Ana Sayfa Güncel Haberler Kemal Anadol "Büyük Ayrılık"ı Foça'da imzaladı

Kemal Anadol “Büyük Ayrılık”ı Foça’da imzaladı

Siyasetçi, hukukçu ve yazar Kemal Anadol’un “Büyük Ayrılık” romanının 10. baskısı Yakın Yayınları’ndan çıktı. Anadol, büyük ilgi gören ve yeniden yayımlanan romanını Foça’da Aganta Kitabevi’nde imzaladı, okurlarıyla söyleşti.

Şair – yazar Hüseyin Yurttaş’ın sunumuyla başlayan etkinliğe Foça Belediye Başkanı Fatih Gürbüz de katıldı, Kemal Anadol’a kitabını imzalattı. İmza gününe katılanların gösterdiği ilgiden mutluluk duyduğunu belirten Anadol, yazmayı sürdüreceğini söyledi.

İlk kez 2003 yılının Mart ayında yayımlanan “Büyük Ayrılık” romanı için iki yıl çalıştığını anlatan Kemal Anadol, İzmir, Foça, Ayvalık, Ödemiş, Nazilli ile bu kentlerin kırsalında araştırma ve incelemeler yaptığını belirtti. Anadol, romanının onuncu baskıya ulaşmasının kıvanç verici olduğunu dile getirdi.

Kemal Anadol’un “Büyük Ayrılık” romanı, Osmanlı İmparatorluğu’nun çözülme sürecine Ege’den tanıklık eden bir belgesel özelliği taşıyor. Kurtuluş Savaşı öncesinde, Foça-Ayvalık-Midilli ekseninde yaşanılan olaylar anlatılıyor. 1900’lü yıllarda Türklerin ve Rumların iç içe yaşadığı verimli Ege kasabası Foça, tarihsel, kültürel, ekonomik boyutlarıyla ele alırken diğer yandan adım adım sürüklenilen savaşın ilk yansımaları aktarılıyor. 

Büyük Ayrılık ilklerin romanı

“Büyük Ayrılık” tarihsel / siyasal / belgesel nitelik taşıdığı için gerçek kahramanların ve olay yerlerinin fotoğraflarını kapsayan ilk “resimli roman” niteliği taşıyor. İlk kez bir romanın ekinde geniş ve ayrıntılı kaynakça bölümüne yer veriliyor. Kitabın ekinde dokuz sayfalık Osmanlıca-Türkçe sözlük bulunuyor. Kitap, önemli tarihsel belgeleri ülkemizde ilk kez gün ışığına çıkarıyor.

Kemal Anadol kimdir?

Kemal Anadol 1941 yılında doğdu. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. Avukatlık ve gazetecilik yaptı. 15 ve 16. dönemlerde Zonguldak, 18, 22 ve 23. dönemlerde İzmir Milletvekili seçildi. Yazdığı makaleyle 1963’te Yunus Nadi Armağanı birincilik ödülünü aldı. 1994’te Abdi İpekçi Barış ve Dostluk Ödülü’ne, 2009’da Dil Derneği Onur Ödülü’ne layık görüldü.

Anadol’un bugüne kadar yayımlanan kitapları

12 Eylül Günleri (1987), Kartal Maltepe’den Sağmalcılar’a İnsan Manzaraları (1988), Milâttan Sonra (1989), Termik Santrallara Hayır (1991), Karşı Yaka Memleket (Roman, 1998), Büyük Ayrılık (Roman, 2003), 23. Dönem Parlamento Çalışmaları (2011), Kasırga “Aera!” (Roman, 2013), Filmi Geriye Sarınca (Anı, 2015), Kulağım Karadeniz’de (Belgesel roman, 2018), En Uzun Gün (Anı, 2021), Son Durak (Belgesel roman, 2021), Ege Yazıları (2022). “Karşı Yaka Memleket” Bulgarca’ya, “Büyük Ayrılık” Yunanca’ya çevrildi.

İLİŞKİLİ YAZILAR
- Advertisment -
 

EN ÇOK OKUNANLAR