlerin Kent Arşivi ve Müzeler Şube Müdürlüğü tarafından yürütülmesine karar verildi.

Konuya ilişkin karar İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 13 Haziran 2022 tarihli oturumunda alındı. Kararın 17 Nisan 2022 tarihli ve 31812 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren “Belediye ve Bağlı Kuruluşları ile Mahalli İdare Birlikleri Norm Kadro İlke ve Standartlarına Dair Yönetmelik” gereğince alındığı belirtildi.

Anılan yönetmeliğin belediye birimleri arasında yeni bir düzenleme gerektirdiği vurgulanırken kararın yeniden hazırlanan teşkilat şeması uyarınca alındığı belirtildi. 5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanununun 21. maddesi uyarınca alındığı kaydedilen kararda şöyle denildi:

“Kültür ve Sanat Dairesi Başkanlığı’na bağlı olarak çalışan Kütüphaneler Şube Müdürlüğünün kapatılması ile anılan müdürlük tarafından yürütülen faaliyetlerin Kent Tarihi ve Tanıtımı Dairesi Başkanlığı’na bağlı Kent Arşivi ve Müzeler Şube Müdürlüğü tarafından yürütülmesine karar verildi.”

İzmir Büyükşehir Belediyesi Kütüphaneler Şube Müdürlüğü, Kitap Tasnif Bölümü, Ödünç Kitap Verme Bölümü, İdari ve Mali İşler Bölümü ve Kütüphane Merkezleri Bölümünden (Kent, Buca, Güzelbahçe, Ahmet Piriştina Vapur Kütüphanesi) oluşuyordu.

Kütüphaneler Şube Müdürlüğü İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in önderliğinde Nisan ayında başlatılan “Her mahalleye bir kütüphane” projesini sürdürüyordu. Proje kapsamında merkez ilçelerde kütüphane açılmasını talep eden 50 muhtarlık ofisinde kütüphane inşa edilirken, kampanya kapsamında bağışlanan kitap sayısı 30 bini bulmuştu.

Pandemi döneminde bile neredeyse kesintisiz olarak hizmetini sürdüren ve kapılarını kapatmayan Kütüphaneler Şube Müdürlüğü’ne var olan kütüphanelerin yanında dört ihtisas kütüphanesi, iki gezici kütüphane ve iki vapur kütüphanesi daha bağlanmıştı. 2019 yılında açılan İzmir’in ilk dijital kütüphanesi Şato Kütüphanesi de Kütüphaneler Şube Müdürlüğü’ne bağlı olarak çalışıyordu. 

Diğer etkinliklerle birlikte Tunç Soyer’in önemsediğini belirttiği, İzmir’de büyük ve kapsamlı bir “şehir kütüphanesi” kurulmasına yönelik çalışmaların da bundan böyle Kent Arşivi ve Müzeler Şube Müdürlüğü tarafından yaşama geçirilmesi bekleniyor.

•••

Fergül Yücel’den yeni kitap: Düş Sürgünü

Heykel sanatçısı, yazar Fergül Yücel Pagos Yayınları’ndan çıkan “Düş Sürgünü” adlı üçüncü kitabını Alsancak’taki Penguen Kitabevi’nde imzaladı. Kitap, yazarın 2015-2021 yılları arasında çeşitli dergiler, ortak kitaplar ve www.kentyasam.com haber sitesinde yayınlanan deneme, anı ve öykülerinden seçilmiş yazılarından oluşuyor. Kitap, 12 Eylül darbesiyle yaşadığı şehirden, başka şehirlere, başka ülkelere göçmek zorunda kalmış olan yazarın öz yaşam öyküleri ile iç içe geçen kurmaca öyküleri içeriyor. Yücel’in kitabının satır aralarında, sıradan bir ev kadını ile siyasi kişiliği olan kadınların yaşadıkları aşk, ihanet, cinsel saldırı, gurbet, hasretlik ve başkaldırı gibi duygu yoğunluğu hallerinde bile nasıl yaşama dört elle tutunabildiklerini kaleme alıyor. Fergül Yücel‘in “Affet Beni Altındağ” adlı şehir anlatısı ve “İzmirli Devrimciler” adlı röportaj kitabı da var. 

•••

Ne okudum?

Anılarımın Kardeşi İzmir/ Refik Durbaş / Sözcükler

İlk gençliğini İzmir’de yaşayan, İzmir Namık Kemal Lisesi’nde okuyan ve bu lisede yayımlanan “Genç Kalemler” Dergisi’nde ilk yazıları yayımlanan Refik Durbaş’ın kitabı “Anılarımın Kardeşi İzmir”, okuru 1960’lı yılların İzmir’ine yolculuğa çıkartan bir anı kitabı. Sözcükler Yayınlarından çıkan kitap 2018’de yayımlanmış. Yazar kitabında unutmaya kıyamadığı İzmir anılarıyla buluşturuyor okuru. “İzmir biten değil, anıları sürekli tazeleyen bir kent. Bu çağlar boyunca da böyle olmuş, bundan sonra da böyle olacak” diyen Refik Durbaş, 60’lı yıllarda ailesiyle yaşadığı İzmir’i, kentin edebiyat dünyasını, edebiyat dünyasına nice kalemler kazandıran matbaaları, yayınevlerini, yayıncıları anlatıyor. Durbaş İzmir’i “Gençliğimin şehri” diye tanımlıyor. Erzurum’dan geldikleri kenti, daha gelmeden annesinin masal gibi anlatımlarıyla sevdiğini ve hayaller kurduğunu dile getiriyor. Kızlarıyla güzel İzmir’in Halil Rıfat Paşa son durağında Köprü’nün hemen ucundaki Küçükyalı-181. Sokak’ta yaşadıkları dönemi, içtenlikli komşuluk ilişkilerini, gerçekten de masal gibi yılları şiir tadında aktarıyor, keyifle anımsıyor. 

•••

İzmir Kitaplığı

Bir Sevdadır Kemeraltı / Gürkan Ertaç

İzmirli gazeteci, spor insanı Gürkan Ertaç’ın kaleme aldığı, 2016 yılında Meta Basım Matbaacılık tarafından yayımlanan “Bir Sevdadır Kemeraltı” bir küçük İzmir rehberi tadında. Kitabında okurlarını kısa ama keyifli bir İzmir gezintisine çıkaracağını söyleyen Ertaç yolculuğa Konak’tan başlıyor. Halim Alanyalı Pasajı, Şifa Eczanesi, Sarı Kışla, Memleket Hastanesi, Piçhane ve Etnoğrafya Müzesi, Elhamra Sineması’nı kısa kısa anlatırken bir zamanlar Konak’ta büroları bulunan gazetelere de değiniyor. Konak’ta hayatın tam da içinde halkla iç içe bürolarında hizmet veren Demokrat İzmir Gazetesi, Sabah Postası bu gazeteler arasında yer alıyor. Efsane taksi durakları, kitapevleri, şekerciler, camiler, Hisarönü’ndeki kumaşçılar, şerbetçiler, ünlü lokantalar Gürkan Ertaç’ın keyifli tanımlamalarıyla anılarımızda yeniden canlanıyor. Bugün Kemeraltı yolculuğuna çıktığımızda bu anlatılan yerlerin, Kemeraltı esnafının bir çoğunu bulamasak da, güzel anıları anımsamak insanı mutlu ediyor. Gürkan Ertaç kitabın gelirini kamu yararına dernek olan İzmir İl Fakirlerine Yardım Derneği’ne bağışlıyor. Kitabı bağış karşılığı İzmir İl Fakirleri’ne Yardım Derneği’nden sağlamak mümkün. Derneğin telefonu: 0232 464 3575 

•••

İmza günleri

15 Ağustos 2022 Pazartesi “İzmir Baba” kitap tanıtımı: Gazeteci Uğur Oral tarafından kaleme alınan ve Sancar Maruflu’nun yaşam öyküsünün anlatıldığı “İzmir Baba” kitabı Meşe Kitaplığı’ndan çıktı. Kitabın imza günü 15 Ağustos 2022 Pazartesi günü, Bahçelievler Sancar Maruflu Sivil Toplum Yerleşkesi’nde gerçekleşecek. Sancar Maruflu’yu anma toplantısının da gerçekleşeceği etkinlik saat 19.00’da başlayacak.

23 Ağustos 2022 Salı “Sahneye Adanmış Bir Ömür: Metin Akpınar : Zeynep Miraç, kaleme aldığı “Sahneye Adanmış Bir Ömür” kitabının 23 Ağustos 2022 Salı günü Yakın Kitabevi’nde imzalayacak. Mundi Yayınları’ndan çıkan kitabın imza etkinliğine sanatçı Metin Akpınar da katılacak. Etkinlik 17.00-19.00 saatleri arasında gerçekleşecek.

•••

Çok satanlar

Kaplanın Sırtında – Zülfü Livaneli – Inkilap Kitabevi
Seni Yoran Her Şeyi Bırak – Müthiş Psikoloji – Destek Yayınları
Gece Yarısı Kütüphanesi – Matt Haig – Domingo Yayınevi
Anne Beni İyileştir – M. Baris Muslu – Doğan Kitap
İçtihad Kapısı – Merdan Yanardağ – Kırmızı Kedi Yayınevi
Ken Taç Dis – Zafer Algöz – İnkılap Kitabevi
Hayat Kaybettiğin Yerden Başlar – Miraç Çağri Aktas – İndigo Kitap
Seyir – Piraye – Mona Kitap
İnsan Geleceğini Nasıl Kurar? – İlber Ortaylı – Kronik Kitap
Sen Yola Çık Yol Sana Görünür – Hakan Mengüç – Destek Yayınları

Bu liste Kırmızı Kedi ve Yakın Kitabevi’nin katkısıyla hazırlandı.

İLİŞKİLİ YAZILAR
- Advertisment -
 

EN ÇOK OKUNANLAR