Ana Sayfa Güncel Haberler Soyer'den UNESCO çalışmaları konusunda bilgilendirme

Soyer’den UNESCO çalışmaları konusunda bilgilendirme

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Kemeraltı’nı da içine alan Tarihi Liman Kenti’nin UNESCO Dünya Mirası daimi listesine girmesi için yapılan son hazırlıklar konusunda İzmir Büyükşehir Belediyesi meclis üyelerini bilgilendirdi. Soyer, Smyrna Antik Kenti’nde bir araya geldiği meclis üyelerine 2024’ün ikinci yarısında Kemeraltı’nı da içine alan Tarihi Liman Kenti’nin UNESCO Dünya Mirası daimi listesine alınmasını hedeflediklerini söyledi.

Bilgilendirme toplantısına Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, CHP, AK Parti ve MHP’li meclis üyeleri, TARKEM A.Ş. Genel Müdürü Sergenç İneler, Smyrna Antik Kenti Kazı Başkanı Doç. Dr. Akın Ersoy ve İzmir Büyükşehir Belediyesi yetkilileri katıldı.

2020 yılında UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne giren Kemeraltı’nı da içine alan Tarihi Liman Kenti için son hazırlıkların yapıldığını anlatan Tunç Soyer şu bilgileri paylaştı: “Burada alan yönetiminde çalışan, adaylık başvuru dosyasını hazırlayan, bu işe emek veren genç arkadaşlarım var. Her birinin eline sağlık. Bir mucize, 16 ay sürmesi gereken bir çalışmayı dört ayda tamamlamak olağanüstü bir iş. UNESCO Dünya Mirası geçici listesindeki Tarihi İzmir, Birgi, Gediz Deltası ile Foça, Çandarlı ve Çeşme kalelerinin daimi listeye alınması halinde Efes ve Bergama’yla beraber kentin altı noktasını UNESCO markasıyla buluşturmuş olacağız. O zaman İzmir’in bir dünya kenti olması için çok bir önemli adım atmış olacağız. Adım adım oraya doğru gidiyoruz. Büyük bir heyecanla ve tüm gücümüzle destek vermeye devam edeceğiz” dedi.

Soyer Ağustos ayı sonunda İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger ile Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’u ziyaret edeceklerini, Şubat ayında UNESCO’ya dosyanın teslim edilebilmesi için kendisinden destek isteyeceklerini de söyledi.

TARKEM A.Ş. Genel Müdürü Sergenç İneler ise süreçle ilgili ve alanı anlatan bir sunum yaptı. İneler “Kemeraltı ve çevresi çok fazla zenginliği barındıran bir yer. İki yıl gibi bir sürede adaylık dosyamızı tamamladık. İzmir Büyükşehir Belediyesi altyapıyı yapıyor, esnafa eğitim veriyor, restorasyon yapıyor. Bunlar UNESCO değerlendirme sürecinde çok önemli etkenler olacak” diye konuştu.

Smyrna Antik Kenti Kazı Başkanı Doç. Dr. Akın Ersoy da Efes’te yüz yılda ortaya çıkan bir tiyatroyu, burada kısa sürede ortaya çıkarma yönünde çaba gösterdiklerini belirtti.

İLİŞKİLİ YAZILAR
- Advertisment -
 

EN ÇOK OKUNANLAR